שתף קטע נבחר

צילום: AP ,index open

אמריקה יוצאת לקלפי: השחורים והצעירים יכריעו

צמרת המפלגה הדמוקרטית נאבקת כדי להביא לקלפיות את הצעירים והשחורים, בניסיון למנוע מהפך בקונגרס. מידת ההצלחה תכריע בין הפסד מתון שיעניק לרפובליקנים רוב זעום בבית הנבחרים, לבין רעידת אדמה - הפסד של 60 מושבים

אזרחי ארצות הברית הולכים היום (ג') לקלפיות כדי לבחור 435 צירי בית הנבחרים, 37 סנאטורים ומספר דומה של מושלי מדינות. הסקרים מנבאים את הגברת כוחה של המפלגה הרפובליקנית בכל החזיתות, עם כיבוש קרוב לוודאי של השליטה בבית הנבחרים. המאבק על השליטה בסנאט מסובך יותר, וההערכה היא שהדמוקרטים יצליחו לשמור על יתרון קטן שיאפשר להם להמשיך לשלוט בו בשנתיים הקרובות.

 

הסקרים האחרונים אינם מבשרים על אהדה גוברת של הציבור לרפובליקנים, אלא על ריפיון בשורות הדמוקרטים. בסקר שנעשה בקרב בעלי זכות הבחירה הרשומים, יש רוב דמוקרטי, אבל זה לא מה שנחשב. מה שקובע הוא סקר בקרב אלה שמתכוונים להצביע, והוא מתבטא בשישה אחוזים לטובים הרפובליקנים.

 

תומכי הרפובליקנים נלהבים לבוא לקלפיות בעוד הדמוקרטים מגלים ריפיון, אחרי ההתלהבות לפני שנתיים מהבטחת השינוי הבלתי ממומשת של ברק אובמה. שני קהלים של תומכי דמוקרטים שהופיעו להצבעה בבחירות לנשיאות, באופן מסורתי אינם טורחים להצביע בבחירות הביניים - שחורים וצעירים.


מחייכים, בינתיים. אובמה וביידן באירוע באוהיו (צילום: AFP)

 

הנשיא אובמה, הגברת הראשונה מישל אובמה, סגן הנשיא ג'ו ביידן והנשיא לשעבר ביל קלינטון מרכזים

בימים האחרונים את כל כוח האש המילולי וההסברתי שלהם כדי לשכנע שחורים וצעירים ללכת להצביע. מידת ההצלחה שלהם בהבאתם לקלפיות, תקבע את עוצמת ההפסד הדמוקרטי - בין הפסד מתון של 40 צירי בית הנבחרים, שיספיק לרפובליקנים כדי להשיג רוב זעום ומהפך בשליטה בבית, לבין מפולת של הפסד של 60 מושבים, שתהיה בבחינת רעידת אדמה פוליטית.

 

ערב הבחירות יש לסיעה הדמוקרטית בסנאט רוב של 59 סנאטורים לעומת 41 רפובליקנים, שזקוקים להגביר את כוחם בעשרה סנאטורים. יכול להיות שהרפובליקנים יתעוררו מהחלום, אם המועמד הדמוקרטי במערב וירג'יניה, המושל היוצא הפופולרי ג'ו מנשין, ינצח את המועמד הרפובליקני ג'ון ריס. בתנאי פתיחה מאוד קשים במדינה ההררית הכפרית שרבים בה חיים מכריית פחם ורואים בנשיא אובמה אויב כורי הפחם מספר 1 בגלל שאיפתו לקדם אנרגיה חלופית נקייה, הצליח מנשין לפתוח פער של 4 אחוזים לקראת יום הבחירות.

 

מחכים למערב וירג'יניה

בחצות וחצי שעון ישראל, בלילה שבין שלישי לרביעי, יתחילו להגיע התוצאות. בשעה זו יגיע הסימן הראשון לצפוי בסנאט, עם סגירת הקלפיות במערב וירג'יניה. אם תיפול הכרעה מיידית והמועמד הדמוקרטי ינצח בשעה מוקדמת - זה יסגור כמעט לחלוטין את חלום ההזדמנות המצומצם ממילא של הרפובליקנים לכבוש את הסנאט.

 

גם בפנסילבניה יסגרו את הקלפיות בשעה מוקדמת ויתברר אם פט טומי הרפובליקני, המוביל ב-4-5 אחוזים בסקר האחרון, ינצח את ג'ו סיסטאק הדמוקרטי ויחזיר לרפובליקנים את המושב שארלן ספקטר העביר מהרפובליקנים לדמוקרטים כדי להעניק לאובמה רוב מיוחס בסנאט. באילינוי, מרק קירק (ר) מוביל ב-4 אחוזים על אלכסי ג'יאנוליאס (ד) בקרב על מושב של הנשיא שהתפנה.


סגן הנשיא ביידן בעצרת בחירות בורמונט (צילום: AP)

 

בוויסקונסין רון ג'ונסון (ר) מוביל בפער של 7 אחוזים על הסנאטור היהודי ראס פיינגולד (ד'). ספק אם פיינגולד יצליח להדביק את הפער. אם התחזיות יתממשו, האמריקנים צפויים לאבד סנאטור יחיד ומיוחד, שנפל קורבן לתקופה קשה של הצבעת מחאה נגד חברי קונגרס מכהנים.

 

ראש בראש בנוואדה 

בקולורדו קן בק (ר) מוביל בשלושה אחוזים על הסנאטור הטירון והמוכשר מייקל בנט (ד). ויש סיכוי גדול שההכרעה על הרוב בסנאט תוכרע בשלושה מאבקים במערב.

 

בוושינגטון

מתחרה הסנאטורית פטי מארי (ד) בדינו רוסי (ר) - שני מועמדים מוכשרים שתקועים ערב הבחירות בשוויון סטטיסטי.

 

בקליפורניה, הסנאטורית ברברה בוקסר (ד) נאבקת בקרלי פיורינה (ר). ממוצע הסקרים מצביע אמנם על יתרון של 5 אחוזים לבוקסר היהודייה, אבל הניצחון אינו בכיס של הסנאטורית הוותיקה.

 

בנוואדה מתקיים מאבק צמוד צמוד בין מנהיג הרוב הדמוקרטי הארי ריד לשרון אנגל. כסף של חברות ענק הרוצות בהפלת הדמוקרטים זורם עד הרגע האחרון למדינה כדי להפיל את ריד. מישל אובמה באה לעצרת של הרגע האחרון כדי לדרבן את הדמוקרטים לצאת לקלפיות ולהציל אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפובליקנים נלהבים, הדמוקרטים עייפים
צילום: רויטרס
מישל אובמה בעצרת למען הארי ריד
צילום: רויטרס
מומלצים