שתף קטע נבחר

שטייניץ מודאג מרכישות הדולרים של בנק ישראל

שר האוצר הביע תמיכה בנגיד שרכש יותר מחצי מיליארד דולר כדי למתן את היחלשות המטבע האמריקני מול השקל. עם זאת, הבהיר שטייניץ שאי אפשר לקנות דולרים ללא הגבלה. "יהיה קשה לבלוע את כל הכמות הזו". על תמלוגי הגז אמר: "אין סיבה שהפרופורציות לא יהיו דומות למדינות שוק חופשי כמו ארה"ב"

שר האוצר מוטרד מהיחלשות הדולר. "גם אם יש תחושה של צמיחה, המשבר אינו מאחורינו", אמר היום (ה') ד"ר יובל שטייניץ השוהה בוושינגטון. "אנחנו חלק מהעולם. אי אפשר לחזור לפעילות נורמלית ולהתעלם ממה שקורה בעולם".

 

שטייניץ התייחס בדבריו להתפתחויות של הימים האחרונים בשוק המט"ח והביע תמיכה בפעולת הנגיד, סטנלי פישר, שרכש היום יותר מחצי מיליארד דולר על מנת למתן את היחלשות המטבע האמריקני מול השקל. עם זאת, הבהיר שטייניץ שאי אפשר לקנות דולרים בצורה בלתי מוגבלת ואסור שיהיה פער גבוה בין הריבית בישראל לבין שזו בעולם. "אי אפשר לחזור למצב נורמלי כשהריבית בארה"ב היא אפס".

 

שר האוצר הביע תמיכה עד כה בפעולות הנגיד בנושא הריבית ורכישת הדולרים. "עד היום שתי הפעולות היו נכונות", ציין שר האוצר. אבל הוא הזהיר ש"אי אפשר להפוך את השקל למטבע החזק ביותר בצורה שתאפשר לשמור על הייצוא. אפשר לקנות עשרות מיליוני דולרים בחודש, אבל אם זרימת הדולרים תגיע למאות מיליוני דולרים בחודש, יהיה קשה לבלוע את כל הכמות הזו. חשבתי שחשוב להיזהר".

 

"יש ניסיון לבלבל את הציבור בעניין התמלוגים"

שטייניץ. התייחס גם לסוגיית תמלוגי הגז והנפט והאשים את החברות מחפשות הנפט. "יש פה ניסיון לבלבל ולהוליך שולל מדינה שלמה. צריך לדחות אותם על הסף", אמר שר האוצר. "לא נדכא את הסקטור הפרטי. מי שמשקיע מגיע לו להרוויח רווח נאה, אבל אין סיבה שהפרופורציות לא יהיו דומות למדינות עם שוק חופשי כמו בארה"ב, הולנד ומדינות המערב. גם אזרחי ישראל צריכים ליהנות".

 

שטייניץ טען שאי אפשר לדבר על מדיניות מיסים ותמלוגים רטרואקטיבית והבהיר שצריך לדחות את טענות מחפשי הנפט.

 

שטייניץ הגיע בראש משלחת של בכירי האוצר ובנק ישראל לכינוס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית בוושינגטון. בפגישה בניו-יורק עם 200 אנשי עסקים, סיפר שטייניץ כי "גיליתי נכונות גוברת להשקיע בישראל. אנחנו במגעים עם בנקים גדולים לפעול בישראל כמרכז לפיתוח טכנולוגיות פיננסיות. אנחנו רואים בזה התעניינות גדולה".

 

"זהו שוק של 200 מיליארד דולר בשנה של בנקים וקרנות גידור. המטרה שהבנקים הגדולים יקימו מרכזי פיתוח משלהם בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ מודאג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים