שתף קטע נבחר

15 שנה לרצח: ח"כים ורבנים בעד זיכוי הר-שפי

בכירים בציונות הדתית, ובהם הח"כים שנלר מקדימה ואריאל מהאיחוד הלאומי, פנו ליועמ"ש בבקשה לזכות רטרואקטיבית את חברתו של יגאל עמיר שהורשעה באי-מניעת רצח רבין: "מערכת החוק איבדה עשתונות". דליה רבין: "אני מזועזעת". מזכ"ל שלום עכשיו: "מטרת הקמפיין - לחון בעתיד את עמיר"

בשבוע הבא תציין ישראל 15 שנים ללילה שבו רצח ביריות יגאל עמיר את ראש-הממשלה, יצחק רבין. בעיתוי בעייתי השיקו בתקופה האחרונה בכירים בציונות הדתית, בהם רבנים ידועים וחברי כנסת, יוזמה לזכות באופן רטרואקטיבי את מרגלית הר-שפי, חברתו של הרוצח, שהורשעה באי-מניעת רצח רבין ונידונה לתשעה חודשי מאסר. כך דיווח הבוקר (יום ו') העיתון "ידיעות אחרונות".

 

בין הפונים בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נמצאים גם חברי הכנסת עתניאל שנלר מקדימה ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי, לצד הרבנים יובל שרלו ויעקב מדן. עוד תמכו ביוזמה פעילי זכויות האדם ביש"ע נחי אייל, אורית סטרוק וסוזי דים.

 

בשיחה עם ynet הסביר הרב שרלו כי "מערכת אכיפת החוק איבדה עשתונות כשהרשיעה את מרגלית הר-שפי. מי שמכיר את הפרטים מבין שלא באמת ידעה על הכוונה לרצוח את רבין. מאז נפסקו חייה, אינה יכולה לעסוק בחינוך, ונאלצה לעזוב את לימודי המשפטים בגלל הרשעה שכנראה אינה מוצדקת".

 

במכתב שהועבר ללשכתו של וינשטיין צוטטו דברים שאמרו בעבר ראשי השב"כ לשעבר כרמי גילון ועמי אילון, שסברו כי הר-שפי, שלמדה יחד עם עמיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, כלל לא הייתה מודעת לכוונתו לרצוח את רבין.

 

על-פי הדיווח, החליט וינשטיין לפסול עצמו מלדון בבקשה, שכן בעבר התנהלו בינו לבין בני משפחתה של הר-שפי מגעים לייצוגה, כששימש עורך דין פרטי. לכן, הטיפול בפרשה הועבר לידי פרקליט המדינה, משה לדור.

 

הר-שפי, כיום בת 35, סיפרה בעדויות במשפטה כי שמעה מעמיר על כוונתו לרצוח את ראש-הממשלה דאז בטענה ש"חל עליו דין רודף", המאפשר זאת. למרות שנגזרו עליה תשעה חודשי מאסר, היא ריצתה בפועל רק מחצית מהם בזכות חנינה שהעניק לה נשיא המדינה לשעבר, משה קצב.

 

שלום עכשיו: "אם היוזמה תתקבל, נפנה לבג"ץ"

החלטתו של קצב לבצע את המהלך התקבלה בשל העמדות שהציגו גילון ואילון. בתו של ראש-הממשלה המנוח, דליה רבין, מסרה ל"ידיעות אחרונות" בתגובה ליוזמה כי "היא מזועזעת מהרעיון".

עם זאת, היא ביקשה להדגיש כי "לא מדובר בעניין אישי אלא במשפטי. אני סומכת על האנשים המופקדים על שלטון החוק, שיקבלו את ההחלטה הנכונה".

 

גם בארגוני השמאל התנגדו בתקיפות לרעיון. מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "היזמה למחוק את הרשעת הר שפי היא חלק מקמפיין ציני ומתוכנן, שמטרתו לטשטש את רצח רבין ולחון בעתיד גם את יגאל עמיר. לדברי אופנהיימר, "הימין לא יצליח למחוק את חלקו בהסתה ובאלימות שהובילה לרצח ראש ממשלה בישראל. אם היוזמה תתקבל, תפנה התנועה לבג"צ בדרישה לעצור את המהלך ולמנוע את הפלייתה לטובה של הר שפי על פני עבריינים מורשעים אחרים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אייל פישר
מרגלית הר-שפי. שמה ינוקה?
צילום אייל פישר
ח"כ עתניאל שנלר מקדימה. תומך ביוזמה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים