שתף קטע נבחר

התלקחות בשומרון: הצתות וירי בעונת המסיק

שדות ועצי זית הוצתו ליד חוות גלעד. הפלסטינים טוענים כי צה"ל לא מנע שריפת מאות עצים, המתנחלים האשימו את הפלסטינים בהצתה. באלון מורה ירו מתנחלים באוויר

אש בשומרון. הפלסטינים והמתנחלים האשימו האחד את השני בניסיונות להבעיר את השטח, שבאו לידי ביטוי בהצתות ואף בירי. הבוקר (ו') דיווחו חקלאים פלסטינים מהכפר עזמוט כי במהלך עבודתם במסיק פתחו מתנחלים מאלון מורה בירי לעברם. המתנחלים טענו מצדם כי הותקפו על-ידי עשרות פלסטינים ופעילי שמאל בתחומי ההתנחלות, והזעיקו את כיתת הכוננות שביצעה ירי התרעתי באוויר. באירוע לא היו נפגעים. 

 

בתקרית אחרת, בחוות גלעד, טענו פלסטינים מכפר פרעטא כי המתנחלים הציתו את אדמותיהם. המתנחלים, לעומת זאת, טענו כי מדובר בשדות בבעלותו של איתי זר, ממקימי חוות גלעד, שהוצת על-ידי פלסטינים, וכי האש מאיימת על בתיהם. במאמצי הכיבוי משתתפים כבאיות ישראליות ופלסטיניות. לדברי צה"ל, מדובר בשטח פלסטיני שמעובד בקביעות על ידי מתנחלים ונמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מבתי ההתנחלות.


השריפה ליד חוות גלעד (צילום: גיל יוחנן)

 

בינתיים, כוחות הביטחון החרימו משאית של חברת "עמרוסי", שהובילה חומרי בניין ששימשו לבניית מבנים לא חוקיים בחוות גלעד. שני מתנחלים נעצרו במהלך העימות. דובר חוות גלעד, יהודה שמעון, טען כי הפלסטינים היו אלה שהציתו את האש והוא האשים את צה"ל: "במקום שהצבא יתעסק בהגנת היישוב ובמניעת מקרים כאלה, אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים גם עם ניסיונות הצתה וגם עם הצבא בנושא בנייה".

 

"עונת מסיק שקטה? תרמית אחת גדולה"

הפלסטינים הגיבו בחריפות לאירועים הבוקר. חקלאים אמרו כי היקף ההצתות בכפר פרעטא ונוכחות צה"ל מעידים כי הם מתואמים ביניהם: "כל הדיבורים מלפני המסיק על הכוונה לסייע ולהבטיח עונת מסיק שקטה הם דיבורים שקריים ותרמית אחת גדולה".

 

לדברי הפלסטינים, הצבא מנע את הגעת כוחות הכיבוי המקומיים במשך יותר משלוש שעות: "לא רק שהחיילים לא מנעו מהמתנחלים ועמדו והסתכלו, אלא שהם מנעו מהכיבוי הפלסטיני להתקרב לאזור. בכך הם גרמו באופן ישיר, ותוך שיתוף פעולה עם המתנחלים, להצתת מאות עצי זית".

 

לטענתם, הם מקבלים אישורי כניסה לאדמותיהם באיחור: "כאשר אנחנו מגיעים לאדמות אנחנו לא מוצאים עצים ולא מוצאים ממה למסוק, וכשיש כבר משהו אנחנו מוצאים את המתנחלים ועומדים מולם, כשהם חמושים, ללא כל יכולת למנוע הצתות כפי שהיו היום", אמרו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן עולה מהשדות
צילום: גיל יוחנן
רכב צבאי באזור ההצתות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים