שתף קטע נבחר

הצייר אלכסנדר בוגן הלך לעולמו

בוגן, שהיה מפקד יחידת פרטיזנים במלחמת העולם השנייה ועבודותיו הוצגו בגלריות ברחבי העולם וזכו בפרסים רבים, הלך לעולמו בגיל 94

הצייר אלכסנדר בוגן הלך לעולמו היום (ד') בבית החולים איכילוב בתל אביב. הוא היה בן 94 במותו. בוגן השאיר אחריו בן יחיד, מיכאל, וארבעה נכדים - אמיר, טלי, אור ובר. הלוויתו תתקיים מחר ב-14:00 בקרית שאול.


אלכסנדר בוגן. ציוריו מוצגים במוזיאון השואה בוושינגטון

 

בוגן נולד באסטוניה, אך גדל והתחנך בווילנה שבליטא. עם תחילת מלחמת העולם השניה, ברח ליער היה מפקד יחידת פרטיזנים. כלוחם, חילץ עשרות יהודים מגיטו וילנה וצירף אותם ליחידה בראשה עמד. לאחר תום המלחמה השלים את לימודיו בתואר דוקטור ועלה ארצה בשנת 1951.

 

במהלך הקריירה הארוכה שלו, זכה בוגן בפרסים רבים על עבודותיו. ב-51' זכה בפרסים מטעם ממשלת פולין, 11 שנים אחר כך הוענק לו בישראל פרס משרד החינוך, ב-82' זכה בפרס הנגב וב-95' הוענק לו פרס שלום עליכם.

 

צילום: רן ארדה

 

במהלך השנים בוגן הציג את ציוריו בגלריות שונות ברחבי העולם, ביניהן בגרמניה, צרפת, מקסיקו וברזיל. לצד יצירותיו, פעל בוגן גם כאיש חינוך והקים את מחלקת האמנות בבית הספר ויצ"ו צרפת. בעבר גם שימש כיו"ר איגוד האמנים והפסלים. במהלך השנים הוציא את אלבום "המרד",

ובו קובץ רישומים שצייר במהלך הלחימה כפרטיזן ביערות בלארוס. לאחרונה הוציא אלבום נוסף המסכם את יצירתו בישראל - מהפיגורטיבי של תחילת דרכו כעולה חדש ועד למופשט הלירי שלו.  

 

בוגן היה פעיל מאוד גם בשימור מורשת הפרטיזנים בישראל. הוא השתתף בפרויקטים שונים לתיעוד סיפורי הלוחמים ולפני כשנתיים הקים את האנדרטה להנצחת הפרטיזנים שבלטרון. אוסף הרישומים של בוגן מהיער נרכש על ידי מוזיאון השואה בוושינגטון בארצות הברית. הקיץ  הציג בתערוכה גדולה בלודוויגסבורג שבגרמניה, האחרונה בימי חייו. עבודותיו השונות והפרסומים הרבים להם זכה בוגן בתקשורת העולמית תועדו באתרו הרשמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלכסנדר בוגן. פרסים רבים בעולם
לאתר ההטבות
מומלצים