שתף קטע נבחר

יותר תקציב לחרדים: מדוע לא מחייבים ליבה?

משרד החינוך הקפיץ את תקציב החינוך החרדי, ומסביר שזה בלתי נמנע, בגלל הגידול הטבעי. פרופ' דן בן-דוד תוקף: "לא ייתכן שיתקצבו בתי הספר שלא נותנים לילדים ארגז כלים מתאים לחיים מודרניים"

גידול טבעי או העדפה לחינוך החרדי? תקציב החינוך החרדי יגדל בשנה הקרובה ב-182 מיליון שקלים, ואילו תקציב רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס יגדל בכ-60 מיליון, שהם 20%, לעומת גידול של פחות מ-8% בתקציב משרד החינוך. במשרד טוענים שעובדה זו נובעת מהגידול הטבעי, המצריך עוד השקעה. אבל מנגד, נשאלת השאלה מדוע לא מקפידים במשרד על לימודי ליבה במוסדות הללו.

 

התקציב יגדל בשעה שמוסדות החינוך החרדיים ממשיכים להתעלם מהצורך להטמיע את מקצועות הליבה. פרופ' דן בן דוד מהחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל-אביב מסכים כי הצרכים עולים עם הגידול הטבעי, ולכן יש מקום להגדיל את ההשקעה, אולם מצד שני, לדבריו, המדינה צריכה לשאול את עצמה אם יש מקום לתקצב בתי ספר שלא מלמדים את מקצועות הליבה: "יש בישראל חוק חינוך חובה, אך החוק לא מגדיר מהו חינוך ולא ייתכן שיתקצבו בתי הספר שלא נותנים לילדים ארגז כלים מתאים לחיים מודרניים".

 

בן-דוד מציין כי כבר היום רואים את חוסר היכולת של הילדים מהמגזר החרדי להתמודד עם הקשיים במשק המודרני, "במיוחד לנוכח שיעור התעסוקה הנמוך של הוריהם".

  

בפורום לשיוויון בנטל התייחסו לנתונים: "ההסתכלות של הממשלה צרה מאוד, ובודקים איך אפשר לשרוד פוליטית במקום לראות את טובת המדינה בעוד עשר שנים. בהנחה שהמגמות הדמוגרפיות ימשיכו לא יהיה מי שישרת בצבא או ישלם מסים במדינה. תקציב החינוך לבורות במקום להשכלה גבוהה או מוביליות חברתית יוצר נזק אדיר למדינה".

 

ח"כ אילן גלאון (מרצ) תקף אף הוא את התוספת בתקציב לחרדים, בלי לכרוך אותה בהתחייבות ללמד את מקצועות הליבה: "רשתות החינוך החרדי מתעלמות מחובת לימודי מקצועות הליבה ובתמורה מצורפות בתוספת המועדת אותו להמשיך ולהתעלם מדרישות החוק ומסגרת החובות והזכויות במדינת ישראל".

 

לפי נתוני משרד החינוך, במוסדות החינוך היסודי של חינוך העצמאי לומדים כ-75 אלף תלמידים. כ-25 אלף תלמידים נוספים לומדים ברשת מעיין החינוך התורני, ובתלמודי התורה לומדים יותר מ-45 אלף תלמידים נוספים. לטענת המשרד, נתונים אלו משקפים את הגידול הטבעי במספר התלמידים לשנים 2009 ו-2010. "מאחר ותקציב המדינה לשנים 2009 ו-2010 נערך בחודש מאי 2009, לא היו בידי המשרד הנתונים לגבי הגידול הטבעי הצפוי", מסבירים במשרד.

 

לפיכך, הסבירו במשרד החינוך, לא הוכנסה לבסיס התקציב הקודם התוספת בגין הגידול הטבעי, וכעת הוסיפו את התקציב גם לשנתיים הקודמות וגם לשנתיים הבאות. הם מציינים כי בתקציב 2011-2012 שהוגש לכנסת בימים אלה, חל גידול בתקציב החינוך הממלכתי במסגרת תוכנית היעדים של משרד החינוך, וקיצוץ קל (21 מיליון שקלים) בתקציב רשתות החינוך החרדי, למוסדות שלא קיימו לימודי ליבה כנדרש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר לחרדים. גדעון סער
צילום: עידו ארז
לחייב מקצועות ליבה. פרופ' בן דוד
מומלצים