שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  גדליה בן-אחיקם ויצחק בן-נחמיה

  לרצח הפוליטי של הפקיד גדליה נקבע צום לדורות, איך ייתכן ש-15 שנה אחרי רצח רבין - ראש ממשלת ישראל שכל חייו הוקדשו לביטחונה - לא השכלנו לעצב טקסי הנצחה דתיים לזכרו?

  גדליה בן-אחיקם נרצח בראש השנה ונקבר מפאת קדושת החג בג' בתשרי. באופן מצמרר תאריך הרצח של יצחק רבין ז"ל חל בדיוק 40 יום אחרי רצח גדליה. גדליה היה פקיד ממונה מטעם הכשדים על דלת העם. על רצח גדליה קבעו חז"ל צום לדורות וזאת כיון שהבינו את הקשר שבין רצח פוליטי וחורבן. יצחק רבין היה ראש ממשלה ושר בטחון של מדינת ראשית צמיחת גאולתנו. שר צבאות שכל חייו הוקדשו למען ביטחון ישראל, חייל ומפקד בפלמ"ח, מפקד חטיבת הראל, רמטכ"ל מלחמת ששת-הימים, ראש ממשלה ושר בטחון. כיצד יתכן שעד היום לא מצאה הרבנות הראשית לנכון להעביר הנחיות כיצד לנהוג בבתי הכנסת של מדינת ישראל ביום י"ב בחשוון?

   

  יכולה הייתה להתכנס מועצת הרבנות הראשית ולהחליט כי אור לי"ב בחשוון ידליק גבאי בית הכנסת נר נשמה לעילוי נשמתו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק בן נחמיה ורוזה רבין. מי שעובר לפני התיבה יקרא תפילת אל מלא רחמים ולאחר מכן ילמדו משניות. אין צורך לדגול במורשתו של יצחק רבין לצורך קיום הטקס הדתי הנ"ל. כל תלמידיו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל יודעים את הקדושה שיחס הרב למדינת ישראל. "הציונות היא עניין שמימי", "מדינת ישראל היא עניין אלוקי", "מדינתנו הקדושה והנשגבה" וכו', וכך דרש הרב צבי יהודה קוק בפני תלמידיו ביום העצמאות הכ"ז של מדינת ישראל (תשל"ד) זמן קצר לאחר מלחמת יום הכיפורים: (הציטוטים מתוך ספרו של פרופ' אבי רביצקי "הקץ המגולה ומדינת היהודים"):

   

  "יש דבר עיקרי כללי: המדינה. היא כולה קודש ואין בה שום פגם. היא גילוי עילאי של המחזיר שכינתו לציון. כל השאר הם פרטים פכים קטנים או גדולים, בעיות וסיבוכים; אין בהם כדי לפגום ולו במשהו, בכל תוקף קדושת המדינה. עצם הערך של המדינה אינו מותנה בכך אם יש בה יותר שומרי תורה ומצוות, או פחות. בוודאי, השאיפה היא שכל העם כולו יהיה "שייך" לתורה ולמצוות אבל המדינה היא קודש בכל אופן שהוא".

   

  ראש ממשלה של מדינת ישראל הינו ללא ספק חלק מאותה מלכות וקדושה עליה דבר וכתב הרב צבי יהודה ולכן נשאלת השאלה ביתר תוקף כיצד ייתכן שעד היום 15 שנה לאחר הרצח המתועב לא השכלנו לעצב טקסי הנצחה דתיים בבתי המדרש, בבתי הכנסת, בבתי הספר, באולפנות לזכרו של ראש הממשלה?

   

  רבים בציבור הדתי מייחסים ליצחק רבין את כל האסונות והצרות שפקדו את עם ישראל מאז נחתמו הסכמי אוסלו.
  מאז הרצח הנורא, נבחרו 5 ראשי ממשלה שבאופן מפתיע בחרו כמעט כולם ללכת בדרכו של רבין (4 ראשי ממשלות של ימין) והכעס עדיין כולו ממוקד ביצחק רבין. מי שהכיר ראשון בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני היה דווקא מנחם בגין ז"ל. זכות הכעס והמחלוקת שמורה כמובן לכולם, אבל חייבים לדייק בעובדות.

   

  הרב אבי גיסר מעופרה סיפר לנו שחלק מהעם שר התקווה ואחר כך שר: אני מאמין בביאת המשיח, חלק אחר שר התקווה ואחר כך שר את שיר השלום. על מנת שנוכל להמשיך ולשיר את השירים היחודיים של כל מגזר חובה עלינו להגן על אושיות הממלכה: כנסת ישראל, ממשלת ישראל ובתי המשפט.

   

  הערב, אור לי"ב בחשוון -19 לאוקטובר - תתקיים תפילת אזכרה ולימוד משניות לזכרו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. התפילה תתקיים בבית הכנסת על שם יצחק רבין ברחובות, ברחוב לח"י 36. פרופ' אסא כשר יעבור לפני התיבה, הרב שמחה הכהן קוק שליט"א, השר הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ וראש העיריה מר רחמים מלול ילמדו משניות ביחד עם חברי קהילת בית הכנסת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים