שתף קטע נבחר

צרפת: על ישראל לשקול מחדש הבנייה בירושלים

פריז הצטרפה לוושינגטון והביעה אכזבה עמוקה מההחלטה לפרסם מכרזים ל-240 יחידות דיור בפסגת זאב ורמות. "ההחלטה פוגעת בהזדמנות", נמסר ממשרד החוץ הצרפתי, "ישראל צריכה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים". גם רוסיה גינתה

ישראל ניסתה להצניע, אבל העולם לא נשאר אדיש לאישור המכרזים במזרח ירושלים. צרפת הצטרפה היום (שבת) לארצות-הברית והביעה "אכזבה עמוקה" מהחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר פרסום מכרזי בנייה ל-240 יחידות דיור בשכונות פסגת זאב ורמות. גם ירדן, מצרים וכמובן הפלסטינים, גינו את ההחלטה.

 

דובר משרד החוץ הצרפתי, ברנאר ואלרו, אמר כי פריז מצפה מישראל לשקול מחדש את הצעד שנקטה. "ההחלטה פוגעת בהזדמנות וצרפת מאוכזבת עמוקות", נמסר בהודעה שהדגישה את המאמצים לחידוש המו"מ. לדבריו, שרי החוץ של צרפת וספרד עומדים על כך שישראל צריכה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. "צרפת קוראת לממשלת ישראל לחזור לשקול שוב את ההחלטה.

 

במקביל, קראה רוסיה לישראל לשקול מחדש את אישור תוכניות הבנייה. סוכנות הידיעות הרוסית דיווחה כי שר החוץ פרסם באתר האינטרנט שלו הודעה בה כתב כי "תוכניות הבנייה הישראליות נתפסות במוסקבה באכזבה ובדאגה רבה". השר הוסיף כי "חשוב לרוסיה שהצדדים לא יאפשרו פעולות חד צדדיות שישפיעו על גורלן של ההתנחלויות".

 

אתמול היתה זאת ארצות הברית שהביעה דאגה מההחלטה הישראלית. דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר בתדרוך לעיתונאים: "אנחנו מאוכזבים. הבנייה נוגדת את המאמצים שלנו להחיות את המשא-ומתן בין ישראל לפלסטינים". לעומת זאת, יו"ר תת הועדה למזרח התיכון בבית הנבחרים, גקי אקרמן, פירסם הלילה הודעה התומכת בבנייה הישראלית בירושלים.

 

גינוי לתוכנית הבנייה נשמע גם מעמאן. סוכנות הידיעות "פטרה"

דיווחה כי שר ההסברה הירדני, עלי אל-עאיד, אמר כי ישראל פוגעת במאמצים להשיב למסלולם את שיחות השלום הישירות עם הפלסטינים. השר הירדני גם קרא לקהילה הבינלאומית לאחד מאמצים, כדי להבטיח את הצלחת המשא-ומתן ולעצור "את כל הפרובוקציות הישראליות, שנועדו ליצור עובדות בשטח".

 

ההחלטה לבנות מעבר לקו הירוק, עוררה גם את זעמם של הפלסטינים. בפגישה שקיים עם דיפלומטים, דרש ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, מארצות-הברית והאיחוד האירופי להגביר את הלחץ על ישראל ולהטיל עליה את האחריות לפיצוץ השיחות. הוא אמר כי מכרזי הבנייה החדשים "מוכיחים שהישראלים בחרו בדרך ההתנחלויות ולא בדרך המשא-ומתן, וזה מה שהוביל למבוי הסתום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו. העולם התרגז
צילום: גיל יוחנן
שכונת פסגת זאב
צילום: AFP
מומלצים