שתף קטע נבחר

"מי נתן לגינדי רשות להאיר את השמיים"?

בגינדי השקעות מפרסמים את פרויקט הדיור שלהם בת"א באמצעות קרני ענק שזורחות מדי ערב. "למה נותנים לגורמים מסחריים ללכלך כך את השמיים"?, שואלת תושבת העיר. העירייה: "אין לנו סמכות בשמיים. פנו למשטרה". המשטרה: "פנו למשרד להגנת הסביבה". המשרד: "פנו לבית-המשפט"

שימו לב אנשים, אם אתם רוצים להאיר את השמיים בזרקורי ענק, שהם לכאורה פרסומת, יתכן שאיש לא יעצור בעדכם, אם תעשו זאת מביתכם. כך נוהגת בימים אלה חברת גינדי השקעות.

 

החברה מציפה את הרקיע התל-אביבי באור זרקורים, במסגרת פסטיבל הפרסום שלה לפרויקט הדיור שתקים במתחם השוק הסיטונאי, שטח ציבורי לשעבר שנרכש מעיריית ת"א.

 

הזרקורים החלו בפעולתם בעת האחרונה. בערבים, כשיורדת החשיכה ונדלקים אורות העיר, מצטרפים אליהם קרני ענק מאירות שמיים. מוצאן באזור מפגש הרחובות החשמונאים ובגין, שם שוכן מתחם בן 55 דונמים, בו עומדת לקום השכונה המאוד מיוחצ"נת של גינדי, שתכלול, בין היתר, בנייני מגורים, מגדלים, קניון, מרכז מסחרי, ואיך אפשר בלי: קאנטרי קלאב. מבנים עדיין אין שם אבל קרניים - יש.

 

תושבת מרכז העיר, שלא גרה בסמיכות למתחם, אבל רואה היטב את קרני האור הנשלפות ממנו מדי לילה, טוענת שהיא סובלת מתאורת הספוטים שבוקעת מהמתחם. מדובר בכחמישה זרקורים שמפיצים קרני אור עצומות לרדיוס של 500 מ', אם כי יש הטוענים כי הם נראים גם למרחקים גדולים יותר. לטענתה, מדובר בזיהום אור שמפריע לה.

 

"למה אני צריכה לקבל אלומות אור בפרצוף בכל ערב"? היא שואלת. "למה שמי העיר צריכים להיכבש על-ידי פרויקט שרק מעטים יכולים לרכוש בו דירה? הזרקורים האלה הם בעצם פרסומת לפרויקט. האם גינדי משלמים לעיריה עבור הפרסומת הזאת? ולמה העיריה נותנת לגורמים מסחריים ללכלך כך את השמיים, להשתלט לנו על שדה הראייה"?

 

"אין מה לעשות זה שטח פרטי"

כיוון שפנתה ל-ynet, החלטנו לבדוק עד מתי יימשך מופע התאורה הזה, ואצל מי אפשר להתלונן אם רוצים להסירו משמי העיר. אחרי שכל גוף גלגל אותנו לגוף אחר, אי אפשר להימלט מהמסקנה: אם זה מפריע לציבור, הציבור צריך לפעול בעצמו כי הגופים הציבוריים הם במקרה הזה, חסרי שיניים ואון.

 

בגינדי השקעות מסרו לנו: "הזרקורים יאירו עוד כשבועיים, וכל פעילות הקד"מ של פרויקט גינדי תל אביב תואמה עם כל הרשויות".

 

לכן פנינו לעיריית ת"א, אבל שם אמרו לנו שהעירייה מכרה את מתחם השוק הסיטונאי, וכעת כל מה שנעשה בו אינו באחריותה. "תאורה כזו בשטח פרטי, מתוך מתחם השוק הסיטונאי, אינה דורשת את אישור העירייה", מסרו בעירייה. "האכיפה, במידה וזה גורם למטרד, הינה באחריות המשטרה". כשהתעקשנו שמדובר בסביבה ציבורית ולא בשטח פרטי, כי הקרניים יוצאות מחוץ לשטח ואף הרחק ממנו, אמרו לנו: "אין לנו סמכות בשמיים".

 

פנינו למחוז ת"א במשטרת ישראל ושם אמרו: "זה באחריות המשרד להגנת הסביבה".

 

פנינו למשרד להגנת הסביבה, שם החזירו אותנו בתחילה למשטרה, משום ש"הדבר בסמכותה", ואז חזרו עם תשובה: "אם מדובר בתאורת לייזר, בגינדי חייבים לפעול על פי חוק הקרינה הבלתי מויוננת. אם מדובר בגופי תאורה, יש לפנות לבית-המשפט על אי מתן אפשרות הנאה סבירה מן הרכוש".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
במקום פרויקט יש זרקורים
צילום: יריב כץ
מומלצים