שתף קטע נבחר

ארה"ב: בתי הכנסת בכוננות - אך פועלים כרגיל

עוד לפני שהנשיא אובמה אישר כי החבילות החשודות לארה"ב הכילו חומרי נפץ אמיתי ונועדו לפגוע במוסדות יהודיים בשיקגו, קיבלו מרכזי הקהילה ברחבי ארה"ב הוראה לנקוט משנה זהירות. עם זאת, רבנים בשיקגו הבהירו כי התפילות ייערכו כמתוכנן

בתי הכנסת בארצות הברית רגילים כבר לשמור על רמת כוננות גבוהה בערב שבת, אבל הלילה מצפות להם שעות דרוכות במיוחד. בעקבות מטעני החבלה שהתגלו אמש (יום ו') בבריטניה ובדובאי, והיו ממוענים למוסדות יהודיים בשיקגו, קיבלו בתי כנסת ומוסדות יהודיים בארצות הברית הוראה לנקוט משנה זהירות, ולבדוק היטב דברי דואר שמגיעים אליהם. עם זאת, כמה מהרבנים בעיר הודיעו כי בכוונתם לערוך את טקסי קבלת השבת ואת התפילות במהלכה כרגיל.

 

משטרת שיקגו הודיעה כי היא מגבירה את האבטחה סביב כל בתי הכנסת בעיר. כמו כן, גורמים ביטחוניים בארצות הברית אמרו כי נפסלה האפשרות שהחבילות בהן נמצאו המטענים יועדו לבית כנסת הנמצא בקרבת ביתו של הנשיא אובמה בעיר עצמה. 

 

ההוראה ניתנה עוד לפני שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, אישר כי המטענים הכילו חומר נפץ. מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בארה"ב כי היעד של החבילות היה בית כנסת ומרכז קהילתי יהודי בשיקגו, ובהצהרה המיוחדת שמסר אישר אובמה כי זה אמנם היה היעד.


סורקים מטוס אמש, בנמל התעופה ניוארק בניו-ג'רזי (צילום: רויטרס)

 

סגן נשיא הפדרציה היהודית של שיקגו, מייקל קוצין, אישר אמש בשיחה עם ynet כי המוסדות היהודיים בעיר ובפרבריה התבקשו להגביר ערנות, בעיקר בכל הנוגע לדברי דואר שמגיעים אליהם. לדבריו, ההתרעה הראשונה הגיעה לגבי חבילות שמקורן בתימן, ומאוחר יותר נוספו התרעות על סעודיה ומקומות נוספים.

 

"אנחנו צריכים להיות זהירים בכל ימות השנה, לא רק היום", סיפר קוצין. "אנחנו מזכירים אחת לכמה זמן לבתי הכנסת ולמוסדות היהודיים להיות ערניים ומודעים לסכנות, ומעבירים להם השתלמויות בדיוק בנושא הזה: כיצד לפעול כשמתקבל מידע כזה".

 

"לא רוצים להיכנע לטרור"

עם זאת, הרב מייקל בלינסקי, סגן נשיא ועידת הרבנים של שיקגו, אמר כי הוא צופה שטקסי קבלת השבת והתפילות במהלכה ייערכו כרגיל בבתי הכנסת בעיר, למרות תפיסת שני המטענים שהיו מיועדים לבתי כנסת בעיר. הרב בלינסקי אמר לעיתון "שיקגו טריביון" כי "הקהילה תהיה מאוד זהירה. מעבר לזה, אנשים יהיו ערניים מאוד לכל חבילה חשודה. אנשים מודעים לחשש. הטקסים והתפילות ייערכו כרגיל, עם אמצעי הביטחון הרגילים".

 

הרב מייקל סגל, מבית הכנסת "אנשי אמת" בשיקגו, המונה כ-1,200 משפחות ומפעילה בית ספר בו לומדים כ-500 ילדים, הוסיף כי הקהילה לא תקבל חבילות מחברת UPS עד שהאיום יוסר בוודאות. לדבריו, מאז מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001 בתי הכנסת שיפרו את מערך האבטחה שלהם, ונעזרים בשוטרים שאינם בתפקיד לפיקוח על הכניסות למבנים שבשימוש הקהילה היהודית. הוא הדגיש כי הרבנים אינם מעוניינים שהמקרה הזה ישבש את הפעילות הרגילה של הקהילה היהודית בעיר. "הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא להיכנע לטרור בכל דרך שהיא".

 

הרב דאג זלדן מקהילת "אור מנורה" אמר כי סביר להניח שאיום המטענים יהיה שיחת היום בקרב חברי בית הכנסת במהלך השבת. בית הכנסת בו נמצאת קהילתו של הרב זלדן נפגע במהלך חג הסוכות האחרון, כשאלמונים ניפצו שניים מחלונותיו וקרעו את הבד של אחת הסוכות שהוצבו בחצר בית הכנסת.

 

אורטל אלון פינקלשטיין, החיה בשיקגו מזה כשנה, סיפרה ל-ynet כי העסקים בעיר ממשיכים כרגיל. "חמותי התקשרה אלי קודם וסיפרה לי על האירועים. זה היה קצת מפחיד, יש לנו בית כנסת ליד הבית ואנחנו מגיעים לשם לפעמים, בעיקר בחגים ובשבתות. יש לידינו גם בית ספר יהודי. אבל בסך הכל אני מרגישה בטוחה, אני לא מרגישה איום ממשי".

 

הליגה למניעת השמצה הודיעה אמש כי התבשרה על-ידי גורמים ברשויות אכיפת החוק בארה"ב, כי יש איומים על מוסדות יהודיים, בדמות חבילות שמקורן מעבר לים.

 בעיקר הושם דגש על בריטניה, תימן וסעודיה. בעקבות זאת העבירה הליגה למניעת השמצה הודעות למוסדות היהודיים הקהילתיים ברחבי ארה"ב להגביר את האבטחה בחדרי הדואר, ולדווח מיד לשלטונות על כל חפץ חשוד.

  

לא רק במקרה של המוסדות היהודיים לא לוקחים הלילה סיכונים בארה"ב. שני מטוסים צבאיים הוזנקו ללוות טיסה מסחרית מגבול קנדה לעיר ניו-יורק, משום שמדובר במטוס הנושא מטען מתימן. עם זאת, גורמים רשמיים שם אמרו כי לא ידוע על איום הנשקף מהמטוס. המטוס נחת בשלום בנמל התעופה קנדי, והרשויות פתחו בסריקות בתוכו.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/10/2010 22:15

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בודקים את החפץ החשוד שנמצא בנמל תעופה בבריטניה
צילום: רויטרס
סריקות בנמל התעופה הבינלאומי בפילדלפיה
צילום: AFP
מומלצים