שתף קטע נבחר

דנקנר במגעים למכירת מכתשים אגן

חברת כמצ'יינה בשליטת ממשלת סין מציעה להפוך את מכתשים אגן לחברה פרטית על ידי רכישת מניות הציבור ו-17% ממניות כור בחברה לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר. במקביל, פירסמה החברה אזהרת רווח לרבעון השלישי והפסד חד פעמי של 30-40 מיליון דולר ברבעון הרביעי

אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום (ב') על קבלת פנייה מכמצ'יינה (צ'יינה כמיקל קורפוריישן שבבעלות ממשלת סין), להפיכת מכתשים אגן לחברה פרטית ולשליטה משותפת בחברה, כך שהסינים יחזיקו 70% ממכתשים ואי.די.בי תחזיק 30%.

 

העסקה תבוצע לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר למכתשים אגן. שווי השוק של מכתשים אגן בתום המסחר אמש, עמד על 1.7 מיליארד דולר, כך שמדובר בפרמייה של 59%.

 

אי.די.בי, דרך כור, המחזיקה 44.08% ממניות מכתשים אגן, מדגישה כי בשלב זה של העסקה מדובר בהכנות ראשוניות בלבד ועדיין לא התקיימו כל האישורים בתוך החברה לביצוע המהלך. "החברה מבהירה כי בשלב זה כי אין כל ודאות באשר לעצם ולעיתוי חתימת הסכם מחייב", כך נמסר.

 

הוצאות עתק ברבעון הרביעי

במקביל, הודיעה היום מכתשים אגן על אזהרת רווח לפיה תרשום בדוחות הרבעון השלישי הפסד גבוה יותר משמעותית מהרבעון המקביל אשתקד בשל גידול בהוצאות חד פעמיות, גידול בהוצאות המימון והוצאות מס. כמו כן הודיעה החברה על גידול צפוי של 20% במכירות.

 

החברה מציינת בדיווח המיידי שהוציאה כי אין היא יכולה להציג אומדן כמותי של סכום ההפסד לרבעון השלישי.

 

בנוסף, הודיעה מכתשים כי דירקטוריון החברה אישר תוכנית רה-ארגון בברזיל הכוללת פיטורי עובדים, צמצום פעילות הייצור והעברת המוצרים למיקור חוץ (אאוטסורסינג). בגין תוכנית זו תרשום החברה הפרשות חד פעמיות בסך 40-30 מיליון דולר שיופרשו ברבעון הרביעי של השנה.

 

לפי הערכות החברה שבניהולו של ארז ויגודמן, התוכנית תגרום לחיסכון שנתי של כ-30 מיליון דולר בעלויות הייצור וישפרו את הרווחיות כבר במהלך שנת 2011.

 

תקופה ארוכה על המדף

האפשרות למכור את מכתשים אגן, או להכניס אליה שותף פיננסי או אסטרטגי עלתה לא פעם בשנים האחרונות. לפני כשנתיים הודיעה כור כי היא מנהלת מגעים להכנסת שותף לגרעין השליטה אולם אופציה זו ירדה לבסוף מהפרק.

 

אחת המתעניינות במכתשים היתה חברת UPL ההודית על פי דיווחים בעיתונות ההודית השיחות עם כור שהתנהלו לאורך שנת 2008 היו לפי שווי חברה של 2.3 מיליארד דולר.

 

במקביל ניסתה גם מכתשים לעשות קפיצת מדרגה אחרת באמצעות רכישת חברת אלבאו האמריקאית ביוני האחרון הודיע ויגודמן כי הצליח לסכם עם החברה על רכישתה בעסקה של למעלה ממיליארד דולר אולם בספטמבר התפוצצה העסקה, לפי דיווחה של מכתשים בשל פערים בין המצגים בעת חתימתה לבין המצב בפועל שעלה מבדיקת הנאותות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מישל אודי ונעמה סיקולר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוחי דנקנר
צילום: ורדי כהנא
מומלצים