שתף קטע נבחר

שטייניץ: "שוקלים לייקר מס על דירות להשקעה"

כך אמר הערב שר האוצר יובל שטייניץ בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות". לדבריי שטייניץ, "יכול להיות שהעלייה במחירי הנדל"ן כבר נעצרה. יש נתונים מהחודשים האחרונים שמראים התמתנות ואף ירידה קלה"

"אנו שוקלים זמנית לייקר את המס על דירות להשקעה". כך אמר אתמול בערב (ש') שר האוצר יובל שטייניץ בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. לדבריו, אין בועה בשוק הנדל"ן, והממשלה פועלת במרץ על מנת להגדיל את היצע הדירות; שהוא, הוסיף שטייניץ, הפתרון האמיתי לעליית מחירי הדירות.

 

"זו לא בועה מכיוון שהמחירים עולים בשל מצוקה אמיתית והפיתרון האמיתי הוא לבנות יותר, אבל דירה לא בונים בחודש חודשיים, וגם לא בחצי שנה", אמר שר האוצר. עוד הוא

הוסיף ש"לא נכון שלא נעשה כלום שיש גידול בבנייה למגורים משמעותית בחצי שנה האחרונה, כתוצאה ממעשי הממשלה הזו". על אף שלא הסכים לומר האם, כבעבר, יוטלו קנסות על בעלי שטח לבנייה אשר לא ממשים את ייעודה, ובכך פוגעים בהיצע הדירות, אמר ש"אנו שוקלים צעדים של לעודד אנשים עם קרקע מתוכננת – לשווק אותה".

 

לדבריי שטייניץ, "יכול להיות שהעלייה (במחירי הנדל"ן) כבר נעצרה. יש נתונים מהחודשים האחרונים שמראים התמתנות ואף ירידה קלה". שר האוצר הסביר שהסביר שייקח זמן עד להגעה לאיזון הנכון: "והפיתרון האמיתי הוא לבנות יותר, אבל דירה לא בונים בחודש חודשיים, וגם לא בחצי שנה".

 

שביתה במשק?

בראיון,  לא חידש שר האוצר דבר בנוגע להתקדמות אפשרית במשא ומתן בין ההסתדרות לאוצר על תוספת היוקר במגזר הציבורי. בפער בין דרישות הצדדים עומד עדיין על כ-9%, ורחוק מאוד מדרישת ההסתדרות לתוספת של קרוב ל-11% לעובדי המגזר הציבורי. נציין, שבאוצר  מעוניינים שחלוקת תוספת השכר תתבצע בצורה דיפרנציאלית, כך שאלו המשתכרים שכר גבוה יזכו לשיעור נמוך יותר של עלייה בשכר מאשר עובדי המגזר המשתכרים שכר נמוך יחסית.

 

לשאלת המראיינים לגבי הפערים אמר שטייניץ ש"אני מנהל משא ומתן עם עופר עיני ולא בטלוויזיה, אלא מאחורי הקלעים". הוא הוסיף ש"בהסתדרות לא רוצים בשביתה". וטען על אף הפער בעמדות לא הצטמצם "אני כן יכול להגיד שכן צד מבין יותר טוב את הצד השני והצלחנו לזהות את גבולות הגזרה. אני מקווה שנצליח לרבע את המעגל".

 

נחרץ בדעתו: צריך להעלות את תמלוגי הגז

 כשהוצב שר האוצר בפני טענה שזה לא יהיה הוגן להעלות את התמלוגים לחברות הגז הוא טען שמדובר בניסיון למנוע מאזרחי המדינה ליהנות ממשאביה הטבעיים: "זו עזות מצח לטעון שאזרחי המדינה לא יכולים ליהנות מתמלוגים כמו תושבי ארה"ב, בריטניה, או הולנד, כתוצאה משימוש באוצרות הטבע שלה".

 

לדבריו, אין מניעה שהמיסוי יחול על רשיונות קיימים: "כל מס שאנו מעלים חל על כולם. כשמעלים מס חברות גם חברות שהוקמו בעבר ישלמו מס גבוה יותר, הן לא יכולות לומר שהמס הוא רק להכנסות של חברות חדשות. אין דבר כזה ותחום הגז לא שונה מתחום הגז, ההיי טק או המזון. לדבריו, "מי שהשקיע, כמו תשובה שלקח סיכון גדול, צריך להרוויח, אבל צריך למצוא את האיזון הנכון".

 


פורסם לראשונה 30/10/2010 17:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים