שתף קטע נבחר

"אם אתה מחפש מוחות – תעצור בישראל"

במהלך ראיון מיוחד שהעניק לכנס הכלכלי-חברתי של משרד התמ"ת הרעיף המשקיע האמריקני וורן באפט שבחים על המשק הישראלי. "אני חושב שישראל כמדינה הראתה שיש לה כמויות בלתי פרופורציונליות של מוחות ואנרגיה, וישקר זו הדוגמה הכי טובה"

"אני יותר ממרוצה מההשקעה שלי בישקר. אם יש עוד חברה כזאת, פשוט צלצל אליי. יש לי מספר חינם בו אפשר להשיג אותי". כך אמר המשקיע האגדי וורן באפט, יו"ר חברת האחזקות ברקשייר-האת'ווי המכונה גם "הגורו מאומהה", בראיון מצולם שיוקרן מחר בכנס הכלכלי-חברתי שמקיים שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר. באפט רכש לפני כארבע שנים 80% מחברת ישקר הישראלית, שהוקמה על ידי סטף ורטהיימר.

 

בכנס, שיתקיים מחר באיירפורט סיטי, ישתתפו ראשי המשק, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, אהוד ברק.

 

בן אליעזר אמר אתמול ל"ממון: "אני רואה כבוד רב בכך שוורן באפט העניק ראיון בלעדי במיוחד לכנס של משרד התמ"ת. באפט, מגדולי המשקיעים בעולם, מתייחס בדבריו להון האנושי הייחודי של מדינת ישראל ולפוטנציאל של מדינתנו הקטנה. אני בהחלט מקווה לראות אותו מבצע פה עסקאות נוספות. אני רואה בדבריו ובעצם השקעתו בישראל תעודת כבוד למשק הישראלי ואיתות נוסף לכל משקיע זר על הפוטנציאל הטמון במשק הישראלי".

 

את הראיון שיוקרן בכנס ערך יריב בכר, הנספח המסחרי של ישראל במערב התיכון בארה"ב.

 

בכר: מר באפט, הייתי רוצה לפתוח באיחולים. אני מבין שחגגת את יום הולדתך בימים האחרונים.

 

באפט: "כן. חגגתי 80. אני שוקל לפצל את גילי ביחס 1 ל-2. אני לא מפצל מניות, אבל אני מוכן לעשות את זה עם הגיל שלי".

 

לאור האירועים האחרונים בכלכלות ארה"ב ומדינות אירופה, איך אתה צופה את המגמות בכלכלה הגלובלית? האם הגרוע מאחורינו, או שצפוי לנו עוד?

 

"אני חושב שהגרוע ביותר מאחורינו, אבל הכאב יורגש לאורך זמן. זה לא הולך לחלוף בזמן הקרוב, אבל אנחנו בכיוון הנכון. נעים קדימה באיטיות. לא דוהרים, אבל מתקדמים".

 

לאור האירועים שקרו לאחרונה בחלק ממדינות אירופה, במיוחד בספרד וביוון, יש חשש באיחוד האירופי. האם הסכנה אכן מאחורינו, או שהאירועים יכולים להוביל לדברים נוספים?

 

"זה יכול להוביל לדברים אחרים. זה אתגר אמיתי כשמנסים לקחת קבוצת מדינות גדולה, עם תרבויות שונות והשקפה שונה לגבי מדיניות פיסקלית, ולגרום להם לחלוק מטבע משותף. זהו מבחן, ואני אומר שטרם צלחו את המבחן. זה אתגר אמיתי. אני חושב שיהיה מעניין לצפות בזה. עדיף לצפות בו מרחוק מאשר מקרוב."

 

עם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה והגלובליזציה של הייצור, האם אתה מאמין שלישראל יש יתרון בר קיימא בשוק העולמי התחרותי הזה?

 

"בהחלט יש לה. כפי שאמרתי בעבר, אם אתה נוסע למזרח התיכון לחפש נפט – דלג על ישראל. אם אתה נוסע לחפש מוחות – תעצור בישראל. אין לך מה לנסוע לאף מקום אחר. ישקר היא דוגמא מצוינת. להם לא היה שום יתרון לפני חמישים שנה ויותר. הלקוחות למוצריהם היו בעיקר חברות באירופה או ארה"ב. הם הביאו מוחות ואנרגיה, ותראה איך זה השתלם. אני חושב שהם דוגמא מיוחדת, הכי טובה שראיתי. אני חושב שישראל כמדינה הראתה שיש לה כמויות בלתי פרופורציונליות של מוחות ואנרגיה. אני חושב שזה עובד".

 

מה גרם לך לבצע את השקעתך הראשונה מעבר לים דווקא בישראל?

 

"קיבלתי מכתב בסתיו 2006 מאיתן וורטהיימר. זה היה מכתב מדהים. מעולם לא שמעתי עליו בעבר. מעולם לא שמעתי על ישקר. והנה מכתב של עמוד ורבע מגיע עלי. זה פשוט קפץ מתוך העמוד שאני שומע מאדם יוצא דופן על חברה יוצאת דופן. הוא עודד אותי לבקר בחברה ולהתרשם ממנה, ואז הוא הגיע אליי עם יעקב הרפז ודני גולדמן, וזה אישש את מה שחשבתי כשקראתי את המכתב – מדובר על עסק יוצא דופן עם אנשים יוצאי דופן. אתה לא רואה הרבה – בעצם אתה לא רואה בכלל – עסקים כמו ישקר, שהגיעה להישגים מדהימים בעשרים השנים האחרונות. הם ממשיכים לעשות דברים. יש שם חוסר מנוחה ורצון לעשות דברים טוב יותר".

 

אתה שוקל השקעות נוספות בישראל?

 

"אנחנו תמיד מעוניינים. יש לנו חברה בשם CTD שנמצאת בתחום המיכון החקלאי. היא קנתה כמה חברות קטנות בישראל והן מצליחות. יש לנו חברה בשם TTI שאני חושב שעשתה לאחרונה רכישה קטנה בישראל. היינו רוצים לקנות או חברה גדולה ועצמאית בישראל או במקומות אחרים, או שהיינו רוצים לקנות חברה קטנה שתתאים לתוך הפעילות הקיימת שלנו. אני חושב שנעשה את שני הדברים".

 

נשמח לארח אותך שוב בישראל, להראות לך את המדינה ולהציג לך עוד חברות.

 

"אני אשמח. ביליתי שם כמה ימים לפני כשלוש שנים ומאוד נהניתי. נדהמתי מכמה שניתן להספיק שם. יכולתי לראות את כל המדינה כמעט. הייתה לי קבלת פנים מדהימה מכולם. אני מצפה לעוד השקעות בישראל".

 

הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים