שתף קטע נבחר

5 חודשי מאסר לחייל שהצטלם ליד פלסטיני כפות

החייל וחבריו הצטלמו עם פלסטיני כשעיניו מכוסות וידיים אזוקות, וכיוון אליו נשק טעון ודרוך. ההליך המשפטי נגד חבריו נמשך

עדן אברג'יל לא לבד. בית הדין הצבאי של פיקוד מרכז גזר היום (א') חמישה חודשי מאסר על חייל צה"ל שהצטלם ליד עצור פלסטיני כפות. הצילומים נמצאו במכשיר הפלאפון של החייל כשנעצר בשל חשדות לביצוע עבירות סמים.

 

רב"ט ש', לוחם לשעבר בגדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי), הצטלם במהלך שירותו באזור ג'נין בחודש ינואר, בעודו מכוון אל הפלסטיני את נשקו, שהיה טעון ודרוך. הוא אף צילם באמצעות מכשיר הטלפון הנייד שלו, שניים מחבריו בעת שביצעו מעשים דומים. הפרשה נחשפה באקראי בקיץ האחרון כאשר החייל נעצר בפרשה אחרת, וחוקרי מצ"ח שגילו את הצילומים, עצרו גם את שני החיילים הנוספים. ההליכים המשפטיים נגדם עדיין נמשכים.

 


הצילומים המפלילים. רובה טעון ודרוך

 

החיילים הואשמו בהתעללות ושימוש בלתי חוקי בנשק ובהתנהגות מבישה. "הוא הצטלם איתו תוך שהוא מכוון לפלג גופו העליון נשק טעון ודרוך. בעת ביצוע הצילום לא היה כל טעם מבצעי בכיוון כלי הנשק אל העצור", נכתב. הפלסטיני עצמו שמופיע בתמונות, אותר וטען בעדותו כי לא נפגע מהתנהגות החיילים.

 

במהלך הדיונים בבית הדין, ציין רב"ט ש' כי לא התכוון לפגוע ברגשות העצור ולא עשה את המעשה לצורך הפצת התמונות. לדבריו, הוא מבין כעת, בדיעבד, כי המעשה שביצע לא היה ראוי. בסופו של דבר הורשע החייל בעבירות של התעללות והתנהגות מבישה. התביעה הצבאית דרשה כי יוטלו עליו שישה חודשי מאסר בפועל, על מנת שחיילי צה"ל יבינו את כמה חומרת המעשה. השופטים, בראשות סא"ל אורלי ירון, קבעו כי ישלח לחמישה חודשי מאסר, אולם טרם מסרו את נימוקי ההחלטה. 

 


החיילים בבית המשפט. "לא היה טעם מבצעי" (צילום: דנה קופל)  

 

לאחרונה נחשף ב-ynet כי התובע הצבאי אמר במסגרת דיון בהחלטה להאריך את מעצר החשודים, שיש להתחשב בהחלטת המעצר ב"מצור המוסרי" בו נמצאת ישראל.

 

"חומרת המעשים נבחנת בהקשר בה אנחנו חיים", אמר התובע.

בסנגוריה הצבאית טענו כי מקומם של החיילים אינו בכלא, וכי ואין סיבה להאשימם בפלילים.

 

בניגוד לחיילת המשוחררת עדן אברג'יל, שלצבא לא היתה דרך להענישה פרט להוצאת הודעת גינוי, נגד החיילים החרדים התביעה הצבאית מתנהלת בתקיפות - גם בגלל אותה דעת קהל עולמית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד העצורים בפרשה. התנהגות מבישה
צילום: יואב זיתון
מומלצים