שתף קטע נבחר

זירת הקניות

סרטן באוויר: חומרים מסוכנים התגלו באשדוד

בדיקות שביצע המשרד להגנת הסביבה באזור התעשייה של העיר וביישובים סמוכים חושפות תמונה מטרידה, שתושבי העיר אינם מודעים אליה: ריכוזים חריגים של חומרים מסוכנים

מתגוררים באזור אשדוד? מתברר שיש לכם סיבה טובה לדאגה - בדיקות שביצע המשרד להגנת הסביבה באזור התעשייה של העיר וביישובים סמוכים לפני כשנה, מתגלות כעת וחושפות, כי בחלק גדול מהאזורים נמצאו ריכוזים חריגים של חומרים מסוכנים ואף מסרטנים.

 

ממצאים אלה נאספו על רקע תוכנית מקיפה שמגבש המשרד להגנת הסביבה בשנה האחרונה, שנועדה להפחית את הזיהום שנפלט מאזור התעשייה באשדוד. עם זאת, הנתונים לא נחשפו עד כה בפני תושבי העיר וגורמי המקצוע מודים, כי תוצאות התוכנית יתבררו רק לקראת סוף 2011.  

 

הבדיקות שנחשפות כעת, בוצעו בחודש נובמבר 2009 ב-13 נקודות שונות סביב אזור התעשייה באשדוד, בהם נלקחו דגימות אוויר. חלק מהמקומות שנבדקו הם בתוך אזור התעשייה עצמו וחלקם בשכונות מגורים בעיר וביישובי הסביבה - בהם גן יבנה, גדרה ומושב בני דרום.

 

הבדיקות בוצעו על ידי אנשי המשרד להגנת הסביבה, במטרה להרחיב סקר קודם שבוצע באזור שנה קודם לכן, וכללו הפעם יותר נקודות שנבחנו וגם בדיקת חומרים חדשים שלא נבדקו לפני כן, בהם אמוניה ופולרמלדהיד.

 

בדו"ח תוצאות הבדיקה מציינים אנשי המקצוע במשרד, כי "באופן תיאורטי, כמות כלשהי של חומר מסרטן, אפילו הקטנה ביותר, עלולה לגרום בעתיד להתפתחותה של מחלה ממארת". במילים אחרות, גם אם בחלק מהמקרים מדובר בחריגות קטנות מהתקנים המומלצים - הרי שמדובר בסיכון לאוכלוסייה בשל סוג החומרים.

 

חומר מסרטן מעל גג בי"ס

אחד הממצאים המטרידים ביותר הוא, שב-9 מבין 13 הנקודות שנדגמו, נמצאה חריגה של החומר המסרטן פורמאלדהיד. אחת הנקודותהאלה היא גג בית הספר ברובע הסיטי בעיר.

 

חריגות גבוהות נוספות של החומר המסוכן אותרו בקבוצת יבנה על גג תחנת הניטור של האיגוד, בחלקו המערבי של היישוב וכן במושב ניר גלים. בקבוצת יבנה ובמושב ניר גלים התגלו גם חריגות בחומר מסרטן נוסף בשם אצטאלדהיד. חומר זה נפלט מכלי רכב, מבעירת טבק או משריפה לא שלמה של עצים.

 

חומר מסרטן נוסף, שנבדק לראשונה בסקר זה ושבו גם התגלו חריגות מהתקנים, הוא בנזן - חומר שנפלט לרוב משריפת דלק בכלי רכב. החריגות בריכוזי הבנזן באוויר התגלו בארבע נקודות באשדוד - בהן רחוב היוזמה, רחוב הנפט ורובע הסיטי בעיר.

 

לצד התוכנית שמקדם המשרד להגנת הסביבה לטיפול נקודתי בפליטות המפעלים באזור התעשייה בעיר, מקדם המשרד גם תוכנית כלל-ארצית מקיפה, שאמורה היתה לצאת לדרך בחודשים האחרונים ולסייע בשיפור מצב איכות האוויר בעיר, אך תוכנית זו טרם החלה.

 

התוכנית החלה; תוצאות בסוף 2011 

באיגוד ערים לאיכות סביבה מסרו בתגובה, כי "הבדיקה הכלל ארצית נמצאת באחריות המשרד. אנו מקווים שהיא תחל בחודשים הקרובים. הטיפול ברישיונות העסק, החמרת התנאים והגברה בנקיטת צעדים להפחתת פליטת המזהמים, נעשים על ידי האיגוד והמשרד להגנת הסביבה. התהליכים ארוכים ואת פירותיהם - הפחתת הפליטות - ניתן יהיה לראות רק במהלך שנת 2011".

 

באיגוד הדגישו, כי חלק נכבד מהמזהמים מקורם בכלי רכב ולא בתעשייה. עוד ציינו, כי "ערכים דומים ימצאו כנראה גם בערים אחרות. זוהי הפעם הראשונה שסקר כזה נערך ורק לאחר שתהיינה מדידות נוספות, ניתן יהיה להסיק מסקנות לגבי איכות האוויר באזור. אסור ולא ראוי מדעית להסיק מסקנות ממספר מדידות כה קטן".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי התוכנית להסדרת הפליטות מהמפעלים החלה וכי המפעלים באזור התעשייה שנקבע כי להם פוטנציאל זהום אוויר גבוה - בהם אגן כימיקלים, פז זיקוק והקורנס, נדרשו ליישם את הטכניקות המיטביות הזמינות להפחתת הזיהום. שלב זה אמור להסתיים לקראת סוף 2011.

 

עוד ציינו במשרד, כי בכוונתם לטפל במפעלים נוספים, בהם מובילק ופי גלילות, שיקבלו תנאים חדשים ומחמירים יותר ברשיון העסק, וכי במקביל, פועל המשרד להחמרת האכיפה נגד מזהמים מתחבורה.

 

"המשרד הכין תוכנית כלל ארצית לבדיקות סביבתיות בעלות של כ- 20 מליון שקל, שאמורה להתחיל במהלך החודש הקרוב. התוכנית כוללת בדיקת מזהמים שאינם נבדקים בתחנות הניטור של המשרד".

 

תגובת עיריית אשדוד לא הושגה עד למועד פסום הכתבה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעל אגן כימיקלים
צילום: לימור אדרי
אשדוד. פוטנציאל זהום אוויר גבוה
צילום: אבי רוקח
מומלצים