שתף קטע נבחר

הרב מלמד בעד יאיר נווה: "גירש בניגוד לרצונו"

רב היישוב בית אל, הרב זלמן מלמד, שיגר אגרת ברכה לסגן הרמטכ"ל המיועד. "הצלחתך היא קידוש השם", כתב הרב שעודד סירוב פקודה בהתנתקות, "ידוע לי שאת הגירוש ביצעת באופן היותר מתחשב, מתוך קשר עם המתנחלים"

אחרי שבימין הקיצוני קראו לצעירים שלא להתגייס לצה"ל אם האלוף (במיל') יאיר נווה יחזור לשרת, זוכה סגן הרמטכ"ל המיועד לתמיכה מפתיעה מאחד מבכירי הרבנים במחנה: רב היישוב בית-אל, זלמן מלמד, שיגר אל נווה איגרת ברכה לרגל המינוי. "הצלחתך היא קידוש השם וכבוד ישראל", כתב לו, "חזק ואמץ".

 

במכתב מזכיר הרב מלמד לסגן הרמטכ"ל המיועד פגישה שהתקיימה ביניהם ערב ההתנתקות, שבה באו לידי ביטוי חילוקי הדעות ביניהם על הזכות לסרב פקודה. "זה לא מנע ממני מלראות את ההצלחה שלך בתפקידך כאלוף הפיקוד למגר את הטרור ביהודה ושומרון", כתב הרב, "וגם אני יודע שאת פקודת הגירוש שנאלצת לבצע - אף שהייתה בניגוד לרצונך ואמונתך - ביצעת באופן היותר מתחשב, מתוך הקשר הפנימי שלך לציבור המתנחלים".

 

את תפקידו החדש של נווה מגדיר הרב "חשוב, גדול ואחראי", ומסכם כי הבחירה בו טובה לעם ישראל, לארץ ישראל ולתורת ישראל.

 

סגן הרמטכ"ל המיועד השיב לרב מלמד במכתב משלו כי הוא חוזר לצבא כ"צו השעה והנסיבות". נווה הודה על הברכות והוסיף: "למרות הביקורת מחוגים מסוימים, אני מקווה שאמצא חן בעיני אלוקים ואדם".

 

גם בשיעור תורה שמסר לתלמידיו בישיבת בית-אל שיבח הרב את האלוף: "התלהבתי מהבשורה שהוא יהיה הסגן. הוא קצין מצוין שדיכא פה את כל הטרור. אוהב מאד את הארץ, עם בסיס אמוני ותורני. אנו חלוקים עליו בעניין סירוב פקודה, אבל הוא עשה זאת (את ההתנתקות -ק.נ) כאנוּס, ובאילוץ, ולא בהתלהבות. ליבו כאב מאד. משפחתו עצמה הפגינה.

 

"גם אם שגה במעשיו, ולפעמים אפילו התנהג באופן לא מתאים, לא ייתכן שיבזו דווקא את מי שעשה את הגירוש בלא התלהבות ובהסתייגות גדולה. הבסיס לאישיות תורנית שלמה הוא לדעת לראות את המעלות בכל מהלך ולא צריך לחשוש תמיד ממבט שלם פן אנשים יטשטשו בין המעלות ובין החסרונות".

 

כבר בשנת 2006 הפתיע הרב מלמד את תושבי בית אל, כששבועות ספורים אחרי אירועי עמונה, בזמן שהאלוף נווה סבל מהתנכלויות של פעילי ימין קיצוני, קרא בדרשה שנשא ביישובו שלא לבזות אותו והסביר כי שמע מתלמידיו שכאלוף פיקוד הוא עושה לילות כימים למען ביטחון המתיישבים, וכי אין לשפוט אותו רק על פי מעשה נקודתי.

 

ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), יו"ר האיחוד הלאומי ומקורבו של הרב זלמן מלמד, הצטרף לדבריו ואמר: "כל קצין החובש כיפה סרוגה

ובעל ערכים כמו יאיר נווה הוא כשלעצמו ברכה לעם ישראל. העובדה שקציני צה"ל שומרי המצוות הולכים ותופסים את מקומם הראוי בצה"ל - כמו בשאר מערכות הממסד במדינה - הינה בשורה גדולה להם ולעם כולו".

 

גם עיתון הימין "בשבע", הנחשב לשופרו של הרב מלמד, מבטא היום עמדה זו. העורך, עמנואל שילה, כתב: "אנו שואפים לראות עוד ועוד תחומים בחיי הציבור מונהגים בנאמנות להלכה ומתוך שיקולים ערכיים המבוססים על אמונה והשקפה יהודית. אנו מאמינים כי צבא שיש בו בכירים דתיים יהיה קרוב יותר לפעול מתוך מוסר לחימה יהודי אמיתי שישמור על חיי חיילינו, ולא מתוך תכתיבים וכללים אוניברסליים, שישראל נדרשת בצביעות להיות המדינה היחידה שבאמת מקיימת אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נווה. חיזוק מהימין
צילום: באדיבות דובר צה"ל
צילום: דן בלילטי
הרב מלמד זכות
צילום: דן בלילטי
כצל'ה. "ברכה לעם ישראל"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים