שתף קטע נבחר

חשיפה: נתניהו שוקל לשלם כדי לגרש את הזרים

ל-ynet נודע על חלק מהצעדים שמתכנן ראש הממשלה בסוגיית המסתננים, צעדים שלדבריו "יטלטלו את המדינה". הוא בוחן להציע מיליוני דולרים למדינות אפריקניות שיקלטו את מהגרי העבודה שיגורשו. "ראש הממשלה מאוד מוטרד, גדר לא תספיק", אמרו במערכת הביטחון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המוטרד מהטיפול במהגרי העבודה הבלתי חוקיים שנכנסים לישראל, מתכוון להאיץ את גירושם. ל-ynet נודע כי נתניהו מתכוון לטפל אישית בנושא, ובוחן את האפשרות לפתוח במשא ומתן חשאי עם מדינות באפריקה, ולשלם להן מיליונים כדי שיקלטו את המגורשים.

 

נתניהו רואה בהמשך כניסתם של מהגרי עבודה מאפריקה לישראל סכנה דמוגרפית לישראל, ואף התבטא לאחרונה בשיחות סגורות בחריפות נגד הטיפול הקיים בנושא. אי לכך, הוא בוחן צעדים אותם הגדיר ככאלה ש"יטלטלו את המדינה".

 

ראש הממשלה הציע לח"כ כרמל שאמה להיות הממונה על המשא ומתן עם המדינות האפריקניות, ואף אמר כי יהיה מוכן לשלם מיליוני דולרים למדינות שיסכימו לקלוט את המגורשים. אפשרות נוספת היא בניית מחנה במדינה הקולטת. המטרה: לצמצם באופן משמעותי ותוך זמן קצר את מספר מהגרי העבודה החיים בישראל, שלדעת נתניהו פוגעים באיזון הדמוגרפי העדין במדינה. הרעיונות עלו בדיונים בפורום מצומצם לנושא, טרם התקבלו החלטות - אבל נתניהו התייחס בחיוב לרעיון.

 

אגב, שאמה דחה את הצעת נתניהו למינוי לתפקיד המיוחד, בנוסף להצעה להתמנות כסגן שר המשפטים - ומתעקש לממש את הסכם הרוטציה ולהפוך יו"ר ועדת הכלכלה במקום אופיר אקוניס.

 

אי אפשר לגרש בלי כתובת

כ-1,200 אפריקנים מסתננים לישראל מדי חודש, ובמערכת הביטחון אומרים שרק מעטים מהם זוכים להגדרה "פליטים". בכירים במערכת הביטחון אמרו ל-ynet כי "ראש הממשלה מוטרד מאוד מהנושא, והוא רוצה לקדם אותו כמה שיותר מהר. הטיפול בנושא מהגרי העבודה הוא רב תחומי, ובניית גדר אינה מספיקה. חיילי צה"ל לא יכולים לירות במהגרי עבודה שנכנסים לישראל, ולכן קשה מאוד למנוע את כניסתם. הבעיה חמורה ביותר, וצריך לטפל בה".

 

במערכת הביטחון משבחים את יוזמתו של ראש הממשלה לפתוח במשא ומתן עם מדינות באפריקה, אך בכירים במערכת הביעו חשש כי פרסום היוזמה "יפגע ביכולת ליישם אותה. יש לא מעט מדינות באפריקה שלא ירצו שיתפרסם שהן מקיימות יחסים מהסוג הזה עם ישראל. הנושא מאוד רגיש, והשאלה היא אם הוא ישים".

 

גורמים בסביבתו של נתניהו ציינו כי

 "אין זו הפעם הראשונה שההצעה לגרש את מהגרי העבודה עולה במערכות השונות. הצעה כזו עלתה גם בעבר". עם זאת, על פי החוק הבינלאומי לא ניתן לגרש אדם ממדינה מבלי שתהיה לו כתובת להגיע אליה.

 

אחרי הפרסום ב-ynet, בלשכת ראש הממשלה אישרו למעשה את הפרטים ומסרו כי נתניהו "הנחה את משרדי הממשלה הנוגעים בדבר לחפש מדינות שיסכימו לקלוט מסתנני עבודה שנכנסו לישראל באופן לא חוקי, במסגרת שורה של צעדים למניעת הצפת ישראל במסתננים ולמען שמירה על אופיה היהודי והדמוקרטי".

 

בתוך כך, נציגי מערכת הביטחון הודיעו היום במהלך ישיבת הקבינט כי בניית המחסום בגבול עם מצרים תחל בחודש הבא. בכיר במערכת הביטחון אמר כי "אנחנו פועלים על פי החלטת הממשלה, והבנייה תתחיל כפי שנקבע".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לטלטל את המדינה
צילום: ירון ברנר
מסתננים בגבול
צילום: רויטרס
מומלצים