שתף קטע נבחר

ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה במגזר הציבורי

בעוד שבועיים יוכלו כל העובדים במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובחברות הממשלתיות לפתוח בעיצומים ואף בשביתה כללית. ההסתדרות דורשת להעלאת שכר של 10.5% במגזר הציבורי. האוצר: "המשק לא יעמוד בהעלאה כזאת"

הלשכה לתיאום וביצוע של ההסתדרות הכריזה הבוקר (ה') על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי - משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והחברות הממשלתיות. המשמעות היא שבתוך שבועיים מהיום יוכלו העובדים בכל המגזר הציבורי לפתוח בעיצומים ואף בשביתה כללית. העילה לסכסוך היא הפער בין דרישת ההסתדרות להעלאה של כ-10.5% בשכר במגזר הציבורי והצעת האוצר.

 

 

ההסתדרות מנהלת מאז חודש מאי משא ומתן עם משרד האוצר על דרישתה להעלאת שכר לכ-600 אלף עובדי המגזר הציבורי. זאת, בשל שחיקת זחילת השכר והציפיה לאינפלציה השנה ובשנה הבאה.

מדובר בתוספת שנתית של 3.5% בשנה במהלך השנים 2009, 2010 ו-2011. זאת, בנוסף להסכמות שכבר הושגו בין הצדדים בנוגע להגדלת ההפרשות לפנסיה, הגדלת השתתפות המדינה בתשלום למעונות יום והגדלת פדיון ימי החופשה.

 

ההסתדרות העלתה את הנושא בשיחות אינטנסטיביות שניהלה עם האוצר מאז יום חמישי שעבר, בהשתתפות ארגוני המעסיקים. אלא שבאוצר הציעו העלאה של 0.5% בלבד לשנה והזהירו מהעלות הגבוהה למשק של העלאה גדולה יותר. באוצר טוענים שכל העלאה של 1% בשכר במגזר הציבורי פירושה תוספת תקציבית של כמיליארד שקל.

 

האוצר: התוספת תהיה על חשבון החינוך והבריאות

גורם באוצר אומר: "השכר הריאלי במגזר הציבורי עלה בעשור האחרון בכ-0.4% בשנה, בשעה שבמגזר הפרטי הוא עלה ב-0.3% בשנה בלבד. זחילת השכר בפועל היא 2%, וכך גם האינפלציה. לכן, הצעת האוצר לתוספת של 0.5% לשנה היא הוגנת ותואמת את המציאות ואת מה שהיה עד כה. עלות הדרישות של ההסתדרות עומדת על 25 מיליארד שקל ל-3 השנים הקרובות. זהו סכום עתק שהמשק הישראלי לא מסוגל לעמוד בו, והוא יבוא בהכרח על חשבון כל תוספות התקציב לדברים אחרים, כולל ביטחון, חינוך ובריאות".

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שומר על עצמו, לפי שעה, מאחורי הקלעים של המאבק. בשיחות המו"מ שהתקיימו השבוע השתתפו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסקורן, הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, נציגי אגף התקציבים באוצר ונציגי ראש האיגודים המקצועיים במגזר הציבורי - ולא עיני עצמו. עיני גם לא השתתף בישיבה היום שבה הוחלט על ההכרזה על סכסוך עבודה, אבל ההוראה להסלים את הסכסוך הגיעה ישירות ממנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים