שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ח"כ שאמה דורש לקיים דיון חוזר בוועדת הכלכלה

  חבר ועדת הכלכלה של הכנסת מבקש לקיים את הדיון החוזר לנוכח ההד הציבור שעורר הדיון. שאמה מבקש שמדיניות התמלוגים החדשה תחול על גילויים עתידיים של הגז דוגמת שדה "לווייתן"

  נראה כי המילה האחרונה בפרשת תמלוגי הגז שהסעירה אתמול את הכנסת טרם נאמרה. חבר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) ביקש הבוקר (ד') לקיים דיון חוזר בוועדה בסוגיית תמלוגי הגז והצבעה חוזרת על ההחלטה שהתקבלה אתמול לסיכום הדיון. שאמה הגיש את בקשתו לאחר בירור אם ניתן להגיש את הבקשה שערך עם מנהלת הוועדה לאה ורון.

   

  שאמה ביקש אתמול לתקן את הצעת הסיכום שהעלה היו"ר אופיר אקוניס (ליכוד) לפני ההצבעה. בקשתו התקבלה אבל לא באה לביטוי מלא בנוסח ההחלטה. בעיקרה ההחלטה מתנגדת למיסוי רטרואקטיבי של מחפשי הגז וקוראת להעלאה מידתית של התמלוגים המתחשבת בהשקעות המחפשים.

   

  שאמה ביקש להכניס שני תיקונים להצבעה בטרם נערכה. התיקון הראשון קרא לתת העדפה להעסקת עובדים ישראליים בחיפושי הגז (לה הסכים אקוניס מיד אבל היא לא נכללה בהודעת הסיכום שפרסם דוברו). התיקון השני - והחשוב יותר בעיני שאמה - דורש שמדיניות התמלוגים החדשה תחול על גילויים עתידיים של הגז דוגמת שדה "לוויתן" שגם הוא נמצא בחזקתה של קבוצת תשובה.

   

  שאמה מציין בבקשתו כי הצעת ההחלטה הוכנה מראש ואושרה ברוב קולות, כולל שלו, אבל בהסתייגות שהתיקונים אותם הציע ייכללו בה. הוא מוסיף שההחלטה חסרה גם כל התייחסות לאיומים שהשמיעו נציגי חברת נובל אנרג'י האמריקנית, שותפיו של תשובה, כי ממשלת ישראל עלולה להסתבך עם הממשל האמריקני בבית דין אירופי אם תשתנה מדיניות התמלוגים. שאמה רואה בדברים אלה "פגיעה בריבונות ישראל".

   

  "התזמורת של הלוביסטים"

  שאמה מבקש לקיים את הדיון החוזר גם לנוכח הקולות, התגובות וההדים שעורר הדיון בציבור שלדבריו הם מהגרועים שנשמעו מאז שאני חבר הוועדה. "הדיון נתפס בציבור אפילו רע יותר מכפי שזה נראה בתקשורת ששחטה את הוועדה", אמר שאמה והוסיף כי קוממה אותו במיוחד "טביעת האצבעות של הלוביסטים של תשובה על דברים שהשמיעו חברי הוועדה שנקראו מהכתב".

   

  הוא דורש בבקשתו לזמן לדיון החוזר את אנשי הציבור ומומחי האקדמיה שכתבו והביעו דעות התומכות בהעלאת התמלוגים. "לצערי קולם לא נשמע בדיון מול התזמורת של הלוביסטים, היועצים היקרים וחברי כנסת מתודרכים ומבושלים". שאמה מצביע על צבא העוזרים הדומיננטי שליווה את תשובה בהעדרם של קולות מאזנים.

   

  "לא בכדי העיז תשובה להרחיק לכת ולדרוש הפחתה של 50% מהתמלוגים שבחוק בקיים תוך שהוא ואנשיו מציפים את הוועדה בנתונים מעוותים שגרמו לי לרגע לחוש שגם נציגי הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה היו צריכים להשתתף", מדגיש שאמה בבקשתו.

   

  ראוי לציין כי ח"כ שאמה אמור להחליף את היו"ר אקוניס בחודש הבא על פי הסכם רוטציה שנערך בסיעת הליכוד בראשית כינונה של הכנסת הנוכחית. ככל הידוע, אקוניס פועל מאחורי הקלעים לדחות את הרוטציה. שאמה מפעיל מצדו לחצים נגדיים למימוש ההסכם אם ראש הממשלה נתניהו יידרש להכריע בעניין. העימות ביניהם בסוגיית תמלוגי הגז (שאמה בעד הגדלת התמלוגים גם על היזמים הקיימים בניגוד לדעת אקוניס) לא נקי מרעשי הרקע של הפוליטיקה הפנימית הזאת.

   

  תגובת יו"ר הוועדה לבקשה טרם נמסרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ כרמל שאמה
  אסדה לקידוח גז טבעי
  צילום: רויטרס
  מומלצים