שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מגרש ביתי

  36 שנה חלפו מאז אנשים התעלפו והקיאו בזמן ההקרנה של "מגרש השדים", אחד הסרטים הכי מצוטטים ומטלטלים שהנפיקה הוליווד. כעת יוצא מארז די.וי.די מיוחד של גרסת הבמאי לסרט, שכוללת 11 דקות שצונזרו. הזדמנות להיזכר בקללה ששיגעה את העולם

  כשסרט האימה "מגרש השדים" הוצג בישראל בראשית שנות ה־70 של המאה הקודמת, הוצב אמבולנס בפתח קולנוע אסתר התל אביבי, על כל צרה שלא תבוא. אחרי שבעולם נרשמו מקרים של התעלפויות, הקאות והתמוטטויות במהלך הקרנות הסרט, בעלי בית הקולנוע החליטו לא לקחת סיכונים. הצנזורה מצידה מיהרה להגביל את הסרט לצפייה וההורים אסרו על ילדיהם לחזות בזוועתון המתוקשר. נציגי התקשורת העברית שוגרו לאולמות ברחבי הארץ, כדי לתעד את הטירוף סביב "מגרש השדים", את התורים המשתרכים ואת התגובות הקיצוניות שהוא מעורר. 36 שנה חלפו מאז אותה היסטריה, ו"מגרש השדים", אחד הסרטים המצוטטים ביותר בתולדות הקולנוע, עדיין מעורר עניין. כעת מגיעה לספריות הדי.וי.די גרסת הבמאי של הסרט ומבחינתנו, מדובר בהזדמנות מצוינת להיזכר מה בדיוק הוציא אותנו אז מדעתנו, ולבדוק מה מחכה לנו בגרסה הלא מצונזרת.

   

  "מגרש השדים" (1973) מבוסס על ספרו של וויליאם פיטר בלאטי, יוצר ממוצא לבנוני, שצעד 55 שבועות ברשימת רבי המכר של ארצות הברית ותורגם ל־18 שפות. על הבימוי הופקד וויליאם פרידקין, המוכר מסרטים כמו "הקשר הצרפתי" ו"שוטטות". אלן בורסטין לוהקה לתפקיד הראשי והיא מגלמת בסרט כוכבת קולנוע שעסוקה בצילומי סרט חדש במדינת וושינגטון. בתה האהובה (בלייר) מתחילה לפתע להתנהג בצורה ביזארית ומטורפת: היא מקללת, מקיאה צואה ירוקה, מתחילה לדבר בלטינית ובקול עבה ולא מפסיקה להשתולל. האם המודאגת מהתנהגות בתה, שרק הולכת ומתדרדרת, מבקשת את עזרת הרופאים. אחרי סדרת בדיקות הרופאים מתייאשים ומפנים את האם לאנשי דת, בתקווה שאלה ידעו כיצד לגרש את הדיבוק שהשתלט על הבת.


  להעמיק את הבסיס הרוחני של הסרט. מתוך "מגרש השדים"

   

  הסרט, שעסק בסוגיות של אמונה, גאולה, שדים ומעשי שטן, הפך ברבות הימים לאגדה אורבנית מאיימת למדי. רבות דובר על כך שהפקת הסרט, בדומה לדמות הראשית בו, היתה מקוללת - העובדה שלוותה בקשיים, צרות ותופעות מסתוריות, רק תרמה למיתוס. באחד הימים התפאורה המרכזית בסט - הבית של הגיבורות - עלתה לפתע בלהבות והצילומים הופסקו לשישה שבועות. גם כוכבי "מגרש השדים" לא הצליחו לברוח מהקללה במהלך הצילומים: ביום בו התייצב מקס פון סידוב (המגלם את מגרש השדים) על הסט, הוא התבשר שאחיו מת. פון סידוב נאלץ לחזור לשוודיה כדי להיות נוכח בלוויה. בורסטין נפצעה בגבה ורותקה למיטתה במשך שבועיים, סבה של לינדה בלייר, שגילמה את הילדה אחוזת הדיבוק, נפטר בשבוע הראשון של הצילומים והשחקן ג'ק מקגאוורן, המופיע בתפקיד במאי קולנוע, מת שבוע אחד בלבד אחרי צילומי הסצנה בה דמותו נרצחת על ידי השטן. בנו של השחקן ג'ייסון מילר, שגילם את הכומר בסרט, נפצע קשה בתאונה, ואפילו אחד הנגרים על הסט איבד אצבע. יש הטוענים שחלק מהמקרים האלה הם המצאה של מערך יחסי הציבור המשומן של האולפנים, אך אין לכך הוכחות.

