שתף קטע נבחר

מנהל לא שילם שכר מינימום - ונשלח למאסר

ביה"ד לעבודה גזר 6 חודשי מאסר בפועל על המנהל והבעלים לשעבר של חברת לילית שמירה אבטחה וניקיון, שהורשע באי תשלום שכר מינימום ואי העברת ניכויים מהשכר ליעדם. החברה נמצאת בפירוק

המנהל והבעלים לשעבר של חברת השמירה "לילית שמירה אבטחה וניקיון בע"מ", שמואל ממן, נשלח ל-6 חודשי מאסר בפועל; זאת, לאחר שהורשע בעבירות על חוק שכר מינימום וחוק הגנת השכר. כך פסק בית הדין לעבודה בחיפה בעקבות הסכם טיעון אליו הגיעו הצדדים.

 

 

התביעה ציינה 2 עובדים אותם העסיקה החברה מבלי ששילמה להם שכר מינימום ו-20 עובדים שממשכורתם ניכתה סכומים עבור קופות גמל אך לא הפקידה אותם בקופות כמתחייב בחוק;  

בשל כך הגיש משרד התעשייה המסחר ותעסוקה כתב אישום נגד לילית שמירה אבטחה וניקיון ונגד מנהלה.

 

ממן הורשע בביצוע העבירות בתוקף אחריותו כנושא משרה בחברה שהפר את חובתו לפקח ולמנוע את ביצוע עבירות אלו על ידי החברה. ההליך נגד החברה הופסק בהסכמה, עקב היות החברה בפירוק ונטולת אפשרות לשלם קנסות עונשיים ובשל כך שיש זהות מוחלטת בין המנהל לבין החברה.

  

ממסמך שהגיע לידי ynet נטען שבין לקוחות החברה בעבר נמנו התעשייה האווירית, בזק, חברת חשמל, משרד הבריאות, משרד העבודה, ורשויות מקומיות. כמו כן, שהחברה, הנמצאת בפירוק, העסיקה בין 200 ל-700 בכל זמן נתון במהלך שנות פעילותה; כשמנתוני רשם החברות עולה שבעדכון האחרון מדובר היה ב-200 עובדים.

 

עבריין מורשע

מתברר שהמנהל והבעלים של החברה לא זר למערכת בתי המשפט, כיוון שהוא הורשע קודם לכן בעבירות מס ובזמן המשפט ריצה בגינן עונש מאסר בפועל. שופטת בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, דלית גילה, קבעה ש-5 חודשים מתוך ה-6 שנגזרו לו עקב הלנת השכר יהיו חופפים לתקופת המאסר אותה הוא כבר מרצה. לדבריה, החלטתה, שמשמעותה בפועל היא שממן ירצה רק חודש מאסר אחד בגין העבירות הללו, משלבת בין הצורך בהרתעה והתחשבות באדם. נציין שמאבסר בפועל על עבירות אלו הוא נדיר מאוד.

  

לדברי היועץ המשפטי של משרד התמ"ת, עו"ד מיכאל אטלן, פסק דין זה מבטא את מגמה קיימת להחמיר באכיפה עם נושאי משרה המפרים חוקי עבודה סוציאליים. "חוקי המגן הסוציאליים מטילים על נושאי משרה בחברה חובה אקטיבית לפקח ולעשות כל שניתן למניעת העבירה על ידי החברה המעסיקה. גזר דין זה מטיל עונש כבד על המנהל ומדגיש כי מנהלים שיפרו את חובת הפיקוח המוטלת עליהם, צפויים לעונשים כבדים", אמר אטלן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוכו סכומים - ולא הופקדו
צילום: אלי אלגרט
מגמת החמרה נגד מנהלים עבריינים
צילום: אלי אלגרט
מומלצים