שתף קטע נבחר

גפני על התקציב: מסייעים לעשירים ופוגעים בעניים

יו"ר ועדת הכספים צופה מאבק קשה בין הוועדה למשרד האוצר בעקבות התקציב שהוגש היום לאישור הכנסת. מוקד המאבק, לפי גפני, יהיה כוונת האוצר להפחית מסים ולהקפיא קצבאות. "פערי המעמדות הם פצצה חברתית מתקתקת", אמר גפני, וקרא לממשלה להקים משרד למאבק בעוני

תגובת חברי הכנסת לתקציב 2012-2011 לא מאחרת לבוא: "בשנים האחרונות הפכנו להיות חברה שעוסקת בייצור כסף ומסייעים באופן מאסיבי לאנשים שמשתכרים גם כך שכר מאד גבוה. הפער הולך וגדל מול העובדים העניים. חוסר החשיבה בנושא זה גובר מדי לשנה ובא לידי ביטוי גם במדיניות הממשלה", כך אמר היום (ג') יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בתגובה לכוונת הממשלה להפחית את מס החברות במסגרת התקציב לשנים 2012-2011 שהוגש היום לכנסת.

 

גפני אמר את הדברים בפתח הדיון המיוחד בכנסת לרגל יום העוני הבינלאומי. יו"ר ועדת הכספים מיקד את דבריו בדיונים הצפויים בוועדה סביב התקציב הדו-שנתי. "הוויכוח המשמעותי ביותר בין הוועדה למשרד האוצר יהיה ההפחתה במס הכנסה ומס החברות ולעומת זאת ההקפאה של הקצבאות", אמר גפני. "שוב רואים את הסיוע לעשירים והקיצוץ לעניים. אני רואה במאבק של פערי העוני ובפערי המעמדות כפצצה חברתית מתקתקת".

 

נציגי משרדי הממשלה אמרו בדיון כי הממשלה אימצה יעדים שונים למיגור העוני ותפעל כדי לעמוד ביעדים הללו. התקציב החדש, טענו נציגי האוצר, כולל תוספות לחינוך, ביטוח לאומי ומעונות יום.

 

לסיכום אמר יו"ר הוועדה ח"כ הרב גפני כי העובדה שהעוני מעמיק והולך, מצריכה חשיבה בלתי פוסקת של הממשלה כדי לעצור את התופעה ולסייע במיגור העוני ובכל נושא פערי המעמדות בחברה הישראלית. גפני קרא לממשלה להקים משרד מיוחד למאבק בעוני ולצמצום הפערים ולהעמיד בראשו את אחד השרים ללא תיק המכהנים כבר בממשלה. בנוסף, אמר גפני, הקימה ועדת הכספים ועדת משנה מיוחדת לעניין העוני שבראשה יעמוד ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

 

אורי אורבך מתכנן: מוסף "מאה העניים בישראל"

העיתונאי לשעבר וח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) קבל במהלך הדיון על כך שהציבור ומקבלי ההחלטות נחשפים בתקשורת רק למאת המשפיעים והעשירים בישראל אבל לא יודעים מיהם העניים, "כשאחזור לתקשורת, אזום מוסף 'מאה העניים בישראל', שכולנו נראה בעיניים מיהם הפנים האמיתיות מאחורי העוני במדינה ומקבלי ההחלטות יבינו שחייבים לטפל בכך כי העוני הוא עמוק בחברה".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' דיברה קבוצה גדלה והולכת בחברה הישראלית של עובדים עניים, "טענו שהעבודה מחלצת מעוני והוכח שזה פשוט לא נכון, עולם העבודה לא רק שאינו מחלץ מעוני אלא דווקא הוא מחולל העוני הגדול ביותר, אנשים קמים לעמל יומם ועובדים קשה וכאשר אינם משתכרים יותר מ-20 שקלים לשעה, הם לעולם יישארו עניים".

 

יחימוביץ' אמרה כי "יש מטרה ברורה להיפטר ממעמד הביניים ולהפוך אותם לעובדי קבלן. ממשלת ישראל מייצרת במו ידיה זן עצום של עניים. קיימת כיום חלוקת כוח מעוותת ומופקרת כמו במדינות עולם שלישי, הדבר הזה פשוט מאיים על הדמוקרטיה. אנו הופכים להיות רפובליקת בננות אוליגרכיה אשר נשלטת בידי אילי הון, המאיימת עלינו יותר מכל".

 

מקדימה נמסר בתגובה לתקציב: "המרוויחים היחידים מהתקציב הם הקרובים לצלחת והשותפים הקואליציוניים. מדובר בתקציב רע המהווה המשך ישיר לדפוס הפעולה היחיד שמאפיין את ממשלת נתניהו - הישרדות בכל מחיר. זהו תקציב נטול חזון וחסר בשורה, עם סדר עדיפויות עקום שמעביר מסר של ייאוש לזוגות הצעירים, לחסרי הדיור ולפריפריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני: הפחתה או קצבאות?
צילום: גיל יוחנן
אורבך: התקשורת כשלה
צילום: מתי אלמליח
מנקה רחובות: העבודה מחלצת מעוני?
צילום: מיכאל גפני
מומלצים