שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חשש: נמל קיסריה יתמוטט לים בחורף

  הגלים, שמכרסמים את מצוקי הכורכר שלאורך חופי הים התיכון, פגעו גם ביסודות הנמל העתיק של קיסריה. ברשות הטבע והגנים ורשות העתיקות כבר גיבשו תוכנית, אך מזהירים שיש צורך בפעולה דחופה להגנה מפני הגלים ושחיקת הקרקע במקום

  ברשות הטבע והגנים מזהירים היום (ג') כי חלקים מנמל קיסריה העתיק, שבנה המלך הורדוס לפני כאלפיים שנה, יתמוטטו לים בחורף הקרוב אם לא יבוצעו באתר עבודות שימור מיידיות. מומחים מטעם הרשות אמרו כי פגיעה ישירה ומתמשכת של הגלים ביסודות המצוק באזור הם שהביאו לכרסום ולהידרדרות ביציבות הקרקע.

   

  מזה זמן כבר דנים ברשות הטבע והגנים, ברשות העתיקות ובחברה לפיתוח קיסריה בפעולות השימור הנדרשות במקום, והם כבר החלו לקדם לקדם בנמל עבודות הצלה ושיקום. בתמיכת המשרד להגנת הסביבה גיבש לאחרונה צוות משותף של הגופים הללו תוכנית אב לפיתוח ושימור האתר, אך הערכות חירום שבוצעו לאחרונה חשפו צורך בביצוע פעולות דחופות להצלת האתר.

   


  הגלים מכים בעוצמה בשובר הגלים בקיסריה (צילום: משה רשף)

   


  נזק הגלים על שובר הגלים (צילום: ג'ורג' גינסבורג)

   

  עלות הפתרון שגובש על ידי המומחים השונים מוערכת בכ-60 מיליון שקל. התוכנית מדברת על שיקום שובר הגלים הראשי, הארכתו בכ-130 מטר וביצוע מיגונים מפני שחיקה של הגלים. במסגרת התוכנית יהיה צורך לשקם ולהאריך גם את שובר הגלים המשני בחוף, ולהרחיב מחדש את חוף הרחצה בקיסריה באמצעות הזנת חול.

   

  המומחים הציעו גם פעולות לשיקום אזור המצוק, בין היתר הקמת קיר תומך נמוך למניעת חתירת גלי הים כפי שנעשה בבוהן המצוק באפולוניה שבהרצליה - שגם שם, על ראש המצוק המתפורר, ניצב גן לאומי ואתר ארכיאולוגי חשוב.

   

  הנמל העתיק בגן הלאומי קיסריה נחשב לאחד מאתרי העתיקות הבולטים בישראל ואחד מאתרי התיירות הפופולאריים בארץ (שני רק לגן לאומי מצדה - י.ד). מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, אמר כי תמונת המצב באתר מדאיגה ביותר. 

   

  "הנזקים נראים לעין ואין מחלוקת בין המומחים שהשארת המצב הקיים כמו שהוא תאיץ את הרס אחד מאתרי הדגל של הארכיאולוגיה בישראל, שאליו מגיעים כמיליון מבקרים בשנה. תוכנית השיקום נמצאת בתוך המסגרת של מדיניות ארצית שהותוותה לשיקום מצוקי החוף, אך במקרה של קיסריה אנחנו נמצאים רגע לפני שההרס יהיה בלתי הפיך".

   

  מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה, הוסיף ואמר: "תפקידנו לשמור על האתר גם לדורות הבאים, ונעשה כל שביכולתנו לשקם את המצוק" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נזקי הגלים לחומה של נמל קיסריה
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  חומת מגן למרגלות המצוק באפולוניה שבהרצליה
  באדיבות עיריית הרצליה
  מומלצים