שתף קטע נבחר

שטייניץ לחברי הכנסת: "תתעלו מעל הרצון לנגח"

שר האוצר ביקש את אישור הכנסת לתקציב 2012-2011 שכולל, לטענתו, שתי בשורות עיקריות: הסתת משאבים מהביטחון לחינוך ונקיטת צעדים לעידוד תעסוקה. השר קרא לחברי הכנסת לאשר את התקציב כי "הוא נכון וחשוב, עם בשורה חברתית"

שר האוצר יובל שטייניץ ביקש הערב (ב') את אישור הכנסת בקריאה ראשונה לחוק התקציב הדו-שנתי בשנים 2011-2012 ולחוק ההסדרים שנלווה אליו. החוק מדולל לאחר שחלק מסעיפיו הגדולים הוצאו בהוראת יו"ר הכנסת.

 

התקציב הדו-שנתי מסתכם ב-556 מיליארד שקל לשנתיים. השר ציין כי מדובר בתקציב הדו-שנתי השני בהיסטוריה שמוגש אחרי גל הביקורת הפסימית שנלוותה לקבלת התקציב הראשון לפני שנה וחצי. לא רק בכנסת, אלא גם בבנק ישראל ובאקדמיה. "היום, כל הסקפטים כבר תומכים בתקציב דו-שנתי נוסף, לאחר הראשון שזכה להצלחה ולשבחים, כולל של קרן המטבע הבינלאומית, אשר בוחנת את האפשרות להמליץ למדינות השונות לאמץ אותו". השר ציין כי האוצר מקבל בקשות למידע וחילופי מידע בתחום זה במדינות שונות, גם מארצות הברית.

 

כחידוש שני בתקציב המדינה, ציין השר את הכלל הפיסקלי החדש לפיו מגדילים את התקציב בהשוואה לקודמו, בנוסחה המשלבת את שיעור הצמיחה ואת הפחתת הגירעון במקום השיעור הקבוע של 1.7% לשנה שנקבע בעבר על פי שיעור הגידול הטבעי. שיעור הגידול של התקציב החדש הוא 2.66% לעומת התקציב הדו-שנתי הראשון.

 

בנוסף, ציין השר את סדר העדיפויות החדש שמאפיין את תוכן התקציב אשר מתבטא בריסון התוספת שנדרשה לתקציב הביטחון והפניית המשאבים לתגבור תקציבי החינוך, ההשכלה הגבוהה, התעסוקה והתשתיות. השר ציין במיוחד את התוספת של 1.5 מיליארד שקל לתקציב המועצה להשכלה גבוהה, שנועד לשפר את האוניברסיטאות והמכללות ולהחזיר מדענים וחוקרים מחו"ל.

 

עוד אמר שטייניץ כי הפניית המשאבים הנוספים לחינוך, שני מיליארד שקל מעבר לתוספת האוטומטית, היא התחלה של מגמה חדשה. אשר לתגבור תקציב התעסוקה, הוא נועד בין השאר לעידוד החרדים והערבים להצטרף למעגל התעסוקה.

 

בין התמריצים לעידוד התעסוקה, ציין השר את הרחבת חוק מס הכנסה שלילי בפריסה ארצית ותוספת של 700 מיליון שקל למעונות יום לילדי נשים עובדות, במטרה לעודד את הצטרפותן של נשים למעגל התעסוקה, במקביל להימשכות המאמצים לצמצום מספר העובדים הזרים ולהקטנת האבטלה. זאת, לדברי השר, "לאחר שעמדנו ביעד של בלימת האבטלה והפחתתה שהצבנו לעצמנו בראשית התקציב הדו שנתי הראשון".

 

עוד ציין השר בהקשר זה את תוספת 1.5 מיליארד שקל לפיתוח רשת הרכבות, במטרה לקרב את יישובי הפריפריה למרכז הארץ וכך לאפשר לתושבי הפריפריה להשתלב במקומות עבודה הרחוקים גיאוגרפית כיום ממקום מגוריהם.

 

השר סיכם כי השינוי האמיתי בסדר העדיפויות, מתבטא גם מבחינה חברתית וברפורמות בהיי טק ובשוק ההון. לדבריו, הושקע בהכנת התקציב החדש מאמץ רב של אנשי האוצר והוא ציטט את דברי נגיד בנק ישראל, שאמר בממשלה כי הוא לא ראה תקציב מקצועי כמו זה שמוגש עתה. לפיכך, קרא השר לחברי הכנסת לאשר את התקציב ובכך "להתעלות מעל הרצון לנגח", כי מדובר בתמיכה ב"תקציב נכון וחשוב שיש בו בשורה כלכלית-חברתית וחינוכית, שהם כידוע משולבים אחד בשני".


פורסם לראשונה 25/10/2010 19:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל שטייניץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים