שתף קטע נבחר

חוזרים לכנסת: יהיה שקט? הכל תלוי באבו-מאזן

האופוזיציה מתונה, העברת התקציב תיגמר בפשרה, רק התהליך המדיני עם הפלסטינים מעמיד את הקואליציה בסכנה. פריצת דרך עלולה להביא לפרישת הימין ולבחירות מוקדמות. סיכול המשא ומתן, לעומת זאת, יבטיח כנראה מושב כנסת רגוע יחסית. ynet יעביר את טקס פתיחת המושב בשידור חי החל מהשעה 15:30

האם תעמוד הקואליציה של בנימין נתניהו בהתקדמות התהליך המדיני - זה המבחן הגדול של מושב החורף של הכנסת, הנפתח היום (ב') אחר הצהריים. אם תהיה פריצת דרך, הימין עלול לפרוש והקואליציה צפויה לקרוס. אם השלום עם הפלסטינים לא יתממש, וההתנחלויות ביהודה ובשומרון לא יידרשו לשלם מחיר, הרי שצפוי מושב כנסת רגוע יחסית, שכן בתחומים הכלכליים, החברתיים והאזרחיים, נראה כי הרוב של נתניהו בפרלמנט הישראלי מובטח. כך שבשורה התחתונה הכל תלוי באבו-מאזן, באובמה ובנכונות נתניהו ללכת קדימה לקראת הקמת מדינה פלסטינית, או לפחות הסכם שלום בתוך שנה. בשעה 15:30 נעביר בשידור חי את הרגעים שלפני פתיחת המושב, ואת הנאומים.

 

גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ציין אמש, ערב פתיחת המושב, כי "אם ימשיך להיות אינטרס משותף סביב המו"מ עם הפלסטינים והקווים האדומים בנוגע אליו, תישמר השותפות בין המפלגות. נכון לעכשיו הקואליציה שברירית מאוד, בעיקר בכל מה שקשור לנושאים המדיניים. לא קל לצפות כעת מה יהיה גורלה של הקואליציה ומה ילד יום, משום שדברים רבים משמשים בערבוביה. אנו נכנסים למושב כאשר העניינים הנפיצים הם כה רבים, שאם הקואליציה תישאר על כנה והכנסת לא תחליט להתפזר עד סוף שנת תשע"א, הדבר יהיה בבחינת נס פוליטי".


ריבלין ונתניהו. "תוקע" את חוק ההסדרים (צילום: גיל יוחנן)

 

בשעה 16:00 אחר הצהריים יחבוט יו"ר הכנסת בפטישו אל מול אולם גדוש בחברי הכנסת ובאורחים רבים. ריבלין, הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני יישאו דברים. ריבלין, למשל, יעמוד על חובת הכנסת לשמר מעמדה מול הממשלה. זאת, על רקע הדיון הנוקב שהוא מנהל בשבועות האחרונים מול נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ, המבקשים להעביר סדרה של רפורמות וחוקים שאינם תקציביים, במסגרת חוק ההסדרים. ריבלין מסרב בשלב זה להניח את חוק ההסדרים על שולחן הכנסת בנסיבות האלו ו"תוקע" את הממשלה. הטון הקשה של הוויכוח הזה, אם לא ייושרו ההדורים עד אז, צפוי להישמע היטב באולם.

 

המחלוקת עם ריבלין - צרות קטנות

אולם המחלוקת עם ריבלין הנה בגדר "צרות קטנות" עבור הקואליציה של נתניהו, לעומת מה שעלול להתפתח בכנסת אם וכאשר יתקדם התהליך המדיני מול הפלסטינים. המבחן הראשון - סוגיית המשך ההקפאה. לעת הזאת, שלושת גורמי הימין בקואליציה - ישראל ביתנו, ש"ס והבית היהודי - מאיימים לפרק את המסגרת המוצקה של תמיכה בנתניהו. 29 ח"כים מתוך 78 החברים בקואליציה כולה - מספר לא מבוטל. נתניהו עלול למצוא עצמו בממשלת מיעוט הנתמכת ב-49 חברי כנסת בלבד. זאת ועוד לפני מימוש חזון אובמה למדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון, על חשבון בתי עשרות, אם לא מאות אלפי ישראלים. גם שרים וח"כים בליכוד לא ממש יאהבו מהלך שכזה, שייתכן כבר בחודשים הראשונים של 2011.


עם אבו מאזן וקלינטון בירושלים. המבחן המרכזי (צילום: AFP) 

 

בענייני דיומא, קרי הנושאים הכלכליים, החברתיים והכלכליים, כאמור אין לנתניהו צרות ממש. התקציב הדו-שנתי עתיד לעבור. בעניין חוק ההסדרים, שיועלה בסמוך לו, תימצא לבסוף נוסחת מוסכמת שתאפשר הן לשר שטייניץ והן ליו"ר הכנסת ריבלין, לרדת מהעץ. הסיעות המרכיבות את הקואליציה יקבלו את "האתננים הפוליטיים" המקובלים. הרי מדובר למעשה בתקציב בחירות, בין שנתיים ימים, עד לבחירות הבאות. חוקים אזרחיים, דוגמת חוק הנאמנות אותו תבעה ישראל ביתנו, יקודמו על-פי ההסכמים הקואליציוניים.

 

מחטפים אופוזיציוניים יהיו מעטים בנסיבות אלה, כי הקואליציה מתנהלות ב"קפדנות רוסית" על-ידי שלושה מחמשת מנהליה בכנסת: זאב אלקין מהליכוד, רוברט אילאטוב מישראל ביתנו ואברהם מיכאלי מש"ס. הם דוברי השפה ומחזיקים קצר מאוד את חברי הכנסת, למעט פורעים מעטים בעבודה ובליכוד. לאור העובדה שגם יהדות התורה על חמשת חבריה, וראשות ועדת הכספים נמצאת בכיס של נתניהו - הרי שאין כל חשש למבוכות בזירה זאת.

 

האופוזיציה - אסופת גימיקים צבעוניים

ומה באשר לאופוזיציה? היו"ר ציפי לבני ו-27 ח"כיה, קרועים. נתניהו מילכד אותם כשנכנס לתהליך מדיני מול הפלסטינים. שתי מדינות לשני עמים זהו דגל לקדימה, ונתניהו הצועד ב"תלם השלום" מחייב את מנהיגת האופוזיציה ליישר איתו קו. אחרי שנה ומשהו של דשדוש מדיני, נתניהו עושה צעדים מהותיים לכאורה, ומעקר חמת מתנגדיו מהמרכז ומהשמאל הישראלי. כל עוד יפסע קדימה, ולו בצעדים קטנטנים כמו היום, יצטרכו לפרוש לו את רשת הביטחון שאותה הבטיחה לו לבני.


ח"כ ציפי לבני. מבטיחה להגביר את הלחץ (צילום: באדיבות דוברות קדימה)

 

אולם באופוזיציה לא מבטיחים גן של ורדים לנתניהו. להיפך, קדימה אומרת שבמושב החורף תגביר את הלחץ על ראש הממשלה, ולא תיעתר לקריאות להצטרף לשולחן ה-30 שבקומה השנייה של קפלן 3. אבל בפועל, הממלכתיות של לבני וקוצר ידה אל מול 78 הח"כים מאחורי ראש הממשלה, הוכיחו

כבר שהאופוזיציה הזאת טובה הרבה יותר בגימיקים צבעוניים, מאשר כאיום ממשי על הממשלה.

 

כך יקרה שאם לא תחול פריצת דרך מדינית שתערער את יסודות הקואליציה, הרי שמושב החורף הנוכחי של הכנסת ה-18, יהיה רעשני רק באופן סמלי. הסיעות הקטנות, בדרך כלל בקצוות הקשת הפוליטית, ימשכו תשומת לב, בלא איום ממשי על הממשלה. בתווך תמשיך ממשלת הקואליציה הימנית לפעול בהפרטת במשק, בביסוס חוקי לאום שיפגעו במיעוטים ובזרים. אבל, אם אובמה, נתניהו ואבו-מאזן יעמדו בדברם, כפי שנאמר אך לפני שבועות אחדים בחדר המזרחי בבית הלבן, הסערה שתחל בממשלת נתניהו תטלטל גם את משכן הכנסת ועשויה - או עלולה, תלוי את מי שואלים - להביא אף לבחירות מוקדמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו. חזית שקטה בענייני היומיום
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: נועם מושקוביץ
ראובן ריבלין. "הקואליציה שברירית מאוד"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים