שתף קטע נבחר

מחדלי ארה"ב בעיראק: בלוני ריגול עפו לאיראן

המסמכים הסודיים שפרסם אתר ההדלפות "ויקיליקס" מעידים לא רק על העלמת העין האמריקנית מהעינויים שעברו אזרחים עיראקים, אלא גם על הבלבול בקרב הגורמים המבצעיים: בלוני ריגול מתעופפים, מסמכים שנשמטים ממסוקים וירי כוחות אמריקניים על עמיתיהם שגרם לאבדות כבדות

האם טכנולוגיות אמריקניות רגישות נפלו לידי משמרות המהפכה? המסמכים הסודיים שפרסם הלילה (שבת) אתר "ויקיליקס" על המלחמה בעיראק העלו טיוח אמריקני חמור של התעללות באזרחים עיראקים, אבל לא רק. אירועים אחרים שמתוארים במסמכים ועלולים להביך את הצבא האמריקני נוגעים למחדלים שחושפים לא מעט חוסר סדר ובלבול בקרב חייליו, על רקע המשימה המתישה.

 

הדלפת המסמכים הגדולה בהיסטוריה - סיקור מלא ב-ynet:

 

העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח כי אחד המסמכים מתעד מקרה שבו בלון ריגול JLens, ובו מצלמות באיכות גבוהה, התעופף ונישא ממקומו עם הרוח לאיראן. לפי דו"ח מודיעין שנמצא בין המסמכים, האירוע התרחש ב-24 באפריל 2006 בבסיס מדרום לבצרה. "רוחות חזקות סחפו כנראה את הבלון לעבר איראן", נכתב שם. למרות שבדו"ח הראשוני הובטחו עדכונים נוספים, בשאר המסמכים שנחשפו לא מופיע מידע נוסף על אודות הפרשה.


פיגוע בכירכוכ. 18 אירועים קשים של "אש ידידותית" (צילום: רויטרס)

 

מה שכן מתואר במסמכים האלה, לעומת זאת, הוא אירוע דומה, שהתרחש זמן קצר אחר-כך, ב-5 במאי 2006. בלון ריגול נוסף ניתק מבסיס אבו נאג'י באמרה, סמוך לגבול האיראני, ונסחף אף הוא לאיראן. בצבא האמריקני ראו את המקרה כה בחומרה, עד שלפי דו"ח מודיעין - מטוס קרב מסוג F-18 הוזנק כדי לנסות ליירט את הבלון. הבלונים כללו טכנולוגיה שנועדה לגלות טילי שיוט איראניים, וכעת ייתכן שהאמצעים האלה נפלו לידי השלטונות בטהרן.

 

ירי האזהרה הוביל להרג חיילים

במקרה אחר, ב-10 באוקטובר אותה השנה, הצבא האמריקני בבסרה איבד כלי טיס לא מאויש, שטס סמוך לגבול האיראני. באפריל 2006 תרמה גם בריטניה מחדל משלה, כשמסמכים סודיים נפלו ממסוק שחג מעל בגדד. המסמכים כללו קודים שונים, ובעקבות זאת התעורר הצורך להחליפם.

 

מסמכי "ויקיליקס", כך דיווחו העיתונים שקיבלו אותם מבעוד מועד - "גרדיאן", "ניו-יורק טיימס", "דר שפיגל" ו"לה-מונד", כוללים גם מסמכים לא נעימים על מספר חיילי כוחות הקואליציה שנפגעו מ"אש ידידותית" במהלך הלחימה בעיראק. "גרדיאן" דיווח כי לפי המסמכים, חיילים אמריקנים הרגו לפחות שבעה ופצעו לפחות 34 מעמיתיהם ב-18 אירועים כאלה.


עצירים עיראקים. כך מתחילה כרוניקה של התעללות? (צילום: AP)

 

כך, למשל, כשיחידה אמריקנית ספגה ירי מנשק קל בבגדד ב-4 בנובמבר 2005, הניחו חייליה כי האויב הוא שמתקיף אותם. חמישה חיילים נפצעו ואחד נהרג. שעתיים לאחר מכן התברר כי לירי אחראי חייל אמריקני משיירה אחרת, וכי היריות

הראשונות שהקורבנות שמעו היו יריות אזהרה שנועדו לגרום להם לשמור מרחק.

 

המסמכים שפרסם הלילה אתר "ויקיליקס" - חרף הצהרות הפנטגון שיימנע מכך - מעידים על העלמת העין של הצבא האמריקני מהתעללויות קשות שעברו עצירים עיראקים מצד אנשי כוחות הביטחון המקומיים. העינויים כללו בין השאר שימוש בחומצה ומים רותחים, הצלפות עם מוטות ברזל ועץ ואנטנות, תלייה מפרקי היד והתעללויות מיניות. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי לפי אחדים מהמסמכים, ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, פיקד ישירות על "יחידות רצח" שתקפו מתנגדים שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפרסומי "ויקיליקס", היום
צילום: AP
מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. "מרחץ דמים"
צילום: רויטרס
מסוק אפאצ'י. הבריטים תרמו פאדיחה משלהם
צילום: רויטרס
מומלצים