שתף קטע נבחר

ברוורמן נגד ברק: "אינו מייצג את ערכי העבודה"

"המפלגה איננה נחלה פרטית של ברק", אמר ל-ynet השר ברוורמן, בעקבות הודעתו של ברק כי הוא בעת הצהרת נאמנות בשינויים קלים. "הצעתו של ברק אינה שונה מהצעתו של ליברמן ויש פה פגיעה במעמדה של ישראל ובמיעוטים"

השר אבישי ברוורמן במתקפה נגד יו"ר מפלגתו, שהצהיר כי הוא בעד הצהרת נאמנות, בשינויים קלים: השר ברוורמן אמר הערב (יום ה') ל-ynet: "אהוד ברק אינו מייצג את ערכיה של העבודה. התנהלות יו"ר העבודה אינה תקינה ואינה מקובלת".

 

לדברי השר לענייני מיעוטים, דעתו של ברק שונה מזו של חברי המפלגה בעניין חוק האזרחות: "לא יתכן שיו"ר העבודה יציג דעה מבלי לדון עם חברי הכנסת. המפלגה איננה נחלה פרטית של ברק, ואני קורא לברק להביא הנושא לדיון לפני ההצבעה. הצעתו של ברק אינה שונה מהצעתו של ליברמן ויש פה פגיעה במעמדה של ישראל ובמיעוטים. החוק מגיע בזמן הלא נכון ופוגע בישראל".

 

לשכת ברק פנתה מוקדם יותר היום למזכירות הממשלה כדי לתקן - גם אם באופן מינורי לחלוטין - את נוסח הדברים שהופצו לחברי הממשלה. עם זאת, ברק לא מאיים בפיצוץ במקרה שההצעה לא תאושר.

 

במפגש במשרד הביטחון, הציע ברק כי תיקון הצעת חוק האזרחות שיובא להחלטת הממשלה ביום ראשון הקרוב יהיה בנוסח הבא: "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה". זאת במקום התיקון שהציע שר המשפטים, יעקב נאמן, ואומץ בחום על-ידי נתניהו. הצהרת האמונים לפי סעיף 5(ג) לחוק האזרחות תתוקן כך שבסופה יבואו המילים "כמדינה יהודית ודמוקרטית, ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט שבישיבה הקרובה יתבקשו השרים לאשר את תיקון חוק האזרחות, שהציעה ועדת שרים

 מיוחדת לנושא הרגיש, כך שכל מבקש אזרחות יצטרך להישבע אמונים למדינה "יהודית ודמוקרטית". הוא עושה זאת על רקע דרישתו מהפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.

 

לפי התיקון, ברוח מצע מפלגת "ישראל ביתנו" של שר החוץ אביגדור ליברמן ובהתאם להסכם הקואליציוני עמה, מבקשי אזרחות לא יוכלו מעתה להסתפק בהצהרת האמונים "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל". הם יחויבו להוסיף גם את המילים: "כמדינה יהודית ודמוקרטית". החוק לא יחול על עולים חדשים המקבלים אזרחות מתוקף חוק השבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ברוורמן. "התנהלות לא תקינה"
צילום: דנה קופל
ברק. בעד, עם תיקונים
צילום: דודו אזולאי
מומלצים