שתף קטע נבחר

האזנות תיק רמון: אין מסקנות אישיות למעורבים

מבקר המדינה המליץ לשקול נקיטת צעדים נגד המעורבים בפרשת האזנות הסתר בתיק חיים רמון, אך המשנה ליועמ"ש קבע שאין לנקוט צעדים משפטיים או מנהליים נגדם. חוות הדעת של המבקר תוכנס לתיקם האישי ותובא בפני הגורמים המתאימים

לא יינקטו צעדים נגד המעורבים בתיק חיים רמון. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלס, שבדק את פרשת האזנות הסתר בתיק של השר לשעבר חיים רמון, קבע שאין לנקוט צעדים משפטיים או מנהליים נגד המעורבים בפרשה, ראש יאח"ה לשעבר תת-ניצב מירי גולן, ראש צוות החקירה המיוחד סגן-ניצב ערן קמין, פרקליטת מחוז תל-אביב עו"ד רות דוד והתובעת במשפט, עו"ד אריאלה סגל-אנטלר. "הם שילמו את המחיר עבור הרשלנות שדבקה בהתנהלותם", קבע.

 

עם זאת, בלס כי חוות הדעת של מבקר המדינה על תפקודם בפרשה תוכנס לתיקם האישי ותובא בפני גורמי משטרה השוקלים את קידומו של סנ"צ קמין ובפני ועדת המכרזים לבחירת פרקליטת מחוז תל אביב,

תפקיד עליו מתמודדת סגל-אנטלר שהיא גם המועמדת המועדפת על פרקליט המדינה, משה לדור. בלס, שהתבקש להכריע בעניין בשל ניגוד עניינים של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין,  קבע כי חוות הדעת של המבקר לא מהווה מניעה משפטית לקידומם בתפקיד אם ימצאו המתאימים ביותר לכך.

 

עיקרי הטעמים שהביאו את בלס להחלטה נובעים מכך שבשנים שחלפו מאז הפרשה נבדקו כל המעורבים בה על ידי השופט בדימוס שלום ברנר ובידי מבקר המדינה, וחלקם אף נחקרו במסגרת ההליך המשפטי. הנסיבות הללו, בשילוב הזמן שחלף מאז והעובדה שגולן ודוד פרשו מתפקידם, הביאו את בלס בסופו של דבר למסקנה כי אין צורך בהליכים נוספים.

 

בלס אף נתן את דעתו לכך שעל מעשים חלה תקופת ההתיישנות הקבועה בדיני המשמעת לשוטרים ולעובדי מדינה, ומדובר בעובדי ציבור שמילאו וממלאים תפקידים בכירים בתחום אכיפת החוק במשך שנים רבות ולדבריו "כבר שילמו את המחיר עבור הרשלנות שדבקה בהתנהלותם". בנוסף, הורה בלס לפרקליט המדינה, משה לדור, להבהיר את נושא קבלת התמלולים של האזנות סתר בפרקליטות, ולגבש הנחייה ברורה לפרקליטים בנושא זה.

 

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, קבע בדו"ח מיוחד כי יד לשקול מסקנות אישיות נגד המעורבים, בשל רשלנות אישית בתיק האזנות הסתר. המבקר התבקש על-ידי הממשלה לבדוק את נושא האזנות, ובפרט - במכתב מהשר דאז רמון - התבקש לברר את תפקוד המשטרה והפרקליטות בנוגע להאזנות סתר שבוצעו במסגרת חקירתו.

 

"בשלב מאוחר יחסית של משפטי התברר באקראי להגנה, בעקבות מידע שמסר מקור אנונימי, כי במהלך החקירה בוצעו האזנות סתר שדבר קיומן הוסתר מעיני ההגנה", כתב, "האזנות הסתר הן חומר חקירה מהותי, משום שחשפו מסכת לחצים ואיומים שהופעלו על המתלוננת על מנת שתתלונן חרף רצונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. אין צעדים נגד המעורבים
צילום: עופר עמרם
סגל-אנטלר וגולן. לא ימנע קידום
צילום: יריב כץ
צילום: עופר עמרם
חוות הדעת תוכנס לתיקו האישי. קמין
צילום: עופר עמרם
מומלצים