שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מהו סף הקרינה המותר? תלוי את מי שואלים

ועדת מומחים שפועלת בשלוש השנים האחרונות התבקשה לקבוע מהו המרחק הבטוח ממתקן חשמלי הפולט קרינה אלקטרומגנטית - שנחשבת ל"מסרטן אפשרי", ומהו הסף המסוכן. משרד הבריאות: המינימום צריך להיות 10 מיליגאוס; המשרד להגנת הסביבה: יותר מ-2 - "לא מומלץ"

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, דורש לקבוע מרחקי מינימום ממתקני חברת החשמל, ולעגן אותן בתקנות שיוגשו לכנסת. בסוף השבוע הוא נפגש עם חברי ועדת המומחים שהוקמה לגבש המלצות בנושא לפני כשלוש שנים, ואמר כי לא ניתן להשאיר את ההחלטה היכן למקם מתקני חשמל לשיקול דעתה הבלעדי של חברת חשמל.

 

"בריאות הציבור מחייבת לקיים הליך ציבורי טרם הקמת מתקני חשמל. לא ייתכן שמתקנים, שחשיפה לקרינתם נקבעה על ידי ארגון הבריאות העולמי כ'מסרטן אפשרי', יוקמו ללא כל פיקוח ציבורי או אישור הרשות המקומית", אמר ארדן.

 

הוועדה הציבורית שדנה בנושא, בראשות ד"ר אלי שטרן, מונתה כאמור, בנובמבר 2007 כדי להמליץ על הצעדים הנדרשים להפחתת שדות מגנטים במתקנים קיימים. בין היתר אמורה הוועדה לגבש מדיניות תכנון עבור מתקנים חדשים, כך שאלו לא יחרגו מרמות הקרינה המומלצת. במלים אחרות - הוועדה אמורה לקבוע מהו המרחק הבטוח ממתקן הפולט קרינה אלקטרומגנטית ומהי רמת החשיפה המותרת.

 

אלא שנכון להיום, לא רק שאין תקנות הקובעות מהם המרחקים או זמן החשיפה הבטוח למתקני חשמל - אין גם הסכמה בקרב משרדי הממשלה בנושא. 

 

לאחרונה קבע משרד הבריאות, במכתב שנשלח על ידי המנכ"ל, כי יש מקום לקבוע את רמת החשיפה המינימאלית המותרת לקרינה אלקטרומגנטית ל-10 מילגאוס. ואילו, המשרד להגנת הסביבה המליץ בעבר לפעול על פי תוצאות המחקרים הבינלאומיים, הממליצים להימנע מחשיפה ליותר מ-2 מיליגאוס בממוצע.

 

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי בעוד שמתקני הסלולר נדרשים כיום להיתרי בנייה – הרי שמתקני חשמל לא הוסדרו עד כה בתקנות מכוח חוק הקרינה הבלתי מייננת. לפיכך, דרש ארדן כי ועדת המומחים תגיש את המלצתה בנושא מתקני חשמל בתוך ארבעה חודשים.

 

עוד ציינו במשרד כי הקרינה הנפלטת ממתקני חשמל הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כ'מסרטן אפשרי', בהתבסס על מספר רב של מחקרים, שהראו כי בין הילדים החשופים לקרינה מעל 3-4 מילגאוס יש פי שניים יותר מקרי לוקמיה מאשר בקרב הילדים החשופים לפחות מ-2 מילגאוס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין
כמה קרוב זה מסוכן? עמוד חשמל
צילום: ענר גרין
מומלצים