שתף קטע נבחר

זירת הקניות

קומפוסט שפוזר בשדות חנק את באר-שבע

תושבי בירת הנגב התעוררו הבוקר עם גל סירחון שאפף את העיר. "חשבתי שדרכתי על צואה", סיפרה אחת התושבות. כעבור כמה שעות אותר המפגע: קומפוסט שפוזר בשדות סמוכים; המשטרה הירוקה פתחה בחקירה

אחרי שבשבוע שעבר סבלו ממחסור במים - התקשו היום (ד') תושבי באר-שבע לנשום: רבים מהם התלוננו כי החל משעות הבוקר אפף את העיר ריח רע במיוחד.

 

צוותים של היחידה לאיכות סביבה של עיריית באר-שבע, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, ביצעו בדיקות מקיפות לאיתור מקור הריח. החשודים המיידיים היו אזור התעשייה רמת חובב ואתר הפסולת דודאים, אך מדידות של משטר הרוחות באזור שללו כי זהו המקור לסירחון. בהמשך הבדיקות התברר כי מקור הריח הוא בשדות בין עומר לתל שבע.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי מדובר בקומפוסט שפוזר בפריסה רחבה על ידי חקלאי בשדות לצורך דישון. "טרקטור החל לכסות את הקומפוסט בשדות על מנת להצניע אותו, ובמקביל הוגשה תלונה למשטרת באר שבע והמשטרה הירוקה פתחה בחקירת האירוע".

 

איתור מקור הריח אמנם סייע לרשויות לטפל במפגע, אך במשך כארבע שעות סבלו תושבים רבים בעיר ממחנק. משה, תושב שכונה ג' שסובל מאסטמה, סיפר ל-ynet: "הריחות הרעים תמיד מקשים עליי לנשום. פתחתי את המחשב והתחלתי לעבוד מהבית, רק כדי לא לצאת החוצה. יש ריח נוראי, חריף, כאילו מצמידים לך ארגז של פלפל חריף למערכת הנשימה".

 

מיכל, תיארה את הריח בצורה קצת שונה: "מדובר בריח רע של קיא וצואת פרות, שנישא הבוקר ברחבי העיר באר-שבע כולה".

 

הראלה בנאדו, תושבת שכונה ב', הוסיפה: "קמתי בבוקר עם בני התינוק. יצאנו החוצה ונחרדנו מהריח. חשבתי לרגע שדרכתי על צואה, אבל אחרי שגם השכנים יצאו והתלוננו על הריח - הבנתי שזו בעיה בעיר. בכל האזורים בעיר יש ריח חריף מאוד, שמקשה על הנשימה. הסתובבתי בשכונה ט' וגם הם סובלים מזה. זה בכל העיר".

 

מיכל, תושבת עומר שעובדת בבאר שבע, סיפרה גם היא על הריח החזק: "התעוררנו הבוקר לתוך ענן של זיהום אוויר מחריד. זה מסריח. יש לנו מישהי בעבודה שמקיאה מהבוקר. זה ממש לא נעים. התקשרנו למשרד להגנת הסביבה, שהסבירו לנו שהם לא יודעים מה המקור. זה מפחיד אותי שגם הילדים שלי נושמים את זה. בנגב אפשר כנראה לעשות הכל".

 

כאמור, לאחר איתור מקור הריח בוצעו פעולות שונות כדי לטפל במפגע, ומעריכים שהריח יתפוגג בתוך כמה שעות. במשרד להגנת הסביבה פתחו בחקירה נגד הגורם שפיזר את הקומפוסט.

 


פורסם לראשונה 27/10/2010 09:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באר שבע. ארכיון
צילום: הרצל יוסף
צילום: ניב קלדרון
מקור המפגע: פיזור קומפוסט בשדות
צילום: ניב קלדרון
מומלצים