שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה התיקון: בלי נאמנות אין אזרחות

ברוב של 22 מול 8 שרים אימצה הממשלה את הצעתו המקורית של נתניהו. מבקשי אזרחות ישראלית שאינם יהודים ייאלצו להישבע אמונים ל"מדינה יהודית ודמוקרטית". שרי העבודה התנגדו, גם מרידור, בגין ואיתן. בהמשך יידונו הצעות השינוי והתוספות לחוק של ברק ונאמן

בקרוב זה יהיה רשמי: בלי נאמנות - אין אזרחות. הממשלה אישרה בצהריים (יום א') את התיקון לחוק האזרחות במתכונתו המקורית, כפי שהציג ראש-הממשלה, בנימין נתניהו. לפי ההחלטה, מבקש אזרחות שאינו יהודי יחויב להישבע אמונים לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

 

לפי התיקון, ברוח מצע מפלגת "ישראל ביתנו" של שר החוץ אביגדור ליברמן ובהתאם להסכם הקואליציוני עמה, מבקשי אזרחות לא יוכלו מעתה להסתפק בהצהרת האמונים "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל".

 

22 שרים תמכו בהצעה, ושמונה אחרים התנגדו, בהם אהוד ברק וארבעת שרי העבודה האחרים. עוד בין המתנגדים שלושה שרים מהליכוד -

דן מרידור, מיכאל איתן ובני בגין.

 

ברק, שתמך בעיקרון אך הציע שינוי קל - לפיו השבועה תכלול את המילים "ברוח מגילת העצמאות" - התנגד כאמור, וסוכם שהצעתו תועבר לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, ותוחזר להצבעה נוספת בעוד שבועיים-שלושה. ברק אמר כי מי שלא מקבל את עקרונות מגילת העצמאות "ספק אם הוא ראוי לשבת בשולחן הממשלה".

 

בצהריים הציע שר המשפטים, יעקב נאמן, הצעת פשרה שלפיה ייתבקשו להצהיר באותה המתכונת גם עולים יהודים שיבקשו לקבל אזרחות ישראלית. גם הצעה זו תידון בהמשך, עדיין לא ברור באיזה פורום.

 

נתניהו: אל תטיפו לנו

השר שהצעת התיקון לחוק נוסחה ברוח מצע מפלגתו, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר: "ברור שבזה לא נגמר הנושא של נאמנות ואזרחות, אבל זה צעד חשוב. כמו שאנחנו יודעים, למילים יש משמעות. מה שחשוב זה שזה ממקד את הויכוח ברמה העתידית: האם נהיה מדינה יהודית ציונית או מדינת כל אזרחיה".

 

בפתח הישיבה אמר נתניהו: "אין מקום להטיף לנו על דמוקרטיה ונאורות. הציונות הקימה לנו מדינה למופת. אין דמוקרטיה אחרת במזרח התיכון ואין מדינה יהודית אחרת בעולם.

 זהו יסוד קיומנו, וכל מי שמבקש להצטרף אלינו צריך להכיר בזה". לדברי נתניהו, התיקון לחוק הוא "תמצית הציונות", ו"מבטא את מהותה של ישראל".

 

כדי להוסיף תוקף היסטורי להחלטה, ציטט נתניהו בין היתר מדבריו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, מדברי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, ממגילת העצמאות ומחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. "אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה, "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי והיא דמוקרטית לכל אזרחיה. יש שוויון זכויות לכולם. יש כאלה בעולם שמנסים לטשטש את הקשר בין העם היהודי למדינתו - אך הקשר הוא נשמת אפנו ואין בלתו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק, היום בממשלה
צילום: AFP
ליברמן. זו רק ההתחלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים