שתף קטע נבחר

עיראק: השתלטו על כנסייה וקראו לשחרור אסירים

תשעה חמושים השתלטו על כנסייה קתולית במרכז בגדד ודרשו את שחרורם של פעילי אל קאעידה מהכלא בעיראק ובמצרים. כעבור מספר שעות כוחות המשטרה העיראקית פשטו על הכנסייה בסיוע צבא ארצות הברית. לפחות עשרה חטופים נהרגו במבצע

דרמה בכנסייה הקתולית בבגדד: תשעה חמושים השתלטו אתמול (יום א') על אחת הכנסיות הגדולות בבירת עיראק והחזיקו עשרות בני אדם כבני ערובה במשך שעות - במטרה להביא לשחרור פעילי אל קאעידה העצורים. בשעות הערב פשטה המשטרה העיראקית ושחררה את החטופים.

 

על-פי הדיווחים, כ-24 בני אדם נהרגו במבצע, בהם עשרה בני ערובה, שבעה שוטרים עיראקים ושבעה חמושים. כ-30 בני אדם נוספים נפצעו בפעילות. לפי ההערכות לפחות 120 בני אדם שהו בכנסייה כאשר חדרו אליה החמושים, בעיצומו של טקס המיסה.

 

"הם פתחו באש באמצע הרחוב, בטרם נכנסו לכנסייה. אנחנו התפללנו בפנים", סיפר אחד מהמחולצים. "הם ריכזו אותנו באולם והחלו להכות אותנו. רבים נהרגו שם, חוץ מאלו שנורו ברחוב". "חלק מהאנשים נפצעו, בעוד שאחרים שוחררו לחופשי", ציינה אשה נוספת.

 

"האנשים, לבושים במדי צבא, נכנסו לכנסייה עם נשק שלוף ומיד הרגו כומר", סיפר נער בן 18 שנכח במקום. "מצאתי מקלט בחדר קטן יחד עם עוד ארבעה מאמינים. לאחר מכן שני אנשים חמושים נכנסו לחדר, ירו באוויר ובקרקע, פצעו שלושה בני אדם, ודחפו אותנו לאולם. שמענו פיצוצים וחילופי יריות".

 

החוטפים, שלבשו חגורות נפץ, פנו לרשויות דרך תחנת טלוויזיה מקומית ואיימו להרוג את כלל בני הערובה אם לא ישוחררו אסירי אל קאעידה, לרבות אשתו של עומאר אל-בגדדי, לשעבר בכיר בארגון. החמושים אף דרשו את שחרורם של פעילי הארגון העצורים במצרים.

 

גורמים במשטרה ציינו כי יעדם המקורי של התוקפים הייתה הבורסה

העיראקית, הפועלת בסמוך. לדבריהם, החמושים הרגו בתחילה שני שומרים שעמדו בכניסה ומשנכשלו לחדור לבניין, פנו לכנסייה "גבירתנו של הישועה". הכנסייה נמצאת גם לא רחוק מ"האזור הירוק", שם ממוקמות כלל השגרירויות ומשרדי הממשלה העיראקית. הרחובות מסביב לכנסייה נחסמו במהרה, וכוחות צבא ארצות הברית הקפיצו מסוקים שפיקחו על מבצע החילוץ מהאוויר באמצעות מצלמות.

 

"זוהי סיטואציה עצובה מאוד, שמאשרת את המצב הקשה בו נתונים הנוצרים המתגוררים במדינה", הודיע בתגובה דובר הוותיקן, פדריקו לומברדי. גם שרי החוץ של איטליה וצרפת גינו בחריפות את האירוע - האחרון בשורה של מקרי אלימות שגבו את חייהם של 40 נוצרים בעיראק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן מעל בגדד. סיטואציה עצובה
צילום: AFP
מומלצים