שתף קטע נבחר

האוצר חוייב לחשוף הפטור ממס שניתן ליוסי מימן

בית המשפט המחוזי בירושלים נענה לעתירת ספקיות הגז שטענו כי הטבות המיסוי שניתנו לספק המצרי - חברת EMG - עלולות ליצור אפליה עתידית ברכש גז

"על המדינה למסור לעיונן של העותרות (ספקיות הגז הישראלי - ל"ג) את מכתב ההתחייבויות - על שתי ההתחייבויות הכלולות בו במסמך הפטור ובמסמך הסדרי המס – כהוויתו", כך קובע היום (א') ביהמ"ש המחוזי בירושלים. בכך נענה ביהמ"ש לעתירת ספקיות הגז הישראלי, ובכללן דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, שטענו שעל המדינה לחשוף את כל הסכמי הפטור ממס שניתנו לספקית הגז המצרי EMG ולשותף בה יוסי מימן.

 

 

העתירה הוגשה לפני כשבועיים אז נטען כי הטבות המיסוי שניתנו לספק המצרי עלולות ליצור אפליה עתידית ברכש גז. "יש לכאורה טעם רב בטענתן של העותרות, המתעדות אולי להתחרות בצד שלישי, על אינטרס חזק לפרסום תוכנה של ההתחייבות, כדי שתדענה הן וידע גם הציבור מהן תנאיה. כך תוכלנה לעמוד על המשמר זכויותיהן שלהן כמתחרות ועל משמר השוויון בתחרות בשוק", כותב השופט נועם סולברג בפסק הדין, ומחייב את המדינה בהוצאות משפט בגובה 25 אלף שקל.  

 

לדברי עו"ד עופר צור ממשרד עו"ד גורניצקי ושות', המייצג בעניין את דלק אנרגיה, ביהמ"ש דחה למעשה לחלוטין את עמדתה של המדינה ואת עמדת צד ג', הוא יוסי מימן, בטענה שאי אפשר לכסות הסכם של רשות המיסים עם גוף פרטי. "לכל אזרח יש זכות לקבל את המידע על פי הוראות החוק ועל פי חוק חופש המידע ובלבד שפרטים על הכנסתו ימחקו", מסביר צור.

 

יצוין שעל פי חוזה אספקת הגז בין ישראל למצרים, שנחתם לפני כמש שנים, ספק הגז המצרי פטור מתשלום מיסים בישראל לתקופה של 20 שנה, זאת למרות שבבעלותו צינור ונקודת קליטה לגז באשקלון. בכנס האנרגיה שנערך שבוע שעבר טען דר' נמרוד נוביק, סגן נשיא קבוצת מרחב בבעלותו של יוסי מימן ושבאמצעותה הוא שותף ב-EMG, ספק הגז המצרי משלם את מיסיו בארץ המוצא ממנה מגיע הגז, היא מצרים, ולכן אין להטיל עליה מס נוסף. טרם התקבלה תגובת משרד האוצר ומרחב לפסק הדין.

 

מחברת מרחב נמסר בתגובה: "על אף הפגיעה בפרטיות חברת מרחב ובעליה, קבוצת מרחב מכבדת ותכבד את החלטת בית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים