שתף קטע נבחר

משחקים פטריוטיים

צביקה שרף מאמן בסנט פטרבורג, ואולי טוב לו בכדורסל הרוסי. אבל מה זה אומר על הכדורסל הישראלי אם החייל מספר אחת שלו גולה בערבות?

צביקה שרף אינו עונה. נסו להיזכר מתי שמעתם ממנו בפעם האחרונה; קולו של מי שנחשב לאחד הדעתנים הגדולים ביותר בספורט הישראלי נדם, ויחד עם הקול התפוגגה גם דמותו. עכשיו הוא חי בסנט פטרבורג, 3,109 קילומטרים מביתו בתל אביב, עושה את מה שהוא עושה הכי טוב: מאמן כדורסל ומנסר את חלל האוויר בקולו הרועם.

 

קטן פה וצפוף ומחניק כל כך, עד ששרף לקח את עצמו ונסע רחוק. באיגוד הכדורסל שמו לו רגליים ומנעו ממנו את תפקיד המנהל המקצועי רב הסמכויות, ובמכבי תל אביב התקשקשו איתו על 100 אלף דולר אחרי שלקח אותם לגמר היורוליג. שרף הרגיש שלא רוצים אותו פה, ונעלב. גם הוא יכול להיעלב. קשוח קשוח, אבל האיש רגיש ולא מחמיץ אף פרט.


 

הבמה השבועית בתוכנית "יציע העיתונות" - שם היה הפאנליסט המעניין מכולם - כבר לא הספיקה למלא את החלל שבנפש, וכשהחבר הטוב מוני פנאן התאבד, זה היה יותר מדי עבורו. אפילו להליכה היומית על חוף הים בשש בוקר לא היה טעם בלי הטלפון של מוני.

 

שרף - האיש שהיה נבחרת ישראל, גם אם תמיד אמר "הנבחרת לא שלי מהבית" - לא נצפה ביציעי היכל נוקיה באף אחד מארבעת משחקי הבית באוגוסט. יש מי שמדברים על החרמה מכוונת מצידו; לא יכול לחתום לכם על זה.

 

כאוהד ספורט קשה לי עם הסיפור הזה, בחיי. שרף בעיני הוא הרבה יותר ממאמן כדורסל. הוא תובנות, מסקנות, הבחנות, יכולת להעביר מסר, תשוקה לכדורסל, אכפתיות, רצון ומוטיבציה להזיז דברים, לדחוף, לקדם. הוא איש עם נוכחות שאי אפשר לפספס. הוא הנוכחות עצמה. הוא ה"מר כדורסל" שנשאר לנו אחרי רלף ורוזין ז"ל. ולדעתי, מר כדורסל צריך לחיות בינינו ולמגנט אליו ספקנים.

 

אומרים על שרף שהוא הכי מלח הארץ, הכי קרוב, הכי מוטרף מאהבה ומדאגה גם יחד, הכי פטריוט, הכי רס"ר. ברור שיש בזה אמת, אבל אני חושד שמשהו השתנה. אולי זה העידן ההייטקי שמכתיבים אנשים כמו דייויד בלאט, דן שמיר, אלעד חסין ואבנר קופל. כנראה ששרף לא מצליח להתחבר מחדש לבעירה הפנימית שכל כך מאפיינת אותו. אם זה המצב, עדיף לו רחוק. רק שקט, שלווה ובלי לצפות לכלום חוץ מאשר לשלג. עד ששוב יבער מבפנים ויחזור.

 


 

 

צילום: אימג' בנק /gettyimages
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים