שתף קטע נבחר

לין יעתור לבית הדין נגד השביתה במגזר הציבורי

כמדי שביתה כללית, איגוד לשכות המסחר יעתור מחר לבית הדין הארצי לעבודה ולבקש למנוע את השביתה. לין: "במקום להעלות שכר לכל העובדים, עדיף לנצל את ההזדמנות להעלות את שכר המינימום לטובת מקבלי השכר הנמוך ולצמצם פערים"

איגוד לשכות המסחר בראשות אוריאל לין יעתור מחר (ב') לבית הדין לעבודה ויבקש למנוע את השביתה הכללית במגזר הציבורי . היועצים המשפטיים של האיגוד יטענו כי השביתה תפגע בציבור ובמשק פגיעה קשה שאינה מידתית.

 

מהאיגוד נמסר: "בשעה זו אין מקום לעשות שימוש בנשק השביתה וודאי לא בשביתה כללית, שמשמעותה נזקים עצומים למשק ושמי שיסבול יותר מכל ממתכונת השביתה שמתכננת ההסתדרות הן דווקא השכבות החלשות".  

 

מדובר במעין "נוהל קבוע" שהתקיים גם בעבר בשביתות כלליות - ב-2004, ב-2006 וב-2007 - שבו ארגוני המעסיקים עותרים לביה"ד נגד השביתה.

 

בשלושת השביתות הקודמות, נענה נשיא בית הדין, סטיב אדלר, לבקשה באופן חלקי בלבד והתיר להסתדרות לבצע שביתה של יום אחד בלבד, ולאחר מכן הורה לההסתדרות ולמשרד האוצר  להתיישב לשולחן המו"מ ולדון בדרישות ההסתדרות "עד שיעלה עשן".

 

בעבר, הצטרפה גם התאחדות התעשיינים לעתירות, אך כעת היא אינה עותרת בשל השותפות הקרובה בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לנשיא ההתאחדות שרגא ברוש.

 

יש לציין שלין - כמו פקידי האוצר עצמם - אינו שולל את עצם הקריאה להעלאת השכר במגזר הציבורי. לין, שבעבר הצהיר כי הוא תומך בהעלאת שכר המינימום, מצהיר כעת: "מסלול הדיונים על השכר במגזר הציבורי חייב להתמקד ב'מי יקבל' ולא ב'כמה מקבלים'. במקום להעלות את השכר בשיעור שווה לכל עובדי המגזר הציבורי, בין בעלי השכר הנמוך והגבוה, יש להעלות את שכר המינימום וכך לנתב את כל מסת העלאת השכר לשכבת השכר התחתונה".

 

"העלאת השכר לכלל המגזר הציבורי בשיעורים שווים תוביל לכך שאלה ששכרם גבוה יקבלו בסכומים מוחלטים תוספות גבוהות בעוד שאלה ששכרם נמוך יקבלו בסכומים מוחלטים תוספות עלובות. התוצאה תהיה הפוכה והפער אף יורחב בין הדרגים השונים אף יורחב", אומר לין. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עיני צריכים  להפגין מנהיגות אמיצה ולא לוותר על ההזדמנות ההיסטורית לתיקון חברתי חשוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוריאל לין: נזקים עצומים למשק
צילום: מיכה קירשנר
מומלצים