שתף קטע נבחר

הילולת הנשים

ביום השנה למותה, הופך ציון הקבר של רחל אמנו למוקד עלייה לרגל. כ-100 אלף איש הגיעו להתפלל בבית לחם, בהם נשים רבות שמבקשות פרי בטן

עשרות אלפי מתפללים, ובעיקר מתפללות, פוקדים החל מאמש ובמהלך היום (ג') את קבר רחל בבית לחם. רבבות המאמינים מגיעים מכל רחבי הארץ להתפלל על ציון הקבר של אחת מאמהות העם היהודי, שהפכה סמל לדאגת אם לבניה ושעל-פי המסורת זכתה שתפילתה עליהם תתקבל.

 

בין המבקרים, נשים רבות שמבקשות פרי בטן. בציון הקבר הן מתפללות לילדים, כפי שרחל ילדה את יוסף ובנימין אחרי שנות עקרות רבות.

 

מנכ"ל הרשות הארצית לפיתוח המקומות הקדושים, יוסף שווינגר, אמר ל-ynet כי עד לשעות הצהריים הגיעו למקום כ-90 אלף מתפללים, והערכה היא כי 30 אלף נוספים עושים את דרכם לשם, ובסך הכל 120 אלף לאורך היממה כולה. "בשנים שעברו ראינו שיש רוב מתפללות - פי שלושה נשים מגברים", הסביר, "זה כנראה בגלל דמותה של רחל ומה שהיא מסמלת".

 

בשעות הלילה המאוחרות החליטו צה"ל והמשטרה לסגור את האתר הקדוש למשך כשעתיים בשל העומס הרב, לאחר שרבים החלו לצעוד אליו ברגל מכיוון ירושלים. חסימת הכניסה והיציאה גרמה לתסכול רב, אך הצליחה לפתור את בעיית הדוחק והצפיפות.

 

"זה לא רחבת הכותל או קבר רשב"י במירון, אלא שטח של כ-100 מ"ר בלבד עם עשרות אלפי אנשים, וכל אחד מהם רוצה לגעת בקבר",

הסביר שווינגר, "יחד עם הכוחות פה אנחנו עושים הכל כדי שכולם יצליחו". זו גם הסיבה לכך שהאתר סגור לכניסת רכבים פרטיים. עשרות כונני 'איחוד הצלה' פרוסים בסביבות הקבר, ובשל מזג האוויר הועמדו לרשות המבקרים גם עמדות לכיבוד קל ולשתייה".

 

מי שהקדים להתפלל כבר שלשום היה הרב עובדיה יוסף, שבחצות הלילה הגיע לאתר הקדוש בליווי רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ' ואישים בש"ס, זאת לאחר שנים ארוכות שלא ביקר בו. "זה אירוע היסטורי, והוא היה מרגש מאוד", סיפרו ל-ynet שניים מהנוכחים במקום, "הרב התפלל על עם ישראל כולו ובשלב מסוים ממש פרץ בבכי. אף אחד מאלה שהיו איתנו לא נשאר אדיש".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתפללים על קבר רחל
אלי מנדלבאום
מומלצים