שתף קטע נבחר

מי מחכה לכורים? הנשיא, הטלוויזיה והתסריטאים

מחר או לכל המאוחר מחרתיים תוצב קפסולת החילוץ מעל הפיר שנחפר לעומק 700 מטרים, ו-33 הכורים הצ'ילאנים הלכודים מזה כ-70 יום יעשו דרכם אל הקרקע. מי מחכה לכורים עם שובם, ומהו סדר היום הצפוי להם? רמז: יהיו הרבה מאוד הבזקי פלאש

השעון הולך ומתקתק לקראת חילוץ 33 הכורים הצ'ילאנים הסוגרים כמעט 70 יום בבטן האדמה. פיר החילוץ מוכן כמעט לגמרי ופעולות החילוץ יחלו לכל המוקדם מחר. אך מה מחכה לכורים עם שובם את פני הקרקע? ובכן, קבלת פנים המונית שעלולה להיות מבלבלת במיוחד למי ששהו בבידוד מוחלט במשך יותר מחודשיים.

 

לכודים בבטן האדמה - כל העדכונים ב-ynet

 

מיד אחרי שייפגשו עם בני משפחותיהם, ימתין לכורים צבא עיתונאים. לא פחות מ-750 כתבים כבר מתגודדים באזור המכרה וממתינים לתעד את הרגעים הדרמטיים ולשמוע את סיפוריהם של הלכודים. לאחר מכן יועברו הכורים לבית חולים שדה ויאושפזו לפחות ליומיים. רק אחרי שיעברו בהצלחה בדיקות גופניות ופיסיכולוגיות, הם ישוחררו.


צבא עיתונאים ממתין לכורים עם שובם לפני הקרקע (צילום: AP)

 

מכאן ואילך, הכל מה שמצפה לכורים ייעשה לאור הזרקורים והבזקי הפלאש. הם יגיעו לביקור בארמון הנשיאותי ויופיעו באינספור תוכניות טלוויזיה. גם תעשיות הקולנוע והספרים כבר מתעניינות בסיפוריהם של הכורים, ומציעות להם כסף גדול - כזה שמעולם לא חלמו להרוויח בעבודת הכרייה הסזיפית.

 

"הכורים נחשבים בצ'ילה לגיבורים כבר עכשיו, חלקם בוודאי יהפכו לסלבריטאים", אמר סרחיו גונזאלס, פסיכולוג מאוניברסיטת סנטיאגו. כיצד יתמודדו הכורים עם התהילה הפתאומית? לא ברור, אולם בצ'ילה כבר נערכים להעניק להם את הטיפול הנפשי הדרוש.


"בצ'ילה הכורים נחשבים לגיבורים כבר עכשיו" (צילום: AP)

 

שר הבריאות, חיימה מנליץ', אמר כי הממשלה תממן טיפול פסיכולוגי לכורים למשך חצי שנה. "הם יהיו צריכים להתמודד עם המדיה ועם משפחותיהם שהשתנו מאוד בחודשיים האחרונים. ההסתגלות למצב החדש אינה דבר קל".

 

במקביל, הולכות ונשלמות ההכנות בפעולת חילוץ הכורים. מאז הושלם קידוח פיר החילוץ, בודקים צוותי ההצלה באמצעות מצלמת וידיאו את יציבותו של הפתח שנפער בבטן האדמה. מחר או מחרתיים תוצב קפסולת החילוץ, שרוחבה כ-50 ס"מ, מעל לפיר ופרמדקים יירדו אל המכרה כדי להכין את הכורים למסע. הנסיעה בקפסולה תימשך לפחות 30 דקות ובמהלכה תסתובב הקפסולה על צירה 10-12 פעמים.

 

בסוף השבוע דווח כי כוחות ההצלה כבר קבעו את סדר העלאת הכורים, לאחר בחינה יומיומית של מצבם הפיזי והמנטלי. הכורה הראשון שיחולץ יהיה ככל הנראה אדיסון פאנה, הנחשב לחזק ביותר. אחריו יועלו כורים חולים או כאלה הסובלים מבעיות אחרות. סוגר את הרשימה מריו גומז בן ה-63, זקן הלכודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיר החילוץ
צילום: AP
הקפסולה. מסע
צילום: AP
מומלצים