שתף קטע נבחר

מנהיגים יהודיים בארה"ב: הגזענות תפגע ביחסים

ראשי ארגונים יהודיים יוצאים נגד שתיקת הפוליטיקאים בעקבות דברי הרב עובדיה יוסף, לפיהם "הגויים חיים רק כדי לשרת יהודים". בראיון מיוחד ל-ynet, אמר ראש הליגה נגד השמצה כי מקרי הגזענות המתרבים בארץ עלולים להשפיע על היחסים עם יהודי אמריקה. ראש הוועד היהודי-אמריקני: דברי הרב נתעבים

גם התומכים הגדולים ביותר בישראל כבר לא יכולים לשתוק: מנהיגים יהודיים בארצות-הברית מגנים בחריפות את אווירת הגזענות בארץ, שבאה לידי ביטוי בהצגת חוק האזרחות החדש במתכונתו הראשונה ובכוונה לגרש את ילדי העובדים הזרים, והגיעה לשיאה באמירה של הרב עובדיה יוסף בבית הכנסת: "הגויים חיים רק כדי לשרת יהודים".

  

זו הפעם הראשונה ששני מנהיגים מרכזיים - ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, וראש הוועד היהודי-אמריקני, דיוויד האריס, שניים המגינים בוושינגטון על מדיניות ישראל מול ניסיונות הדה-לגיטימציה - מפרסמים הודעות גינוי ושאט נפש על דברי הרב עובדיה ואכזבה קשה מהעובדה שאף מנהיג ישראלי לא קם לגנותו.

 

ראש הליגה נגד השמצה, שהיה הראשון שיצא בגלוי נגד מדיניותו של הנשיא ברק אובמה כלפי ישראל,

הביע בראיון ל-ynet אכזבה מכך שהפוליטיקאים הישראלים לא גינו בפומבי את דברי הרב עובדיה. "לישראל יש זכות להחליט מי הם אזרחיה, אבל בגלל פוליטיקה מתחילים להבדיל כאן בין יהודים ולא יהודים", הזהיר פוקסמן, בעקבות דבריו הבוטים של מנהיג תנועת ש"ס.

 

הרב עובדיה, שחולל לפני מעט יותר מחודש סערה כשאיחל מוות לאבו מאזן, אמר בדרשתו בבית כנסת כי הגויים "לא נולדו, אלא בשביל לשמש אותנו, לשרת אותנו. אם לא, אין להם מקום בעולם". לדבריו, בימות המשיח יזכו היהודים לחיי נצח, ואילו הגויים יקבלו אריכות חיים מסיבות פרקטיות בלבד: "למה זה? תחשוב, חמור שלו, אם ימות, יפסיד את הכסף. זה משרת שלו - גם כן יפסיד אותו. לכן נותנים לו אריכות ימים, שיעבוד טוב אצל היהודי הזה".

 

"הכל בישראל נראה דרך הפריזמה הפוליטית" 

פוקסמן מנה את מקרי הגזענות האחרונים בארץ והזהיר מפני ההשלכות: "מעבר לדברים המזעזעים של הרב עובדיה יוסף, היה רב אחד שאמר שאסור ליהודים להשכיר דירות לערבים. בת של קורבן שואה שסורבה לקבל אזרחות על פי חוק השבות כי סבה התנצר. כל הדברים האלה עלולים להשפיע על היחסים בין היהודים בישראל לבין יהודי אמריקה". הליגה נגד השמצה, שבראשה הוא עומד, הוקמה ב-1913 כדי להגן על המיעוט היהודי מרדיפות, גזענות ואפליה. עכשיו פוקסמן מוצא את עצמו נלחם כדי לנער את הציבור הישראלי מאדישותו.


פרס והרב עובדיה. "איך אפשר לומר שהוא לא רציני?" (צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הליגה נגד השמצה טען בראיון כי "הישראלים לא לוקחים את הנושאים הללו ברצינות, הכל בישראל נראה דרך הפריזמה הפוליטית. מה שפוליטיקה עושה זה שהיא מונעת מאנשים לקום ולגנות את זה. אנשים טובים לא עומדים ומגנים. לא שמעתי כאן אף קול של גינוי נגד הרב עובדיה יוסף. נאמר לי כאן שאנשים לא לוקחים אותו ברצינות. אם הנשיא פרס הולך אליו ערב ראש השנה לקבל ברכה, אז איך אפשר לומר שהוא לא רציני?".

 

פוקסמן, שניצל בשואה בזכות נוצרים שהסתירו אותו, מתריע מפני קרע בין היהודים בגלל גילויי הגזענות. הוא מנסה להתנסח בזהירות ולא חש נוח עם הביקורת, אך מבהיר כי "אלה לא נושאים של ביטחון לאומי, אלא נושאים של יחסים בינינו ובין ערכינו".

 

"ילדי הזרים ישנים כל יום בפחד ולאיש לא אכפת"

פוקסמן, המבקר בישראל, הגיע השבוע לבית הספר רוגוזין-ביאליק בתל-אביב, שבו לומדים ילדי עובדים זרים, והבטיח להם לעשות ככל יכולתו למנוע את סילוקם מהארץ. הוא נועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר המשפטים יעקב נאמן ושר הפנים אלי ישי. "זה היה נושא חם באוגוסט ומאז הוא נשכח. הילדים האלה ישנים כל לילה בפחד שיגרשו אותם ולאף אחד לא אכפת. נפגשתי עם ישי ואמרתי לו שלמדתי בישיבה שיהודים הם רחמנים בני רחמנים ואיך צריך להתייחס לזרים".


 

"בישיבה למדתי שיהודים הם רחמנים בני רחמנים" (צילום ארכיון: ירון ברנר)

 

גם האריס, שמסייע לישראל יחד עם ארגונו "הוועד היהודי האמריקני" במקומות שהדיפלומטיה שלה מתקשה, לא יכול היה לעבור לסדר היום על אמירותיו של הרב עובדיה. האריס, שהביע דאגה מחוק האזרחות החדש ומהצהרת הנאמנות, לפני ששיבח את התיקון שהוצע, "המחייב מהגרים יהודים ולא יהודים להישבע אמונים לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", הזכיר כי גם בעבר הרב עובדיה השמיע הצהרות ראויות לגינוי, המציגות את הפלסטינים כחסרי צלם אנוש. 

 

בהודעה שפרסם קבע ראש הוועד היהודי-אמריקני כי דבריו של הרב עובדיה "נתעבים ומהווים עלבון לכבוד האנושי ולשוויון בין בני האדם. היהדות היתה הראשונה שלימדה את העולם שכל אדם נולד בצלם אלוהי, שעזר לייסד את הקוד המוסרי שלנו. רב חייב להיות הראשון, לא האחרון, לשקף את לימודי הבסיס של המסורת שלנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. מחכה לימות המשיח
צילום: גיא אסיאג
פוקסמן. "הפוליטיקה מונעת גינוי"
האריס. "הדברים מהווים עלבון לכבוד האנושי"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים