שתף קטע נבחר

רה"מ הבטיח ועדה - הכסף לחרדים כבר בתקציב

נתניהו הבטיח שוועדת מומחים תדון בקצבאות לחרדים, אולם שר האוצר כלל את תקציב החוק - כ-111 מיליוני שקלים - בתוך תקציב המדינה שצפוי להיות מאושר הערב בקריאה ראשונה. ח"כ כבל: "הממשלה גונבת, צריך לפרוש עכשיו"

עבודה עברית: ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, מינה ועדת מומחים שתדון בסערה הציבורית שעורר "חוק גפני" לקיבוע מלגות הקיום לחרדים, אולם בפועל, כלל שר האוצר, יובל שטייניץ, את עלות החוק, בסך כ-111 מיליוני שקלים, בתקציב המדינה לשנתיים הבאות, שיובא הערב (יום ב') לאישור הכנסת. כך נודע ל-ynet.

 

הוועדה, בראשות אייל גבאי, אמורה הייתה לדון בנושא בשלושת השבועות הקרובים. הזעם שעורר המהלך מהערב לא היה נחלת חברי האופוזיציה בלבד, והגיע גם לשורות הקואליציה. בקדימה מסרו כי "נתניהו שובר שיא חדש של ציניות, חוצפה וזלזול כלפי הציבור בישראל. ביום ראשון הוא הודיע שתקום ועדה, וביום שני הוא דוחף את כספי האברכים לתקציב. מדובר בסטנדרט מביש של אחיזת עיניים ושפל בזוי של נורמות שלטוניות".

 

עוד נמסר, כי "מוטב שמפלגת העבודה, גדעון סער מהליכוד וכל אלה שדיברו בזכות הסטודנטים ונגד חוק האברכים, יעמדו במילתם ויצביעו נגד התקציב ונגד כל תרגיל של נתניהו וגפני, במקום לתת יד לחרפה עוקפת בג"ץ הזו".

 

ח"כ יוחנן פלסנר מסר כי "ראש-הממשלה לא מהסס להונות את הציבור ולשלם לשותפיו הפוליטיים את מלוא המחיר שדרשו". ח"כ רונית תירוש הגיבה על ההתפתחויות ואמרה כי "מסתבר שהוועדה היא פיקציה ולא יותר. זהו זלזול ציני באינטליגנציה של הסטודנטים במדינת ישראל, שלא ישקטו עד שתימצא נוסחה להקצאה שוויונית של משאבי המדינה".

 

ח"כ רחל אדטו מקדימה אמרה, כי "פעם נוספת נחשפה ממשלת הקומבינות במערומיה, תוך זריית חול בעיניים, בנוסח ועדה אוביקטיבית בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה. נתניהו מרמה ביודעין את הח"כים וחמור מכך - את הציבור, הוא אינו ראוי לתפקידו".

 

תגובות נזעמות היו גם במפלגת העבודה. ח"כ איתן כבל ביקר בחריפות את הכללת הכסף בתקציב המדינה ואמר כי "הממשלה גונבת מאזרחי ישראל ומשקרת להם במצח נחושה.

אני קורא לחברי סיעת העבודה להתנגד לתקציב, ולפרוש לאלתר. יציאה מהאולם, ואח"כ דמעות תנין וקריאות שבר מול המיקרופונים לא יספיקו כאן".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה, כי "הממשלה פועלת לפי פסיקת בג"ץ להסדיר בחוק את השלמת ההכנסה לאברכים. במקביל פועלת הממשלה לעידוד הכשרה מקצועית והשתלבות בעבודה של אברכים. עד סוף השנה, לפני שחוק התקציב יאושר בקריאות שנייה ושלישית, תקבע הממשלה הסדר חוקי לחלוקת התמיכות לפי דרישת בג"ץ. אם התהליך לא יסתיים עד לאישור חוק התקציב, יועבר התקציב המיועד לאברכים לרזרבה הכללית של תקציב המדינה".

 

בכירים באוצר מסרו כי "הנושא נמצא בחוק התקציב, כפי שהוא הופיע כך ב-30 השנים האחרונות. זאת בכפוף להחלטות הוועדה שתדון בנושא והוקמה על-ידי הממשלה".

 

שעות ספורות קודם לכן, הודיעה סיעת העבודה כי תוביל מאבק בתוך הממשלה נגד החוק. "הסיעה מאוחדת בדעה שנכון גם למדינה וגם לציבור האברכים שאלו ישתלבו בשוק העבודה. הפיתרון שהוצע בהשוואת התנאים לסטודנטים הוא בגדר אחיזת עיניים, ולא ייתקבל על ידינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. במה תדון הוועדה?
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פלסנר. "הוועדה היא פיקציה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים