שתף קטע נבחר

מדבדב בא לאיים הקוריליים ועורר את זעם יפן

אם לא די לר"מ יפן במתיחות שבין ארצו לסין על שרשרת איים לא מיושבת, כעת חוזר גם הוויכוח הטריטוריאלי בין יפן לרוסיה לכותרות. טוקיו הביעה את מחאתה בפני השגריר הרוסי, ובתגובה זימנה מוסקבה את שגריר יפן לבירור

שוב סכסוך טריטוריאלי במזרח הרחוק, ושוב על הריבונות בקבוצות איים: נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, בא הבוקר (יום ב') לדרום האיים הקוריליים, שהריבונות עליהם שנויה במחלוקת, ועורר את זעמה של יפן. ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, הביע צער על ביקורו של מדבדב, ועל-פי כמה דיווחים טוקיו העבירה את מחאתה בנושא לשגריר רוסיה. בעקבות כך, זומן השגריר היפני במוסקבה לשיחה.

 

זו הפעם הראשונה שמנהיג רוסיה מגיע לדרום האיים הקוריליים, הנמצאים בקו התפר הימי שבין רוסיה לבין יפן. האיים נמצאים דה-פאקטו בשליטה רוסית, אולם יפן טוענת לריבונות טריטוריאלית עליהם. האיים הקוריליים הם ארכיפלג המשתרע בין חלקו הצפוני של האוקיינוס השקט לים אוחוצק. מדובר ב-56 איים בגדלים שונים השייכים למחוז סחלין, אך יפן כאמור דורשת ריבונות על ארבעה מהם, הנמצאים בקרבת האי הוקאידו.


מדבדב אוכל ארוחת בוקר עם משפחה רוסית שחייה באיים (צילום: AP)

 

"ארבעת האיים הללו הם חלק מהטריטוריה שלנו. כך שביקורו של נשיא רוסיה שם מאוד מצער", אמר קאן בדיון שהתקיים בפרלמנט יפני. שר החוץ, סייג'י מהארה, נשמע תקיף יותר ואמר כי ביקורו של מדבדב "פוגע ברגשות העם היפני". יצויין כי כבר לפני כמה שבועות הזהיר מהארה כי הגעתו של מדבדב לדרום האיים הקוריליים - תפגע ביחסי שתי המדינות.

 

התלקחותו מחדש של הסכסוף הטריטוריאלי באיים הקוריליים, באה בשעה של מתיחות גדולה בין יפן לסין על הריבונות בשרשרת איים אחרת. הסכסוך על איי דיאויו, או סנקאקו ביפנית, פרצה בעקבות מעצרו של קברניט ספינת דייגים סינית על-ידי משמר החופים היפני בחודש שעבר. הקברניט שוחרר בינתיים, אך התקרית גרמה לפגיעה סינית ביחסיה הדיפלומטיים עם יפן, למעצרם של תיירים יפניים לאחר שכביכול צילמו שטח צבאי סיני סגור, לביטול פגישות בדרג שרים, ולסנקציות סיניות בכל הנוגע למכירת מתכות נדירות ליפן.


עובד על התדמית לקראת 2012? מדבדב בקורילים (צילום: רויטרס)

 

בסוף השבוע נועדו ראשי ממשלות סין ויפן לפגישה לא רשמית בשולי ועידת מדינות דרום-מזרח אסיה שהתקיימה בווייטנאם, אולם נראה כי המתיחות בין השתיים רחוקה מסיום. שרשרת האיים שבמחלוקת אינה מיושבת, אולם היא מהווה לחשובה בנתיבי הסחר הימי, בזכות שטחי הדיג הנרחבים המצויים בה וכן בזכות מרבצי הגז והנפט.

 

למרות שהיקף המסחר בין יפן לרוסיה קטן ביותר בהשוואה לגודלן, המשבר החדש מהווה "חדשות רעות" לראש ממשלת סין, שמאז התמנה לתפקיד לפני כחמישה חודשים, סובל מירידה מהירה בפופולריות.

 יפן ייצאה לרוסיה בהיקף של 3.8 מיליארד דולר בשנת 2009, סכום השווה ל-2 אחוז מהיקף הייצוא שלה לסין לדוגמא. היקף הייבוא היפני מרוסיה נאמד בכ-1.6 אחוז מסך הייבוא.

  

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, דחה את הטענות כי ביקורו של מדבדב באיים הקוריליים נועד כדי ליצור מתיחות לקראת כינוס הכלכלי של מדינות אסיה-פאסיפיק בטוקיו בעוד כשבועיים. ואילו מומחים ברוסיה העריכו כי ביקורו של מדבדב באיים נועד לחזק את תדמיתו הציבורית, לקראת הבחירות לנשיאת ב-2012. סקרים שהתפרסמו בסוף השבוע במוסקבה, צופים קרב צמוד בין מדבדב לבין קודמו בתפקיד, ראש הממשלה ולדימיר פוטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפנים שהתגוררו בעבר בקורילים, מפגינים נגד הביקור
צילום: AP
קאן. צרות בשתי חזיתות
צילום: רויטרס
מומלצים