שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אטיאס לחרדים: עשו חשבון נפש
  בכנס שעסק ביחסי דתיים-חילונים, התייחס שר השיכון לעימות שפרץ בעקבות "חוק האברכים" ואמר כי ייתכן שעל החרדים כמיעוט לבלוט פחות. אטיאס הזהיר כי אם לא יתוכננו שכונות וערים לחרדים "הם יכבשו שכונות חילוניות"

  שר השיכון אריאל אטיאס קורא לחבריו החרדים לערוך חשבון נפש על התנהלותם הציבורית ולשקול "להוריד פרופיל" ולבלוט פחות, זאת נוכח גל ההסתה נגד בני המגזר, שלטענתו שוטף את העם בישראל. בכנס עמותת "גשר" ליחסי דתיים וחילונים שנערך אמש (ג') בירושלים אמר השר: "אולי היינו צריכים להתנהג אחרת – לא כי אולי לא מגיע לנו או כדי להידמות לחילונים, אלא שבגלל שאנחנו מיעוט, אולי צריך לדבר יותר חלש". השר אטיאס אמר עוד באותו מפגש כי למרות שבכל שנה מתחתנים בציבור החרדי 6,500 זוגות, ממשלת ישראל לא תכננה בעשר שנים האחרונות עיר המיועדת לחרדים. אטיאס הזהיר כי במידה שלא יתוכננו שכונות או ערים לחרדים התוצאה תהיה שהם יכבשו שכונות חילוניות.

   

  אטיאס השתתף בדיון בנושא ההפרדה הקיימת בתחום הדיור בין המגזרים השונים, והאשים בו ראשי ערים בכך שהם מסרבים לקלוט אליהן ציבור חרדי גדול – תופעה שלטענתו הביאה את משרדו לקדם בנייה לחרדים באזורים משלהם. לדבריו, לא נבנו ערים או שכונות לציבור זה במשך כעשר שנים, אך שיש לו צרכים מיוחדים, למשל בתחום שירותי הדת. 

   

  עוד בנושא ההפרדה והבדלנות הודה הדובר כי כאדם חרדי הוא אינו מעוניין שילדיו ייפגשו עם ילדים מהציבור החילוני לצורך היכרות חברית אלא למטרות "קירוב" בלבד. על אי-השתתפותם המספקת של החרדים בשוק העבודה, ועל רקע הסערה סביב "חוק האברכים", אמר השר כי המצב החוקי הקיים אינו מעודד את תלמידי הכוללים לעבוד, משום שכאשר הם עושים זאת הם מאבדים מייד ובבת-אחת הטבות כלכליות רבות שהם זכאים להן. 

   

  מס על גידול ילדים?

  "מזל שלא מטילים מס או מענישים על גידול ילדים", מחה אטיאס, וקרא ליצור תמריצים ליציאה לעבודה. בין היתר הוא מציע כי שלילת ההטבות למי שעזב את הישיבה לטובת השכלה גבוהה או עבודה תיעשה באופן הדרגתי. "צריך לעשות את זה באהבה.
  לא להרעיב אותם ולהוריד אותם לרצפה כדי ש'יראו מה זה לא לעבוד'". 

   

  לשאלת מנחה הדיון, העיתונאי וחוקר החרדים אבישי בן-חיים, האם ציבור זה נערך למצב שבו ישלוט במדינה, השיב השר אטיאס: "אנחנו מיעוט ומתנהגים כמו מיעוט. אין לנו תוכניות כבוש את ההנהגה במדינת ישראל. אנחנו רוצים רק להתקיים. אין ואסור שיהיו לנו שאיפות מגולומניות". 

   

  מנכ"ל תנועת "גשר" המאחרת, אילן גאל-דור, הגיב לדברים: "אני מברך את השר על האחריות שהוא לוקח לבניית דירות לחרדים, אבל כשהוא אומר שאינו רוצה שילדיו ישתתפו במפגש עם ילדים חילוניים, אני חרד לעתידה של מדינת ישראל. עלינו למצוא גשרים לשבירת המחיצות והסטריאוטיפים שיש בין האוכלוסיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים