שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עיתון צרפתי: המוסד יזם הפיצוץ בבסיס האיראני

  בסיס "האימאם עלי" הוא אחד המתקנים הרגישים והמאובטחים ביותר של משמרות המהפכה, וכולל מנהרות תת קרקעיות בהן מאוחסנים טילי השיהאב-3. איראן טוענת כי הפיצוץ, בו נהרגו 18 בני אדם, הוא תוצאה של שריפה במחסן תחמושת

  הבסיס האיראני בו אירע לפני כשבועיים פיצוץ מסתורי, הוא אחד המתקנים המאובטחים ביותר של משמרות המהפכה - כך מדווח העיתון הצרפתי "לה פיגארו". העיתון גם מעלה את האפשרות כי הפיצוץ הוא פעולה נוספת "בשרשרת פעולות" של המוסד לשיבוש ההתקדמות האיראנית בתוכנית הגרעין וטוען כי היא "הסבירה ביותר". הוא קושר את הפיצוץ לחטיפות מדענים, חבלות בציוד טכני, ואף להשתלתו של הווירוס "סטוקסנט" במחשבי הכור הגרעיני בבושהר. 

   

  הפיצוץ המדובר אירע ב-12 באוקטובר בבסיס "האימאם עלי" הסמוך לחורמבאד, כ-480 ק"מ דרומית-מערבת לטהרן ולא רחוק מגבול איראן-עיראק. שלטונות איראן טענו כי הפיצוץ אינו תוצאה של תקיפה מכוונת אלא נגרם משריפה שפרצה במחסן תחמושת. לטענת טהרן, בשריפה נהרגו 18 בני אדם ונפצעו 10.

   

  העיתון הצרפתי מדווח כי הבסיס הוא מתחם גדול מאוד של האנגרים תת-קרקעיים, המחוברים ביניהם במנהרות שנחפרו מתחת להרי זגרוס. את טילי השיהאב, כך על-פי הדיווח, ניתן להשאיר מאובטחים מתקיפה מתחת לפני הקרקע גם בשלב התדלוק - שהוא השלב העדין ביותר לפני שיגור.

   

  על-פי הדיווח, הפגיעה בבסיס מהווה מכה קשה ליכולתה של איראן להגן על מתקניה הרגישים ביותר, ומחלישה את יכולתה להגיב במקרה של תקיפת מתקני הגרעין שלה. העיתון מסביר כי בסיס "האימאם עלי" נמצא באזור בעל תנאים טופוגרפיים קשים והגישה אליו קשה.

   הוא זוכה להגנה של פלוגות אל-חאדיד, היחידות המיוחדות במשמרות המהפכה הממונות על אבטחת הנשק הבליסטי. יחידות אלה פועלות למעשה כצבא עצמאי שכל עניינו הוא הגנה על תוכניותיה הצבאיות המתקדמות ביותר של איראן.

   

  על הבסיס מגינות גם סוללות יירוט מתקדמות, הכוללות משגרי טילים למרחק 2,000 קילומטרים. זאת, כדי להגן על ירי מישראל אך גם מהבסיסים האמריקניים המצויים בעיראק.

   

  מומחים הסבירו לעיתון כי במקביל לתוכנית העשרת האורניום, מקיימת איראן פרויקט בתחום הטילים שמטרתו לאפשר הטענת ראשי קרב בלתי קונוונציונליים על טילי השיהאב-3. התקדמותה של איראן בתוכנית זו מטרידה את המערב לא פחות מאשר מהאפשרות כי תפעל לייצור פצצות גרעיניות.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים