שתף קטע נבחר

מתום ההקפאה: 544 התחלות בנייה בהתנחלויות

בדיקה שערכה סוכנות הידיעות AP, מעלה כי מסוף ההקפאה החלה בניית544 יחידות דיור בהתנחלויות. הקצב הזה גבוה פי ארבעה מהממוצע בשנתיים החולפות. דובר הנשיאות הפלסטינית: "זה סימן נוסף שישראל לא רצינית בתהליך השלום"

מאז סוף הקפאת הבנייה בהתנחלויות החלו להיבנות ברחבי הגדה 544 יחידות דיור - פי 4 מקצב הבנייה בשנתיים האחרונות. כך עולה מבדיקה שערכה סוכנות הידיעות AP, המבוססת על סיור ב-16 התנחלויות ועשרות שיחות טלפון עם ראשי התנחלויות ועם פועלי בנייה.  

 

ברחבי ההתנחלויות שומעים ללא הרף את רעש הדחפורים מאז 26 בספטמבר, התאריך שסיים עשרת חודשי הקפאה. במהלך השנים האחרונות עמד קצב הבנייה בהתנחלויות על 2,000 התחלות בנייה בשנה. ב-2009 נספרו 1,900 התחלות בנייה ובשנה שלפניה נספרו 2,100 התחלות בנייה. קצב הבנייה הממוצע לשלושה שבועות עומד אפוא על 115 יחידות דיור. הקצב הנוכחי עומד על פי ארבעה.
התחלות בנייה אוקטובר 2010

התחלות הבנייה מאז תום ההקפאה
ההתנחלות מספר יחידות הדיור החדשות
אריאל 45
בית אריה 25
ברקן 62
עמנואל 46
הר אדר 20
אזור הר חברון 50
המועצה האזורית בנימין 200
איתמר לפחות 3 יחידות דיור
כרמי צור 56
קדומים 12
קריית-ארבע 22
אורנית לפחות 3 יחידות דיור
 

בשלום עכשיו טוענים כי קצב הבנייה גבוה עוד יותר ועומד על 600 התחלות בנייה. הם מתכוונים לפרסם בשבוע הבא דו"ח מקיף בנושא. דובר מועצת יש"ע נשאל אודות בדיקת AP, ואמר כי הוא "מעדיף לא להיכנס למשחק המספרים, משום שהוא מטעה". מנגד, דובר הנשיאות הפלסטינית, רסאן חטיב, אמר כי "המספרים מדאיגים, ומהווים סימן נוסף שישראל אינה רצינית בתהליך השלום, שאמור להביא לסוף הכיבוש".

 

חלק מהבנייה מתבצעת בהתנחלויות מבודדות מחוץ לגדר ההפרדה. כך למשל בונים 56 יחידות דיור בהתנחלות כרמי צור, שבה מתגוררות 135 משפחות. בסיור בהתנחלות קריית ארבע, שבה מתגוררים יותר מ-7,000 איש, נראו לפחות 22 יחידות דיור בהקמה. ברבבה מיישרים דחפורים את השטח, ולפי אחד הקבלנים במקום, החברה שלו בונה שם 83 יחידות דיור.

 

ראש מועצת בנימין, אבי רואה, אמר כי הוא יודע על לפחות 200 יחידות דיור הנבנות בתחום המועצה. אבל יש מי שאינו רואה את הדברים ברוח אופטימית. ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, שבה מתגוררים 33 אלף מתנחלים, אמר כי הוא פסימי בנוגע לעתיד הקרוב, משום שאינו מסוגל לבנות מאז סוף ההקפאה. בסך הכל, כמעט 300 אלף מתנחלים מתגוררים בהתנחלויות, לצד כ-2.2 מיליון פלסטינים.

 

ממשל אובמה הפעיל בשבועות האחרונים מכבש לחצים על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להסכים להמשך הקפאת הבנייה, לתקופה מוגבלת של חודשיים, שבה ידונו הצדדים בקביעת הגבולות. בתמורה הציע הממשל האמריקני שורה של מחוות לישראל, אך כל אלו לא עזרו לשנות את דעתו של נתניהו.

 

בעקבות המבוי הסתום בשיחות, עקב חידוש הבנייה בהתנחלויות, העלו הפלסטינים מחדש את הרעיון לקבל הכרה בינלאומית במדינה. אמש דיווח "ניו-יורק טיימס" כי פרט לפנייה לאו"ם, עליה דיברו הפלסטינים כמה פעמים החודש, הם צפויים גם לפנות לבית המשפט הבינלאומי ולמדינות החתומות על אמנת ז'נבה. מטרתם היא לשכנע את את הגופים והמדינות להתנגד לפעולות ישראל בהתנחלויות - ובסופו של דבר לקבל אישור לזכות הפלסטינית להקים מדינה. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפת הבנייה החדשה
צילום:AP
מתחילים לבנות באריאל
צילום: AFP
בונים ביקיר
צילום: רויטרס
מומלצים