   

  הסרט הפך לתופעה עוד לפני שהגיע למסך. הצופים המסוקרנים היו בטוחים שזה עומד להיות הסרט הכי מצמרר ומפחיד שהוליווד הנפיקה מעודה. ואכן, חלק מהצופים המבועתים לקו בהתקפי חרדה וסבלו מבחילות במהלך הצפייה ורבים התעלפו או יצאו החוצה באמצע. מהרגע בו יצא להקרנות מסחריות, עורר "מגרש השדים" לא מעט ויכוחים ודיונים. רשויות הכנסייה דיווחו על מקרים רבים של מתקפות שדים שהובאו לידיעתן, והמתנגדים הזהירו מפני פריחה של פולחני כישוף. בלאטי טען שהסרט הוא "כמו נסיעה ברכבת הרים, אך במובן עמוק יותר של התת מודע. אתה לומד בזכותו קצת על הכוחות הפועלים בעולם, חלקם טובים וחלקם רעים". שערוריות בצד, הביקורות היו מעורבות: מ"הייתי מרותק למסך בגלל המלאכה הקולנועית המצוינת" ו"הסרט כופה ומרתק את החושים ואת האינטלקט" ועד "מכוער, דוחה ומטורף" ו"פצצת הזבל של 1973 מעוררת חוויה דומה לזאת שאתה מרגיש כאשר משאית דורסת אותך". וינסנט קני, המבקר הסמכותי של ה"ניו יורק טיימס", ניצב אז בראש המתנגדים לתופעה ופסק: "מדובר בסרט מיסטי, טיפשי, בלבוש אלגנטי, שבלתי אפשרי לצפות בו. הוא מבשר על סטנדרטים נמוכים חדשים של אפקטים מגוחכים".


  מכוער, דוחה, מטורף, טיפשי - ומאד מאד רווחי

   

  למרות שעלה 12 מיליון דולר בלבד, הכניס "מגרש השדים" קרוב לחצי מיליארד דולר למפיקיו ועוטר בארבעה פרסי גלובוס הזהב (בהם פרס הבמאי). אפילו קברניטי האוסקר לא יכלו להתעלם מהתופעה, והסרט גרף עשר מועמדויות. בסוף הטקס יצא "מגרש השדים" עם שני פסלונים על הסאונד והתסריט. בעקבות ההצלחה נוצרו שני סרטי המשך ("מגרש השדים 2" ו"מגרש השדים 90", אותו ביים בלאטי), שהתרסקו בקופות ולא התקרבו להישגי הסרט המקורי. זה לא מנע מהמיתוס להמשיך להתחזק לאורך השנים. פרט למחוות רבות ופארודיות שנוצרו ברוחו, הופקו בעשור האחרון שני פריקוולים ל"מגרש השדים", אבל גם אותם כמעט איש לא טרח לראות.


   

  "מגרש השדים" זוכה לחיי נצח גם בזכות ספריות הדי.וי.די, שמדי פעם מציעות מהדורות מיוחדות של הקלאסיקה המצמררת. המארז הנוכחי הוא מהדורה מורחבת ומיוחדת (שיפור איכות התמונה והסאונד) שהתקין וויליאם פרידקין, הבמאי של הסרט המקורי. המארז כולל תוספות מרתקות, בהן סרטים תיעודיים על תולדות סדרת "מגרש השדים" והפולחן סביבה, ראיונות עם הנפשות הפועלות וערוץ פרשנות של פרידקין. גם הסרט המקורי עבר שינוי ונערך מחדש - גרסת הבמאי כוללת 11 דקות, שלא הופיעו בגרסה שיצאה לבתי הקולנוע ובהן סצנות שבעבר לא אושרו להקרנה בשל נועזותן כמו סיקוונס מתקפת שדים מרשים למדי, בהתחשב באפקטים של התקופה. "הדקות שהוספנו", אומר פרידקין, "לא רק מעמיקות את הבסיס הרוחני של הסרט, אלא גם מוסיפות רגעים מסמרי שיער".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרט
  צא, דיבוק! "מגרש השדים"
  מתוך הסרט
  לאתר ההטבות
  מומלצים