שתף קטע נבחר

גזירה חדשה: הממשלה תטיל מס על מלגות

בחוק ההסדרים הוכנס סעיף שקובע כי "מלגה הניתנת לסטודנט או לחוקר, תהיה פטורה ממס, רק אם תשולם על ידי מוסד הלימוד והמחקר". המשמעות היא שמלגות שינתנו על ידי גורמים מחוץ לאוניברסיטאות - יחויבו במס של כ-25%. קדימה: "בלוף נוסף של נתניהו". לשכת רה"מ: "הנחה לבדוק את הנחיצות"

ההצעה הבאה שתעורר את זעמם של הסטודנטים? בניגוד להצהרות על הקלות לסטודנטים, מתכוונת הממשלה להטיל מס על כל המלגות לסטודנטים שינתנו על ידי גורמים מחוץ לאוניברסיטאות. שיעור המס, להערכת בכירים במפלגת קדימה, הוא כרבע מסכום המלגה.

 

בזמן שאלפי סטודנטים מפגינים בירושלים נגד "חוק האברכים", נודע ל-ynet כי בחוק ההסדרים האחרון, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, הוכנס סעיף שקובע: "מלגה הניתנת לסטודנט או לחוקר, תהיה פטורה ממס, רק אם תשולם על ידי מוסד הלימוד והמחקר".

 

ממפלגת קדימה נמסר: "בלון נוסף שנתניהו ניסה להסתיר מתפוצץ הערב בפני הציבור בישראל. נתניהו שוב משקר וצוחק לסטודנטים בפנים. רק ממשלה אטומה וצינית יכולה להוציא תחת ידה גזירה אכזרית כזו כנגד ציבור הסטודנטים, לגזול את כבשת הרש ובמקביל להפריח סימאות על שיוויון. לביבי אין מילה ולממשלתו אין לב, גם בעבור ציבור המהווה את עתידה של המדינה. קדימה תיאבק בכל דרך אפשרית כנגד הצעת החוק האומללה הזו, ותפעל בכל העוצמה לביטולה". 

 

לדברי ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, הרי שבפועל - כל מלגה שתינתן על-ידי גורם חיצוני לאוניברסיטאות - תהיה חייבת במס. לדבריו, היקף המלגות הניתנות לסטודנטים ולחוקרים על פי הערכות התקציב נאמד בכ-400 מיליוני שקלים. עוד הוא אמר  שהאוצר הצהיר על כך שעלות החוק, כ-100 מיליון שקלים, שיגבו כנראה ממלגות אלה. המשמעות, לדברי פלסנר, שהמס שתטיל הממשלה הינו כ-25 אחוזים.

 

ח"כ פלסנר, המשתתף במאבק של הסטודנטים נגד חוק מלגות הקיום לאברכים, הוסיף: "מנוי וגמור עם הממשלה הזאת לפגוע בעיקרון השיוויון לסטודנטים המשלמים את מיסיהם ומשרתים במילואים. הממשלה מבקשת לקחת מהכיס של הסטודנטים הנזקקים הטבות מס אלה. מאז הקמת המדינה מלגות לסטודנטים

 היו פטורות ממסר. קיימת חקיקה מ-2008, שעגנה פטור זה. מסתבר שנתניהו ושטייניץ בחוק ההסדרים הזה, גוזלים את הנזקקים, תוך התעלמות מהחקיקה הקיימת. אין מילה אחרת להגדיר את המעשה – אלא גזלה".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר, כי המציאות היא הפוכה: "הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו חוקקה חוק הפוטר ממס מלגות לסטודנטים. לגבי טענת קדימה שבחוק ההסדרים סעיף שממסה מלגות אשר אינן מאותו מוסד אקדמי - מדובר בזוטא אליה נטפלת קדימה. זוהי החלטה של הדרג המקצועי במס הכנסה וראש הממשלה הנחה לבדוק את נחיצותה".

 

עוד נמסר ממשרד ראש הממשלה: "הממשלה מעניקה בשנת 2010 1.5 מיליארד שקלים למלגות, הטבות וסיוע לסטודנטים בשכר לימוד. עלות הבטחת ההכנסה לחרדים הקיימת שנים רבות עומדת של 120 מליון שקלים בלבד".

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת סטודנטים נגד "חוק האברכים"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ פלסנר. מס חדש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים