שתף קטע נבחר

אחרי חוק האזרחות: "הצהרת העצמאות מפאשיזם"

"ברגע שאתה פולש לזכויות האזרח או מתנה אותן, מדובר בפאשיזם הכי קיצוני", אמר ל-ynet ספי רכלבסקי, מהוגי "הצהרת העצמאות מפאשיזם" שנכתבה בעקבות תיקון חוק האזרחות. לדבריו, "במקום לתקן - הופכים את העיוותים לאידיאולוגיה". למרות הכל, הוא אופטימי: "יש תחושת חירום אמיתית"

"יש לנו סיכוי לנצח במאבק. אנחנו חייבים, אחרת לא נשרוד". הסופר ספי רכלבסקי, אחד מהוגי "הצהרת העצמאות מפאשיזם", אשר נכתבה לאחר שהממשלה אישרה אתמול את התיקון לחוק האזרחות, הבטיח בשיחה הלילה (יום ב') עם ynet כי ההפגנה שנערכה אמש בתל אביב הייתה רק הצעד הראשון.

 

"העם המוצלח והמסכן הזה, אחרי שעבר רדיפות, שואה, מגיע לו עצמאות, דמוקרטיה וחיים משוחררים מפשיזם", אמר רכלבסקי, "אנחנו משוכנעים שיש רוב לציבור, רק צריך להשתחרר מהמפלגתיות". 

 

 

אנשי הרוח, הפרופסורים והאמנים שחתמו על ההצהרה, מאמינים כי הם מרימים את נס הדגל במאבק נגד החוק, אשר קובע כי מתאזרחים שאינם יהודים יחויבו להצהיר נאמנותם למדינה "יהודית ודמוקרטית". בהצהרה נכתב: "אנו, אזרחי ישראל של הכרזת העצמאות, שהתכנסנו כאן, מכריזים בזאת שלא נהייה אזרחיה של המדינה המתחזה לישראל ושמפרה את מחויבויותיה הבסיסיות לעקרונות השוויון, החופש האזרחי והשאיפה הכנה לשלום - עליהם קמה מדינת ישראל".  

  

"המהות של דמוקרטיה היא שכל אחד יכול לחשוב אחרת ואתה לא יכול להכריח כל פרט ופרט לקבל את אמונת הכלל", הזכיר רכלבסקי. "הדבר הכי מהותי באזרחות הוא הגנה על זכויות האזרח. ברגע שאתה פולש לזה, או מתנה את זה, מדובר בפאשיזם מהדרגה הכי קיצונית שלו". לדבריו, הפוליטיקאים המנהלים היום את המדינה איבדו את הגבולות: "היום באים אנשים בלי כוונה טובה, מנצלים את זה שאין לנו מבנה יסודי ומפרקים את עצם המהות שלנו לחתיכות".  


"נמשיך להחתים אנשים". ההפגנה בתל אביב (צילום: עידו ארז)

 

הוא התייחס לגילם המתקדם של המפגינים. "חלק לא מבוטל מאיתנו הם אנשים לא צעירים, אשר ראו במו עיניהם את הפאשיזם, השואה, והנס הישראלי. כעת, דווקא אנחנו, שהיינו קורבנות לפאשיזם, יוצרים בעצמנו אותו

דבר. זה פלצות. אנחנו מתעוררים ומגלים שאנחנו שרצים, וזה נורא גם כי אנחנו נטרפנו ורק חלק ניצל מהמציאות הזו. עם אחד שאסור היה שיקרה לו הדבר הזה זה העם הזה, ובמקום לתקן אנחנו הופכים את העיוותים לאידיאולוגיה", קבע רכלבסקי.

  

"המאבק היום הוא לא בין שמאל לימין אלא בין דמוקרטים לפאשיסטים", אמר הסופר. "היום אנשים כמו דן מרידור, בוז'י, ברוורמן, אשר התבטאו נגד החוק. מה הם עושים בממשלה? צריכים להתאחד ולהבין שזו הבעיה העיקרית, להבין שזה מה שמאיים עלינו. ישראל הופכת לפאשיסטית וגזענית. מבחינה מסוימת אפשר לומר, שאנחנו דומים יותר לא לשיגעון שהיה בגרמניה בשנת 1933, אלא בשנים 1944-1945, כשהם היו בפני סכנת הפסד במלחמה והשיגעון מנע מהם להפסיק".  

 

למרות הכל, רכלבסקי שומר על אופטימיות. "ההתרחקות מהמחנה הדמוקרטי משאירה אותנו לבד, ואנחנו מתרחקים מהמערב. הכוונה שלנו זה להמשיך ולהחתים אנשים על העצומה גם פיזית וגם באינטרנט. גבינו על הקיר אחרון ועל צווארנו החנית, זו תחושת חירום אמיתית, ואנחנו בפירוש מתכוונים לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
רכלבסקי. "להשתחרר מהמפלגתיות"
צילום: ערוץ הכנסת
הכרזת העצמאות מפאשיזם
צילום: עידו ארז
מומלצים