שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  מי בתור? ציפור נדירה ביקרה לראשונה בירושלים
  צפרים בתחנה לחקר ציפורים בירושלים הופתעו לגלות תור מזרחי - ציפור נדירה שביקרה בישראל פעמים ספורות בעבר. בחברה להגנת הטבע מעריכים שהתור ככל הנראה היה בדרכו להודו ותאילנד אך נסחף עם הרוחות החמות ונחת להתרענן ליד הכנסת

  אורח מיוחד במינו הגיע לביקור ראשון בירושלים - כנראה עקב טעות בניווט. צפרי התחנה לחקר ציפורים של החברה להגנת הטבע בירושלים זיהו השבוע תור מזרחי - ציפור שמוצאה באזור מרכז אסיה וסיביר ונצפתה בישראל פעמים ספורות בלבד בשנים האחרונות.

   

  לגילוי אחראים מטבע הציפורים רון הרן והצלם מרקו יונה. השניים צפו בציפורים שהגיעו לאזור התחנה מעמדת מסתור, כשלפתע הבחינו בציפור בגודל בינוני שהגיעה לנוח בבריכת המים המלאכותית - תחנת ריענון ומנוחה לבעלי הכנף במרכז העיר.

   

  "התור נחת בשקט בבריכה והחל לשתות מים. מיד חשדתי שמדובר בתור מזרחי. הוא נחשב לציפור מגושמת בהשוואה לקרובת המשפחה שלה, התור המצוי. השתיים דומות זו לזה במראה החיצוני אך המזרחי נחשב לציפור גדולה וכבדה יותר. חוץ מזה, התורים המצויים כבר עזבו את ישראל. היה ברור לנו כי עצם ההופעה שלו במקום היתה מיוחדת", סיפר הרן ל-ynet.

   

  צילום: רון הרן

   

   

  המידע והתמונות הועברו מיד לחוקרי מרכז הצפרות בחברה להגנת הטבע, שקבעו כי אכן מדובר באורח נדיר שיתכן שזו הפעם הראשונה שהוא נצפה בירושלים. 

   

  בחורף נוהגים התורים המזרחיים לשהות בעיקר באזור הודו ותאילנד. חוקרי ציפורים בחברה להגנת הטבע, יואב וגדעון פרלמן, מעריכים כי גלי החום הכבדים יתכן ושיבשו את מסלול הנדידה של התור והוא הגיע לירושלים. לדברי רון, התור שנצפה נראה בריא וחזק, וככל הנראה מדובר בפרט צעיר שבקע השנה.

   

  לאחר מספר דקות של התרעננות וטבילה בבריכה, התור המשיך את מנוחתו במקום על ענף עץ, אך מסוק משטרתי שנחת במנחת בסמוך למשכן הכנסת הבהיל את הציפור והבריח אותה. בחברה להגנת הטבע מדגישים כי ביקור התור מדגיש את חשיבות קיומם ופיתוח של אזורי טבע עירוניים, המהווים מקום מפלט לחיות, אך גם מאפשרים לתושבים ולמבקרים לצפות בהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תור מזרחי. פעם ראשונה מתייר בירושלים
  צילום: מרקו יונה
  מומלצים