שתף קטע נבחר

היועמ"ש לנילי פריאל: דרוש אישום ולא קנס

רעייתו של שר הביטחון, נילי פריאל, הציעה לשלם קנס על העסקתה הבלתי חוקית של העובדת הפיליפינית, אבל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דוחה אותה על הסף. עוד קבע כי "נסיבות התיק דנן מצדיקות הגשת כתב אישום ולא הטלת קנס מנהלי"

נילי פריאל הסתבכה עם החוק: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דוחה על הסף את בקשתה של רעיית שר הביטחון, נילי פריאל, לשלם קנס על העסקת העובדת הזרה ובכך להביא לסיום הפרשה. במכתב הוא מבהיר כי נסיבות המקרה מצדיקות הגשת כתב אישום, ולא ניתן להסתפק בקנס. לאחר שהתיק בעניין נסגר, קובע היועץ כי ייתכן שפריאל תזומן לחקירה נוספת, אם יגיע חומר חדש בנושא.

 

 

היועץ המשפטי מניח במכתבו לפריאל את התשתית הנורמטיבית להגשת כתב אישום, אך קובע אין עדיין די ראיות ולכן היא תזומן ככל הנראה שוב לחקירה. "בהתאם להנחיות לפיהן פועלים גורמי התביעה ברשות ההגירה, נסיבות התיק דנן מצדיקות הגשת כתב אישום ולא הטלת קנס מנהלי", קובע היועץ, ומסביר זאת בכך ש"מדובר היה לכאורה בעובדת זרה שהיתה בעלת אשרת עבודה בענף הסיעוד, ואשר הועסקה במשך זמן ממושך יחסית בניהול משק בית... יצוין בהקשר זה, כי כפי שהובהר לנו על-ידי רשות ההגירה, אף לו היה מוטל בטעות קנס מנהלי בתיק מסוג זה, הרי שבהתאם להנחיות ולמדיניות בעניין, היה התובע מבטל את הקנס".

 

אחרי הביקורת על אפליה לטובה של פריאל, מבהיר העוזר הבכיר של וינשטיין, רז נזרי, כי "גורמי רשות ההגירה העוסקים בשגרה בתיקים מעין אלו, הונחו על-ידי היועץ המשפטי לממשלה לפעול בנושא זה בהתאם למדיניות הרגילה, וכאמור, בנסיבות הענין לא ניתן להסתפק בקנס מנהלי".

 

מסכם היועץ וקובע: "נוכח האמור, הסכמתך לשלם קנס מנהלי אינה יכולה איפוא להביא לסיום הענין. עם זאת, הגורמים הרלבנטיים ברשות ההגירה יבחנו האם קיים מידע חדש שעשוי לאפשר את איתורה של העובדת הזרה, ובמסגרת זו תיבחן, בין השאר, גם האפשרות לזמן אותך לחקירה נוספת נוכח פרטים שהגיעו לידי רשות ההגירה לאחר ובעקבות פרסום ההחלטה".  

 

רשות ההגירה, האחראית על יחידת עוז לפיקוח על העובדים הזרים, לא ממהרים לחפש אחר העובדת הזרה, שכבר אותרה על-ידי כתבת "קול ישראל", כרמלה מנשה: "הנושא נמצא כעת בטיפולו של יועץ המשפטי לממשלה. כל עוד אין הנחייה מיוחדת, לא נתחיל לערוך מבצע חיפוש מיוחד אחרי העובדת הזרה".

 

העובדת לא אותרה, התיק נסגר

התיק נגד פריאל נסגר בטענה כי לא ניתן לאתר את העובדת הזרה, לאחר שאשת שר הביטחון אמרה בחקירתה כי אין לה את מספר הטלפון שלה.

ואולם, כמה ימים לאחר מכן הצליחה העיתונאית כרמלה מנשה לאתר את וירג'יניה, לראיין אותה ואף אמרה כי פריאל החזיקה במספרי הטלפון שלה. בעקבות זאת טענו גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק כי ההערכה היא שאותו תיק ייפתח מחדש.

 

בעקבות הביקורת הציבורית פרסמה נילי פריאל מכתב ששלחה ליועץ המשפטי לממשלה ובו היא מבקשת לשלם את הקנס על העסקת העובדת הזרה בניגוד לחוק. גם במכתב ששיגרה וגם בפניות קודמות אליה, סרבה פריאל להתייחס לשאלה מדוע לא מסרה את מספר הטלפון של העוזרת לרשויות החוק.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
נילי פריאל. "קנס לא יסיים העניין"
צילום: יריב כץ
אהוד ברק. פיליפינית בבית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים