שתף קטע נבחר

למה לנמר יש חברבורות ולטיגריס פסים?

חוקרים טוענים שדפוסי הסימנים המורכבים על גופם של בני משפחת החתוליים התפתחו במשך אלפי שנים כדי להתאים את החיה לסביבת המחייה שלה. נמרים שמסתתרים על עצים צריכים חברבורות. טיגריסים שמהלכים בין העצים בג'ונגל - פסים

מדוע נמרים הם בעלי חברבורות ואילו לטיגריסים יש פסים המעטרים את גופם? חוקרים באוניברסיטת בריסול טוענים שאלפי שנות אבולוציה הן שהתאימו את הטורפים לסביבת המחייה שלהם, ויצרו את הסימנים השונים על פרוותם.
 
החוקרים בדקו על הסימנים המופיעים על גופם של כ-35 מינים ממשפחת החתוליים כדי לנסות ולהבין מה מניע את התפתחות הסימנים השונים על כל חיה. הם בדקו היכן כל חיה מצוייה, את הרגלי הציד שלה ואת התנהגותה בסביבת המחייה שלה. לדבריהם, הסימנים השונים התפתחו במשך אלפי שנים בהן החיות התאימו עצמן לסביבת המחייה שלהן.

 


צילום: WCS and ISUNR
רק חברבורות. נמר (צילום: WCS and ISUNR)

 


פסים. רק לטיגריס (צילום: WWF-CANON)
 
כך למשל גילו החוקרים כי חלק ממיני החיות, המצויות בסביבות דחוסות בצמחייה, או שפעילות חלק מזמנן על עצים וביערות בשעות חשוכות, הן בעלות סיכויים גבוהים יותר להופעת דפוסי סימנים צבעוניים ומורכבים על פרוותם - נמרים למשל. הסימנים, הסבירו החוקרים, נועדו לאפשר לנמרים להסוות את עצמם טוב יותר על העצים, שם הם מבלים חלק ניכר מזמנם כשהם אורבים לטרף.
 
טיגריסים, לעומת זאת, נמצאים גם הם בסביבה צפופת צמחייה אך לא מטפסים על העצים; הם מחפשים את טרפם כשהם משוטטים בין עצי הג'ונגל, ביערות או ערבות מושלגות. עיטורי הפסים שעל גופם מסייעים להם להסוות את עצמם טוב יותר
 
החוקרים מצאו שטורפים שבילו את זמנם בסביבות פתוחות יותר, אזורי מישורים וערבות למשל, סביר להניח שלא יהיו להם דפוסי סימנים מורכבים על פרוותם. הפומות למשל, ומינים נוספים של חתולי בר, צבעם אחיד.
 
ובכל זאת, החוקרים התקשו לספק הסבר לתעלומה מדוע למרבית ממיני החתולים המצויים ביערות אינם בעלי פסים כדוגמת הטיגריסים. מבין כל המינים שנבדקו, ישנם מעט מאוד מינים ממשפחת החתוליים שהם בעלי פסים אנכיים שכאלה.
 
חריגות נוספות שמצאו החוקרים קשורות לברדלסים באפריקה. הם אמנם חיים באזורי ערבות פתוחים ובכל זאת יש להם דפוס סימנים מורכב על פרוותם. החוקרים משערים שיכולת הריצה המהירה של הברדלסים מפצה אותם על סימני הפרוות הבולטים שלהם, שיכולים לחשוף אותם בשטח החד-גוני של הסוואנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמר
צילום: Howletts Wild Animal Parks
טיגריס
צילום: WWF-Canon
מומלצים