שתף קטע נבחר

ריבלין נגד נתניהו: "אשתי לא ממנה אנשים"

יו"ר הכנסת מסיר את הכפפות ועובר להתקפה אישית על ראש הממשלה. "אשתי לא עוסקת במינויים", הוא אמר בישיבת הקואליציה, ברמז עבה למעורבות שרה נתניהו במינויים בלשכה ובהחלטות בעלה. מקורבי נתניהו: התבטאות מרושעת, זה מתאים לנהג מונית - לא למועמד לנשיאות

יחסיהם של רובי ריבלין ובנימין נתניהו ידעו עליות ומורדות, אבל מתקפה חזיתית כזו טרם נראתה. יו"ר הכנסת, שכבר בפתיחת מושב החורף מתח ביקורת על התנהלות הממשלה, תקף אמש (יום ב') בישיבת הנהלת הקואליציה את נתניהו בלי כפפות. ל-ynet נודע שהוא אמר: "אצלי, אשתי לא ממנה אנשים", ברקע פרסומים על התערבות שרה נתניהו באיוש לשכת ראש הממשלה.

 

ההתקפה האחרונה וחסרת התקדים מצד ריבלין מעידה על המתח הרב ששורר בין יו"ר הליכוד לאחד מוותיקי המפלגה. חודשים ארוכים הם מחליפים מהלומות מילוליות, לאחרונה במאבק על התקציב הדו-שנתי וחוק ההסדרים. בימים האחרונים הסלימה המתיחות בעקבות נאום חריף של יו"ר הכנסת, בפתח מושב החורף, נגד מדיניות הממשלה. מנגד, מקורבי נתניהו הפיצו שהוא מתכוון לתמוך בעתיד במועמדות דוד לוי לנשיאות המדינה, במקום ריבלין.


חפש את האשה. ריבלין ונתניהו בימים אחרים (צילום: גיל יוחנן)

 

"בחוק התקציב הדו-שנתי, כשהוא מלווה בחוק הסדרים דורסני", אמר ריבלין בנאומו בשבוע שעבר, "מבקשת הממשלה, כמו קודמותיה, לערער על תפקידה של הכנסת כמפקחת על הממשלה ולרוקן למעשה מתוכן את אחריותה זו". הוא גם ציין שאסור לאפשר לממשלה "לאנוס" את הכנסת.

 

הדברים הרתיחו את אנשי נתניהו. ראש הממשלה לא אהב את הנאום, בלשון המעטה, ציין מי ששוחח איתו. בכירי אנשיו ראו בכך ניסיון של ריבלין לקעקע את מעמדו כראש ממשלה, לא פחות. ההתבטאות האחרונה, והעקיצה בכיוון שרה נתניהו, רק הבעירה את האש.

 

מקורבי ריבלין: אין לו עניין להסלים את היחסים

האיפוק והממלכתיות היחסית עליהן שמר ריבלין עד כה, התנפצו אל מול חברי הנהלת הקואליציה, שכונסו אתמול בצהריים בחדר הישיבות של היו"ר זאב אלקין. ריבלין בחר לפגוע בנקודת התורפה של ראש הממשלה. את החץ המושחז שיגר לעבר שרה, בהתבסס על פרסומים לפיהם הגברת הראשונה מעורבת במינוי בכירים בסביבת בעלה. 

 

הדיון עצמו נגע לסגירת נציבות הדורות הבאים בכנסת, ועלתה בו הדרישה למינוי נציב חדש. ריבלין הסביר שלדעתו אין צורך במינוי שכזה ובכלל אין מועמדים: "אולי יש מישהו שאתם יודעים שרוצה להתמנות לתפקיד הזה?" הוא שאל רטורית. "אולי אשאל את אשתי את מי למנות? אבל בעצם לא, אצלי אשתי לא ממנה אנשים". כולם הבינו למי הוא מתכוון. חברי כנסת שנכחו בדיון אמרו שחשו מבוכה. מקורבי ריבלין אינם מכחישים, אך טוענים ש"אין ליו"ר הכנסת כל עניין להסלים את היחסים עם ראש הממשלה, להיפך".

 

בהקשר זה יוזכר שריבלין ונתניהו נועדו במהלך השבוע האחרון באווירה טובה, בפגישה בה נכחו גם נשיא המדינה שמעון פרס ויו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני מקדימה. כן שוחחו השניים בטלפון ביום ראשון שעבר על רקע המאבק שהסתיים בפשרה בין הכנסת לממשלה, על צמצום הרפורמות והחוקים שהאוצר ביקש להעביר בחוק ההסדרים שיונח בשבוע הבא על שולחן הכנסת. נתניהו ביקש וקיבל הוספת שני חוקים החשובים לו, למרות שנענה בשלילה על בקשתו להכניס גם את "תוכנית ויסקונסין".

 

בסביבת נתניהו לא התעלמו מהעקיצה המושחזת. אחד ממקורביו אמר ש"זו אינה התבטאות שראויה למי שרוצה להיות נשיא - אלא לנהג מונית". אחר האשים: "ציבור הבוחרים של הליכוד לא אוהב את הניסיונות של ריבלין לפגוע בהיררכיה ובמנהיג המפלגה. הם יודעים שלליכוד יש מנהיג אחד שמוביל אותם". בהקשר זה הם הזכירו את מאבק ריבלין נגד הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

אמש חייכו בסיפוק אנשי נתניהו כאשר פורסם על קידום החוק שאמור לחייב תקופת צינון למועמד לנשיאות. זה קרה זמן לא רב אחרי שנודע ללשכת נתניהו באמצעות ynet על ההתבטאות החריפה. אגב, בכירים בקואליציה הבהירו הערב, שהחוק של ח"כ מרינה סולדקין הוצג כבר באפריל,

 אך לא קודם מכיוון שסיעתה, קדימה, אינה מעוניינת בכך. יתרה מזאת, אין סיכוי שהחוק יאושר בקרוב, מכיוון שטרם עלה בוועדת שרים לחקיקה.

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו ביובש וציינו ש"הדברים אינם ראויים לתגובה". עם זאת, גורם בכיר בסביבת נתניהו אמר: "זו התבטאות מרושעת וחסרת הגינות, שנועדה לפגוע ברעיית ראש הממשלה על לא עוול בכפה. הגברת נתניהו עסוקה כל השבוע בעבודתה כפסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי, ובמטלותיה הרבות כאמא לבנים צעירים, כבת וכרעיית ראש ממשלה. היא אינה עוסקת במינויים ולא קשורה בשום אופן בוויכוחים במשכן הכנסת. מצער שיו"ר הכנסת מהליכוד, שנבחר לתפקיד בזכות תמיכתו לתפקיד של נתניהו, נוהג בראש הממשלה וברעייתו בצורה כל כך לעומתית, לא חברית וחסרת נאמנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. עקיצה מושחזת
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. יתמוך בדוד לוי?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים