שתף קטע נבחר

הרב שפירא מיצהר: להילחם באויב - עפ"י דרכו

בכנס תמיכה בחיילים שהורשעו במבצע "עופרת יצוקה", שנערך בפתח תקווה, אמר ראש ישיבת "עוד יוסף חי" ומחבר "תורת המלך" כי אסור לחייל לסכן את עצמו רק כדי למנוע פגיעה באזרחים בצד השני והסביר הוא "האויב הוא זה שמערב אותם במלחמה - ולא צה"ל"

ראש ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, הרב יצחק שפירא, אומר כי על פי מוסר המלחמה היהודי יש להילחם באויב כשם שהיה רוצה להילחם בנו. בכינוס בנושא "נוהל שכן" שנערך בפתח תקווה, בעקבות הרשעתם של לוחמי גבעתי שהשתמשו בילד כ"מגן אנושי" במבצע "עופרת יצוקה", אמר שפירא: "עיקר התודעה במלחמה זה שנלחמים מידה כנגד מידה. צריך לצייר את מה שהם רוצים לעשות - ולעשות בדיוק כך". 


הפגנה מחוץ לאירוע (צילום: עופר עמרם)

 

לקראת גזר דינם של החיילים שיינתן ביום שני, קיימו פעילי ימין מהשומרון כנס שכותרתו "גיבורים ולא פושעי מלחמה". הכנס התקיים בפתח תקווה כדי להביא את דברם אל תושבי המרכז, והשתתפו בו למעלה מ-200 איש. מחוץ לאולם בית הכנסת שבו הוא נערך, הפגינו כמה עשרות פעילי שלום דתיים מקואליציית הארגונים"חושך לגרש" וחניכי תנועות נוער בעיר, שמחו נגד קיום האירוע עם הרב שפירא, מחבר הספר "תורת המלך", שדן בהלכות הריגת גויים.

 

הרב שפירא התייחס למוסריות במלחמה ואמר כי "רגש, חסד, רחמים, חמלה ועדינות" שצריך לגלות בה נמצאים ויונקים בעיקר

מהתורה - "כשיש מלחמה הקב"ה נמצא איתנו במלחמה". על האויב אמר כי הטבע שלהם כגויים שונה משלנו, והם לא ירחמו על חיילים יהודים שיפלו בידם, והוא קרא לנהוג בהם באותה מידה.

 

ביחס לירי לעבר אויב המסתתר בתוך אוכלוסיה אזרחית ולשימוש ב"נוהל שכן", אמר כי "האויבים הם שמערבים את האזרחים במלחמה ולא חיילי צה"ל, ולכן אסור לחייל לסכן את עצמו במקרה כזה - אפילו אם אזרחים משמשים מגן אנושי בעל כורחם". שפירא הדגיש כי בכל מקרה אין לכנות אותם "חפים מפשע". הרב שפירא אמר כי המושג "נוהל שכן" הוא עיוות שנוצר "במכבסת המילים של המוסר המעוות".

 

במהלך נאומו, התפרץ לדבריו מפגין שנכנס לאולם וצעק לעברו: "אתה מסית חיילים". לאחר שהוצא האיש מהאולם, הרים הרב שפירא כוסית יין, שתה "לחיים" ואיחל: "שיתיישרו הדעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יצחק שפירא
צילום: נועם מושקוביץ
המפגינים מוחים
צילום: עופר עמרם
מומלצים